Medicinos pažanga teikia neįsivaizduojamą naudą – kartais nė nesusimąstome, kad be jos mūsų gyvenimo trukmė būtų net dvigubai trumpesnė, o iš dešimties pagimdytų vaikų galbūt pilnametystės sulauktų tik du. Vis dėlto kartais žmonės nusivilia tradicine medicina ir ieško pagalbos alternatyviosios medicinos, tokios kaip akupunktūra, ajurveda, homeopatija, hipnoterapija, akupresūra, reiki ir pan., specialistų prieglobstyje.

 

Kas tai?

Dauguma medicinos atšakų remiasi giliomis istorinėmis ir kultūrinėmis tradicijomis bei vadovaujasi principu, kad norint pagydyti žmogų, reikia subalansuoti jo energiją taip, kad būtų atkurta sveikata. Atliktų tyrimų duomenimis, šiuolaikinė tradicinė medicina kasdien daro milžinišką pažangą, tačiau ir alternatyvioji medicina nepraranda savo populiarumo, nors savo gydymo rezultatų nepagrindžia jokiais moksliniais įrodymais. Kodėl? Visų pirma vertėtų pasidomėti alternatyviosios medicinos privalumais ir trūkumais.

 

ALTERNATYVIOSIOS MEDICINOS PRIVALUMAI

Požiūris

Alternatyviosios medicinos specialistai į žmogų visuomet žiūri kaip į visumą, o ne kaip į tam tikro ligos simptomo turėtoją. Tokios medicinos šalininkai koncentruojasi į ligos priežasties ieškojimą ir tai daro tyrinėdami ne tik fizinį paciento kūną, bet ir dvasinę, psichologinę bei emocinę jo būklę. Dauguma alternatyviosios medicinos gydytojų skatina laikytis sveiko gyvenimo būdo ir taikyti įvairias prevencines priemones, taip užkertant kelią atsirasti ligai.

 

Dėmesys

Tradicinės medicinos gydytojų darbo režimas ir pobūdis griežtai reglamentuoti įvairiais dokumentais bei įstatymais, o alternatyviosios medicinos šalininkų nesaisto jokie popieriai, taigi jie kiekvienam pacientui gali skirti daugiau dėmesio ir parinkti jam tas priemones, kurios, jų nuomone, geriausiai jam tinka.

Alternatyviosios medicinos gydytojas apsilankymo pas jį metu paprastai domisi ne tik ligos simptomais, bet ir asmeniniu paciento gyvenimu, jo kasdienybe, nes visa tai gali būti susiję su ligos priežastimi, kurią svarbu pašalinti, kad simptomai nebesikartotų.

 

Streso mažinimas

Stresas ir įtampa labiausiai žaloja imuninę sistemą ir daro žmogų silpnesniu bei mažiau atspariu įvairioms ligoms. Tradicinė medicina priima stresą kaip natūralų ir nepakeičiamą šiuolaikinės gyvensenos palydovą, nuo kurio geriausiu atveju galima apsiginti vartojant raminamuosius vaistus, kurie, savaime suprantama, turi neigiamą šalutinį poveikį. Alternatyvioji medicina dar žmogui nesusirgus skatina jį užsiimti tokiomis stresą mažinančiomis priemonėmis kaip pranajama (tam tikri kvėpavimo pratimai), meditacija, joga ir pan., kad būtų užkirstas kelias dažniausioms šiuolaikinėms ligoms, pavyzdžiui, hipertenzijai, diabetui ir t. t.

 

Nebrangu

Alternatyvioji medicina dažniausiai gydymui pasitelkia natūralias priemones, pavyzdžiui, vaistažoles, vandenį, specialius fizinius, kvėpavimo pratimus, kurie arba nieko nekainuoja, arba kainuoja labai nedaug palyginti su brangiais cheminiais tradicinės medicinos vaistais.

 

Mažiau žalinga

Tradicinės medicinos vaistai, ypač antibiotikai, gydydami vieną organą ar ligos simptomą, dažnai sukelia kitą ligą ar sveikatos sutrikimą – ne veltui į cheminių vaistų pakuotes dedama informacija apie neigiamą šalutinį poveikį, kuris gali sukelti net paralyžių ar komą. Alternatyviosios medicinos šalininkai, siekdami harmonizuoti fizinį ir dvasinį kūną, gydydami vieną ligą, kitos nesukelia.

 

ALTERNATYVIOSIOS MEDICINOS TRŪKUMAI

Nevisiškai patikima

Tradicinės medicinos gydytojai turi licencijas ir dirba pagal griežtai reglamentuotas taisykles, todėl jų atsakomybė pacientui yra ne tik moralinė, bet ir teisinė. Alternatyviosios medicinos atstovai dažniausiai neturi vieningos sistemos, kuri leistų atskirti patikimus gydytojus nuo apsimetėlių. Papuolus tokiam apsišaukėliui į rankas, vėliau gali nebepadėti jokios medicinos atstovai.

 

Ilgas procesas

Tradicinės medicinos siūlomi medikamentai dažniausiai duoda greitą rezultatą. Kitokiu principu remiasi alternatyvioji terapija – reikia gydyti ne ligos simptomus, o išrauti jos priežastis su šaknimis, kurios gali būti susijusios su netinkamu gyvenimo būdu, emocinėmis bei psichologinėmis problemomis ir t. t., o toks gydymas, savaime suprantama, trunka gana ilgai.

 

Reikalauja pastangų

Jei tradicinės medicinos atveju svarbiausias asmuo gydymo procesu yra gydytojas, nuo kurio priklauso vaistų pritaikymas ar chirurginės operacijos atlikimas, o pacientas lieka tik pasyviu paslaugos priėmėju, tai gydant alternatyviaisiais būdais atsakomybė už pasveikimą atitenka pačiam pacientui, kurio veikla, pastangos ir noras pakeisti įpročius gali duoti teigiamų rezultatų.

 

Per mažai įrodymų

Dauguma alternatyviosios medicinos metodų nėra moksliškai patikrinti, o jų veiksmingumui pademonstruoti trūksta įrodymų, taigi praktiškai nėra jokių garantijų, kad bus suteikta tinkama pagalba. Tradicinės medicinos laboratorijose kasdien atliekama milijonai tyrimų su medikamentais ir kitų procedūrų veiksmingumu.

 

Įdomūs faktai

  • 65–80 % viso pasaulio gyventojų teigia pasitikintys alternatyviais gydymo būdais.
  • Vienas iš trijų Vokietijoje išrašomų medikamentų yra vaistažolės.
  • 74 % apklaustų amerikiečių teigia norintys, kad jų sveikatos priežiūros sistemoje būtų daugiau natūraliosios medicinos.
  • Pusė visų pasaulio medicinos mokyklų šalia tradicinių mokslų jau siūlo ir alternatyviosios medicinos kursus.