Prieššventiniu laikotarpiu ir per šventes žmonės būna pakylėti, puikios nuotaikos, atidžiai renka ir pakuoja mylimiesiems dovanas. Paskui kelia į socialinius tinklus nuotraukose, kuriose atrodo tokie laimingi, kad daugeliui net kyla pavydas. Tačiau kodėl vos spėjus pasibaigti šventėms toji magiška atmosfera iš karto išsisklaido?

 

"skyrybos"

Daugelis mano, kad sunkiausia po gana ilgų švenčių vėl grįžti į darbus, tačiau reikėtų nepamiršti, kad tai bus tas laikas, kai įvyksta daugiausiai oficialių ir neoficialių skyrybų. Sausio 3 pasaulyje net yra juokais vadinama „skyrybų diena“.

 

Daugiausiai minčių apie skyrybas kyla jau lapkričio mėnesį. Tačiau netrukus po to prasideda Kalėdų karštinė: kuriami planai šventėms, perkamos dovanos, užsakomi traukinių ir lėktuvų bilietai, šeimos jaučiasi įsipareigojusios niekam negadinti nuotaikos. Be to, niekas nenori Kalėdų ar Naujųjų metų sutikti vieni. Net jeigu iš tiesų blogai, žmonės yra linkę, sukandę dantis, pakentėti per šventes ir imtis veiksmų tik tada, kai galų gale jos pasibaigs.

 

Kalėdos – ne visiems džiugesį kelianti šventė. Kai kurie kramtydami paskutinį keptos vištos kąsnį, kuria pabėgimo planus. Atrodo, per šv. Kalėdas galima kiek atsipūsti nuo darbų, tačiau visiškai atsipalaiduoti neretai neleidžia įsisenėjusios santykių problemos. Ne visiems žmonėms didžiosios žiemos šventės turi ką nors bendro su dėkingumu, ryšių stiprinimu ir šeimyniškumu. Neretai šiuo laikotarpiu atsiskleidžia bjauriausios asmenybės pusės. Įtampą patiriantys partneriai gali prisigerti kiekviena pasitaikiusia proga, elgtis agresyviai arba apskritai ignoruoti šeimą, leisti pinigus menkaverčiams dalykams. Šiomis dienomis gali kilti rimtų minčių, ar tikrai norisi toliau tęsti santykius su tokiais žmonėmis.

 

Paskutinis lašas, perpildantis kantrybės taurę, būna visiškai nevykusi dovana. Skaudu staiga suprasti, kad brangus žmogus nesiklausė jūsų užuominų, kartais pasakytų net visai nedviprasmiškai. Labai dažnai žmonės renka dovanas kitiems, ne tokiems, kokie jie yra, bet tokiems, kokie norėtųsi, kad jie būtų. Visi sako, kad svarbiausiai ne dovanos, o parodytos dėmesys. Tačiau argi tai tiesa? Juk jeigu kažkas renka dovaną, tai ir norėtų, kad ji nudžiugintų tą, kuriam ta dovana skirta. Ir jeigu antroji pusė norėjo gauti dovanų madingą rankinę, o gavo nuotraukų koliažą, gali labai nusivilti, nors iš pradžių to ir neparodyti. O nusivylimas paskatinti suabejoti santykių tvirtumu.

 

Žmonės linkę kaltinti pirmiausiai ne save, o antrąsias puses, kad nutrūko santykiai. Didžioji dalis skyrybų įvyksta dėl vengimo spręsti problemas, nenorėjimo ieškoti kompromisų ir puoselėti savo santykių. Juk visada patogiau ir lengviau susirasti naują partnerį, kuris galbūt neturės tam tikrų ydų. Kartais yra lengviau tiesiog užbaigti santykius, negu bandyti spręsti įsisenėjusias problemas ir bandyti pagerinti santykius. Galima kaltinti santykius dėl visų gyvenimo nesėkmių, dėl kiekvienos praleistos galimybės, dėl priaugusių kilogramų arba per didelių išlaidų. Lengviau pasiteisinti, kad dėl visko kaltas nevykęs gyvenimo draugas, o ne jūsų pačių tingumas.

 

Tačiau psichologai pataria neskubėti priimti lemiamo sprendimo iš karto po švenčių. Visų pirma reikėtų nuoširdžiai pasikalbėti, kreiptis į santykių konsultantus ar psichologus ir neskubėti priimti sprendimo, kuris gali sugadinti jūsų pačių ir jūsų vaikų gyvenimus. Reikėtų šį sprendimą atidėti bent iki kovo ar balandžio mėnesių, kai emocijos bus nurimusios. Įdomu tai, kad skyrybų padaugėja ne tik po žiemos švenčių, bet ir po ilgų vasaros atostogų, kai rugsėjį į mokyklą sugrįžta vaikai. Ir vienu, ir kitu atveju – tai labai įtempti laikotarpiai. Nepakėlę sunkios rūpesčių naštos kažkada vienas kitam amžiną meilę prisiekę žmonės nusprendžia pasukti skirtingais keliais.

 

Psichologai primena, kad visuose santykiuose pasitaiko įvairių stadijų: pakilimų ir nuosmukių. Kiekvieną kartą užklupus nelaimėms ir rūpesčiams nereikėtų pradėti mąstyti apie tai, kaip kuo greičiau nutraukti santykius. Išgyvenus blogąjį laikotarpį, dažniausiai ateina gerasis, tereikia tik išlaukti. Santykiai netaps geresni, jei patys žmonės nesistengs jų pagerinti ir sustiprinti. Problemos niekur nedings, lyg burtų lazdele pamojus. Kiekvienas suaugęs žmogus, norintis džiaugtis kokybiškais santykiais, turi nepamiršti, koks jo indėlis į šiuos santykius.

 

Nereikėtų kelti ir per daug didelių tikslų naujiems metams. Būti realistiškiems. Pasižadėti ne numesti 20 kg, o bent pradėti gerti daugiau vandens. Taip pat ir santykiuose su partneriu. Nesiūlyti santykių pradžioje išbandyti ekstremalių pramogų, bet visų pirma įprasti kiekvieną vakarą paklausti, kaip sekėsi per dieną. Nedidelius pažadus lengviau įvykdyti ir jie kelia didesnį džiaugsmą.