Lietuvoje maisto prekių kainos kyla, žmonės širsta, o valdininkai lyg susitarę teigia, kad kainos ne tik, kad nepakilo, tačiau vidutiniškai net sumažėjo. Pasipiktinę dėl tokių valdžios pareiškimų, kurie nesutinka su realybe, Lietuvos žmonės netgi paskelbė streiką, kurio metu net kelias dienas žada nesilankyti prekybos centruose. „Lietuvos ryto“ televizijoje, laidoje „Ginčas“, ketvirtadienį 21.30 val. pašnekovai bandė išsiaiškinti, kodėl paprasti piliečiai ir valdininkai prekių kainas mato skirtingai?

 

LR_TV_G_Masiulis

 

Labiausiai kainų kilimą pajuto socialiai pažeidžiamesnės grupės: pensininkai, dideles šeimas turintys žmonės. Giedra Sadauskienė, penkių vaikų mama teigė, kad po euro įvedimo vien maistui ji turi išleisti beveik visas savo pajamas. „Išlaidos maistui, maitinantis vien tik būtiniausiais produktais, šešių asmenų šeimai yra 585 Eur. Norėčiau pastebėti, kad į šią sumą neįtraukiau nei sūrio, nei dešros. Kai Lietuvoje dar nebuvo įvestas euras, aš išleisdavau kur kas mažiau. Savo šeimą visą mėnesį sugebėdavau išmaitinti už 400 litų. Tačiau mes valgydavom ir mėsą, ir kitus brangesnius produktus. Dabar reikia tiek pat eurų. Čia taip pat neįtraukiau nei higienos prekių, nei prieskonių, kurie taip pat yra būtini. Atsakant į klausimą ar prekių kaina pakilo, galiu atsakyti, kad žinoma, jos, įvedus eurą, pakilo. Aš pasakysiu dvejopai: kai buvo litas, ir prekė kainavo 10 litų, tai šiandieną atėjus į parduotuvę labai smagu matyti, kad ši prekė kainuoja 5 eurus, todėl skaitine išraiška prekių kaina sumažėjo. Tačiau kai aš paverčiu, kad 5 eurai yra 17 litų, tai atsakymas akivaizdus. Negalėčiau įvardinti nei vieno produkto, kuris įvedus eurą atpigo, kaip teigia politikai ir ekonomikos ekspertai.“

 

LR_TV_G_Nauseda

 

Karolis Ramoška, streiko prieš prekybos centrus organizatorius, teigė, kad dėl kainų kilimo kalti būtent prekybos tinklai, kurie prasilenkia su Lietuvoje esama situacija. „Dėl kainų kilimo kalti prekybos tinklai. Jiems reikia nusileisti į lietuviškų kainų rinką. Nereikia visko duoti už dyką, tačiau, kai mes bandome palyginti kainas su kitomis šalimis, kur maistas pigesnis, jie to neleidžia, sakydami, kad ten kitoks pridėtinės vertės mokestis, o patys bando kainas padaryti tokias pačias, kaip brangesnėse Europos šalyse. Aš manau, kad nepirkimo akcija nebus vienkartinė. Pagrindinis jos tikras yra toks, kad Lietuvos žmogui taptų patogu gyventi savo šalyje.“ – teigė Karolis Ramoška.

 

LR_TV_G_Vedejos

 

Ekonomikos ekspertas Gitanas Nausėda prisipažino, kad net ir jis pajuto kainų pokytį. „Aš pats kaip asmuo jaučiu padidėjusias savo išlaidas. Galbūt tam turi įtakos mano įpročiai. Tačiau klausimas yra kitas. Ar mes turime politinių svertų, kurie padėtų tikrai sunkiai gyvenantiems žmonėms. Nes kainos ir toliau augs. Jos stiebsis iki Vakarų Europos vidurkio. Todėl svarbu, kad mažiausiai uždirbantys žmonės gautų didėjančias pajamas. “ – teigė G. Nausėda.

 

Taip pat laidoje dalyvavo: penkių vaikų mama Giedra Sadauskienė, 16 vaikų auginanti Gražina Grigaliūnienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas, Seimo narys Kęstutis Masiulis, verslininkas Karolis Ramoška, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas, finansų analitikas Gitanas Nausėda.

 

Pokalbių šou ,,Ginčas“ – trečiadieniais 21.30 val. per ,,Lietuvos ryto“ TV.