Ar žinote giminės istoriją? Nereikėtų jos ignoruoti, nes mamos, močiučių ir tetų sveikata gali daug papasakoti apie tai, kas jūsų laukia ateityje. Kokių penkių klausimų reikėtų paklausti pirmiausiai?

 

Kokia buvo menopauzė?

 

Paprastai vienos šeimos moterys patiria panašius perimenopauzės ir menopauzės laikotarpio simptomus. Ar menopauzės požymiai, kai išpila karštis ir prakaitas naktimis, prasidėjo po keturiasdešimtmečio ar penkiasdešimtmečio? Kaip ilgai jie truko? Ar buvo labai stiprūs? Kaip gydėsi? Ar neturėjo komplikacijų?

 

Ar giminėje kas nors sirgo vėžiu? Kokio amžiaus?

 

Vėžio paveldimumas priklauso tiek nuo moteriškosios, tiek nuo vyriškosios linijos. Jeigu močiutės ir tetos sirgo krūties vėžiu jaunos, reikėtų labiau sunerimti, nei jei vyresniame amžiuje. Kokių organų vėžiu sirgo giminaičiai?

 

Kokios ligos giminėje dažniausios?

 

Jeigu gydytojas žinos, kad, pavyzdžiui, šeimos moterys turėjo problemų su skydliauke, galės imtis prevencinių priemonių, pradėti veiksmingą gydymą. Ar kas nors šeimoje sirgo širdies ir kraujagyslių ligomis? Buvo nutukę? Turėjo vaisingumo problemų, sirgo endometrioze, osteoporoze, tulžies pūslės ligomis? Slinko plaukai? Turėjo virškinimo sutrikimų ir alergijų maistui? Ateityje ši informacija gali padėti tiksliau nustatyti diagnozę.

 

Ar giminėje yra kokių nors išskirtinių atvejų?

 

Nors ne visada reiškia, kad susirgsite ligomis, kuriomis serga, tarkime, II eilės pusbrolis, tačiau ryšys gali būti. Jeigu turite dėdę, kurio nuotaika nepastovi, galite būti linkęs į depresiją.

 

Kokiomis ligomis serga broliai ir seserys?

 

Ne visada broliai ir seserys serga vienodomis ligomis, tačiau žinoti apie jų sveikatos būklę – pravartu. Jeigu sesers nėštumas buvo sunkus, gali būti, kad toks pat bus ir jūsų. Galbūt brolis patiria tokius pačius migreninius skausmus ir jam nepadeda tokie patys vaistai.