Per Amerikos pilietinį karą šis augalas buvo naudojamas kaip itin veiksmingas vaistas atviroms žaizdoms gydyti. Romėnai medetkas sodindavo prie savo namų, nes tikėjo, jog šie vaistiniai augalai neša nepaprastą džiaugsmą. Tuo tarpu indai medetkomis puošdavo šventyklas, o senovės egiptiečiai tikėjo, jog medetka gali padėti atjaunėti. Žinant kaip plačiai medicinoje ir kosmetikoje yra naudojamas medetkos ekstraktas, neretai iškyla klausimas, kokių gi galių turi šis ryškiaspalvis augalas?

 

Ir vaistas, ir maistas

 

medetkos

Medicinoje ir kosmetikoje medetkų žiedai yra naudojami ilgus šimtmečius. Dažniausiai naudojami žaizdų ir odos sudirginimų gydymui. Šis augalas gali išgydyti nedidelius odos įpjovimus, įbrėžimus, sutrūkinėjusią arba suskirdusią odą, taip pat gali palengvinti sumušimų, bičių įgėlimo, bėrimų ir kitų nedidelių sudirginimų bei infekcijų simptomus. Šio unikalaus augalo ekstrakto dažnai dedama į vonios priemones (kremus, kompresus, balzamus, šampūnus, masažo aliejus), ruošiamos garų vonelės veidui bei įvairios arbatos. Medetkų produktai yra pakankami švelnūs naudoti vaikams, kūdikiams arba gyvūnams.

 

Medetkos natūraliai auga Pietų Europoje ir Artimuosiuose rytuose. Lietuvoje jos dažniausiai auginamos gėlių darželiuose, gėlynuose bei soduose. Dirvai nėra reiklios. Medetkos žydi nuo birželio iki spalio, tad jų galima prisirinkti ir šiuo metu. Derlius nuimamas kas 3 – 5 dienas. Medetkas auginti naudinga ne tik dėl sveikatos ar grožio, bet ir dėlto, kad naikina ir išbaido įvairius daržo bei sodo kenkėjus, įskaitant amarus, pomidorų parazitus ir kitus. Be to, medetkos yra puikios bulvių, pupelių bei salotų kompanionės, todėl rekomenduojama jas sodinti šalia minėtų daržovių. Šie ryškiaspalviai augalai itin lengvai prisitaiko prie naujos žemės, o ilgainiui patys užsisėja, todėl, nors tai ir vienmetis augalas, tačiau specialiai toje pačioje vietoje jo sėti tikrai nereikės. Medetkų žiedai naudojami ir kulinarijoje – jų dekoratyvi spalva itin tinka nuspalvinti ir suteikti daugiau egzotikos ryžių patiekalams. Be to, jos gali būti valgomos vienos arba naudojamos šviežiose salotose. Sudžiūvusiai medetkai būdingas karstelėjęs skonis ir silpnas aromatas. Švieži medetkų žiedai taip pat gali būti naudojami suteikti ypatingą spalvą sūrio, sviesto bei padažų gaminiams.

 

Oranžinio augalo galia

 

Vaistams naudojami tik medetkų žiedai. Medetkų žiedai mažina raumenų spazmus, menstruacijų skausmus ir karščiavimą. Taip pat slopina burnos ir gerklės gleivinės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų simptomus. Medetkų kompresai dažnai dedami ant odos, kad sumažintų skausmą ir patinimą. Naudojamos kaip priemonė galinti sustabdyti kraujavimą iš nosies, taip pat nuo išsiplėtusių kojų venų, hemorojaus, tiesiosios žarnos uždegimo ar konjunktyvito. Tyrimai parodė, kad medetkos gali pagreitinti odos gijimą. Paaiškėjo, kad naudojant medetkų tepalą sumažėja II laipsnio dermatito simptomai. Vaistinė medetka turi antibakterinių savybių, todėl kovoja ne tik su įvairiomis infekcijomis, bet ir padeda palaikyti burnos, rankų bei kitų kūno dalių higieną. Medetkų aliejus gali ne tik gydyti, bet ir pagražinti veido odą. Nustatyta, jog reguliariai tepant odą medetkų aliejumi, pagerėja kraujotaka, odos ląstelės geriau aprūpinamos antioksidantais bei sumažėja raukšlių.

 

10 priežasčių vartoti medetkų preparatus:

 
  • Išangės įtrūkimų. Mokslininkų tyrimai rodo, kad medetkos gali padėti tiems žmonės, kuriems neveiksmingas išangės įtrūkimų gydymas nifedipinu.
 
  • Nuo sauskelnių sukelto dermatito. Ankstesni tyrimai rodo, kad naudojant 1,5 % medetkų tepalą, lyginant su kitais produktais, per 10 dienų žymiai pagerėja odos būklė.
 
  • Nuo ausų infekcijų (vidurinės ausies uždegimo). Įrodyta, kad nuo ausų uždegimo naudojami preparatai, kurių sudėtyje yra vaistinių medetkų, pagerina savijautą. Taip yra dėlto, jog šis augalas pasižymi tokiomis pat nuskausminamosiomis savybėmis kaip ir cheminiai vaistai.
 
  • Nuo odos uždegimų, kuriuos sukėlė spindulinė terapija. Tyrimai parodė, jog naudojant medetkų aliejų, gali sumažėti spinduliuotės poveikis, kurį patiria sergantieji krūties vėžiu.
 
  • Nuo makšties sienelės suplonėjimo (vaginalinės atrofijos). Nustatyta, jog naudojant konkretų gelį, kuriame yra medetkų tepalo, per 4 savaites sumažėja makšties atrofija ir tokie jos požymiai kaip niežulys, deginimas, sausumas bei skausmas lytinių santykių metu.
 
  • Nuo venų varikozės. Buvo atliktas tyrimas su 34 pacientais, kuriuos kamuoja išsiplėtusių kojų venų problemos. Paaiškėjo, kad  7,5 % medetkų tepalas padeda greičiau sugyti pažeistai odai dėl kraujotakos sutrikimų.
 
  • Nuo dantenų uždegimo. Medetkų nuoviras ar dantų pasta su medetkų ekstraktu gali padėti išgydyti dantenų uždegimą. Dantų pasta su medetkomis efektyviai padeda atsikratyti apnašų, taip pat sumažina galimybę ateityje susidurti su kraujuojančių dantenų ar dantenų uždegimo problemomis. Dantų pastoje esantis medetkos ekstraktas dezinfekuoja, ramina bei saugo dantenas.
 
  • Nuo konjuktyvito. Sergant konjunktyvitu patartina arba prasiplauti akis medetkų arbata, arba 5 – 10 minučių palaikyti medetkų nuovire suvilgytą kompresą ant akių. Šis kompresas pasižymi dezinfekuojančiu bei antibakteriniu poveikiu.
 
  • Nuo peršalimo. Laringitą ir anginą galima gydyti medetkų antpilu – juo gerklę reikia skalauti 2 – 3 kartus per dieną. Antpilas gaminamas taip: du šaukštus medetkų žiedų reikia užpilti puslitriu verdančio vandens ir palaikyti, kol pritrauks.
 
  • Nuo žvynelinės, dermatito, aknės. Kremas, kuriame yra medetkų fitolio giliai valo odą ir apsaugo nuo priešlaikinio jos senėjimo, plonėjimo ir išsausėjimo, taip pat skatina audinių regeneraciją.
 

Kaip patiems pasigaminti medetkų aliejaus?

 

Šio medicininės paskirties aliejaus panaudojimo būdų yra begalė. Jis gali pakeisti lūpų balzamą, masažo aliejų, kremą ar losjoną. Viskas, ko reikia – tai organinio alyvuogių aliejaus ir medetkų žiedų.

 
  • Sudėti medetkas į švarų, sausą stiklainį. Jei naudojamos šviežios medetkos, tuomet reikėtų leisti joms 12 valandų padžiūti, kad išgaruotų dalis drėgmės. Vėliau reikia supilti aliejų ir palikti šiek tiek vietos, kad medetkos turėtų kur plėstis. Sandariai uždaryti.
 
  • Padėti indelį į šiltą, saulėtą vietą (pavyzdžiui, ant palangės) ir bent kartą į dieną suplakti.
 
  • Po 4 – 6 savaičių naudojant marlę perkošti aliejų. Gautą aliejų reikia supilti į stiklinius butelius ir laikyti juos tamsioje ir vėsioje vietoje.
 

Įdomu

 
  • Medetkos auga beveik visame pasaulyje, išskyrus Šiaurėje.
  • Medetkos pačios užsisėja, todėl kartais laikomos piktžolėmis.
  • Naudojamos kaip prieskoniniai ar maisto puošybai skirti augalai.
  • Išvertus iš lotynų kalbos Calendula reiškia mažąjį kalendorių arba mažą laikrodį. Taip jos pavadintos, nes sutemus ir atvėsus jų žiedai susiskleidžia, o rytą, pakilus saulei, jie vėl išsiskleidžia.
  • Džiovinta medetka – pigi šafrano alternatyva.
  • Medetka gali išsikeroti 30 – 45 cm žemės plote.
  • Pačios veiksmingiausios yra ryškiai oranžinės spalvos medetkos.
  • Medetkų arbata nerekomenduojama nėščioms ir krūtimi žindančioms moterims.
  • Medetkos stiprina migdomųjų bei raminamųjų vaistų poveikį.