Kiek kartų per dieną statistinis žmogus paliečia veidą rankomis? Kiek kartų pokalbio metu arba ilsėdamasi delnais pasiremia smakrą arba skruostus? Tikriausiai daugybę. Retas, kuris susimąsto, kad prieš liečiant veidą rankos turėjo kontaktą su bakterijų kolonijomis ant durų rankenų, mobiliųjų telefonų, batų raištelių ir t. t. Ar iš tikrųjų nevalingas veido lietimas – didžiausias gražios odos priešas?

 

"grožis ir sveikata"

Ar iš tikrųjų liesti veidą yra taip blogai? Daugelio dermatologų nuomone, tai yra priežastis nr. 1, kodėl nepavyksta atsikratyti odos problemų, ypač spuogų ir inkštirų. Amerikiečių dermatologė ir knygos „Išgydyk savo odą“ (angl. „Heal Your Skin“) autorė dr. Ava Shamban aiškina, kodėl šio žalingo įpročio reikėtų kuo greičiau atsikratyti.

 

Liesti veidą yra šlykštu! Bakterijos, virusai, alergenai nuo pirštų galiukų patenka ant veido odos. Ypač odą pažeisti gali trynimas. Trinant akis, pavyzdžiui, gali atsirasti mikroskopinių įplyšimų, dėl to paakių sritis pasensta anksčiau laiko, pradeda trūkinėti kapiliarai ir po akimis atsiranda tamsūs ratilai.

 

Kada ypač pavojinga liesti rankomis veidą? Veido lietimas rankomis nesukelia aknės, kontaktinio dermatito, paprastosios pūslelinės, bet apsunkina jos eigą. Sergant pūsleline virusas nuo lūpų ar genitalijų netyčia prisilietus gali patekti į akis, sukelti keratitą (akies ragenos uždegimą), kuris gali net baigtis aklumu. Daugelis žmonių nežino arba pamiršta, kaip lengvai galima užsikrėsti genitalijų pūsleline nuo lūpų arba atvirkščiai. Vienas atsitiktinis prisilietimas gali kainuoti sveikatą.

 

Susilaikyti nuo veido lietimo ypač turėtų tie, kurių oda yra linkusi į spuogus. Aknę sukelia trys veiksniai: odos riebalų perteklius, padidėjęs epidermio ląstelių ragėjimas bei aknę sukeliančios bakterijos (lot. Propionibacterium acnes). Prisilietus prie veido šios bakterijos išplatinamos po visą veidą ir dėlto atsiranda daugiau spuogų ir pūlinių odos paviršiuje ir po oda. Po oda patekusios bakterijos daro didžiausią žalą, nes jos gali plisti į kitas poras ir taip skatinti spuogų atsiradimą.

 

Ne visos kūno išskyros yra vienodos. Veido lietimas gali pabloginti aknės ir kitų odos ligų būklę, nes platina bakterijas ir virusus. Veido riebalus (sebumą) gamina riebalinės liaukos odos poroje su plauko folikulu, nors pats plaukas gali būti plika akimi nepastebimas. Liaukų pagaminamo sebumo kiekis priklauso nuo kiekvieno žmogaus genetikos ir hormonų veiklos (pavyzdžiui, organizmui bręstant, paauglystėje, suaktyvėja hormonai ir dėlto atsiranda spuogų). Pirštų galiukai ir delnai neturi riebalinių liaukų ir plaukų folikulų. Delnai sudrėksta nuo prakaito, o ne nuo riebalų. Kai kas mano, kad veido lietimas rankomis skatina veido riebalavimąsi, tačiau tai nėra tiesa.

 

Ne tik rankomis galima perduoti bakterijas. Mobilieji telefonai, pagalvių užvalkalai, nešvarūs rankšluosčiai ir kilpinės plaušinės taip pat kaupia bakerijas ir virusus. Mechaninės aknės būklę apsunkina tiesioginis odos kontaktas su prakaitu, pavyzdžiui, jei sportuojant dėvimas šalmas ar grojant smuiku, instrumentas liečiasi su pasmakre. Tose vietose itin dažnai atsiranda bėrimų sportininkams ir muzikantams.

 

Nėra lengva nustoti liesti veidą. Veido lietimas paprastai yra įsisenėjęs įprotis, kurio ypač sunku atsikratyti. Kai kurie gydytojai net pataria apsilankyti hipnozės seanse. Paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas, kaip atsikratyti šio įpročio: įtikinti save, kad taip elgtis yra šlykštu. Pavyzdžiui, įsivaizduoti, kiek daug pinigų kasdien paliečiama. Paskui įsivaizduoti kitus žmones, sergančius įvairiomis ligomis, kurie taip pat galimai lietė tuos pinigus, laikė nehigieniškose vietose. Tada įsivaizduoti, kad veidą liesti – tai tas pats, kas patrinti jį nešvariais pinigais, ant kurių knibžda milijonai ligų sukėlėjų. Be to, liečiant veidą kyla pagunda krapštyti ir spaudyti odą, ir taip dar labiau užkrėsti veidą. Nuo veido spaudymo gali net likti sunkiai arba visai neišnaikinami randai.

 

Liečiant veidą galima užsikrėsti gripu. Viena geriausių ir natūraliausių priemonių, kaip neužsikrėsti gripu, tai neliesti veido. Pirštai ir delnai yra atsparūs ligų sukėlėjams, bet patrynus jais akis, nosį ar lūpas, bakterijos ir virusai patenka į organizmą.

 

Veido lietimas tampa manija. Dažna dailiosios lyties atstovė gali valandų valandas praleisti prie veidrodžio, tyrinėdama kiekvieną odos porą, nelygumą ir spalvos pokytį. Nenuostabu, kad ilgai žiūrint, jos pamato kažką, kas nepatinka. Tada pradeda krapštyti ir spaudyti, bet tai sukelia priešingą poveikį. Oda atrodo blogiau nei prieš tai. Odos priežiūros specialistai rekomenduoja mažiau laiko praleisti prie veidrodžio ir supaprastinti kasdienę odos priežiūros rutiną. Kelios tikrai veiksmingos priemonės padarys daug geresnį poveikį nei nesuskaičiuojama gausybė abejotinos kokybės kremų, tepalų, kaukių ir pan.