Aktininė keratozė – tai ne tik estetinė, bet ir varginanti sveikatos problema. Tai yra ikinavikinė odos liga, kuri ilgainiui gali sukelti vėžį. Dėl šios priežasties aktininę keratozę būtina gydyti, kai pasireiškia pirmieji simptomai. Tuomet nereikės brangių vaistų, turinčių nemalonų šalutinį poveikį. Geriausia, kad šią odos ligą išgydyti galima ir natūraliomis priemonėmis!

 

Keratoze

Aktininę keratozę sukelia kenksmingi saulės spinduliai. Pirmieji simptomai gali pasirodyti ir po kelerių mėnesių po to, kai buvo nesaikingai mėgaujamasi saulės voniomis. Oda nepamiršta, kad kažkada nukentėjo nuo ultravioletinių spindulių. Ši odos liga nustatoma, atlikus klinikinius tyrimus. Kartais gali prireikti biopsijos. Dažniausiai skiriami išorinio naudojimo geliai ir kremai, kuriuose yra 0,05 % ingenolio mebutato, 3 % natrio diklofenako, imkvimodo, fluorouracilo arba salicilo rūgšties. Gali būti taikomas šaldymas azotu, deginimas elektra, lazeriu, fotodinaminė terapija. Tačiau net ir išsigydžius aktininę keratozę, būtina profilaktiškai pasitikrinti, ar diagnozė neatsinaujino.

 

Seborėjinė keratozė – tai gerybinis, dažniausiai paveldimas odos darinys. Ši odos būklė dažniau diagnozuojamas moterims negu vyrams. Odos liga pasireiškia šiurkščiais, raudonais spuogeliais, kurie gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Šio tipo keratozė pažeidžia 40 % žmonių, iš jų – 50 – 80 % paauglių. Dermatologai paprastai rekomenduoja tepalus su 5 % salicilo rūgšties (aspirino sudedamosios dalies) arba su 10 % šlapalo (organinio junginio).

 

Visa tai siūlo tradicinė medicina. Tačiau nemažai veiksmingų priemonių siūlo ir liaudies, natūralioji medicina. Visų pirma aktininės keratozės būtų galima išvengti, jeigu žmonės saugotų savo odą nuo ultravioletinių spindulių, teisingai naudotų apsaugines kosmetikos priemones, vengtų tiesioginės saulės šviesos. Iš natūralių priemonių, rekomenduojama kasdien odą tepti tyru kokosų riešutų aliejumi bent mėnesį. Per šį laiką spuogeliai paraus ir pradės nykti. Kokosų riešutų aliejų galima tepti ant odos du kartus per dieną, kad ji neprarastų drėgmės ir būtų apsaugota nuo kenksmingos saulės spindulių.

 

Kita natūrali priemonė – obuolių sidro actas. Odą tepti 2 – 3 kartus per dieną su vatos gabalėliu, suvilgytu obuolių sidro acte. Taip pat galima šaukštelį obuolių sidro acto išmaišyti 240 ml vandens ir išgerti valgant. Gėrimą galima paskaninti medumi. Obuolių sidro acto kiekį palaipsniui galima didinti iki šaukšto. Užkirsti kelią pavojingai ligai gali ir taisyklinga mityba, ypač tokia, kurioje gausu baklažanų.

 

Seborėjinę keratozę galima gydyti alavijo geliu ir juo praturtintomis kosmetikos priemonėmis. Taip pat gali būti veiksmingas odos šveitimas su organinių papajų ir ananasų fermentais. Papajos garsėja tuo, kad skatina odos regeneraciją ir ląstelių atsinaujinimą, skaistina odą. Galima pasidaryti tokią kaukę: trintą papają (beje, geriau žalesnę, nes tokioje yra daugiau vertingo papaino) sumaišyti su alavijų geliu iki vientisos masės. Ištepti odą ir nuplauti su šiltu vandeniu po 5 minučių. Odą gali pagražinti natūralūs simondsijų, makadamijų riešutų aliejai ir taukmedžių sviestas. Be to, reikėtų vartoti pakankamai (tiek į vidų, tiek išoriškai) produktų, kuriuose yra vitaminų A, C ir E.

 

Kai diagnozuojama keratozė, būtina šiek tiek pakoreguoti savo higienos įpročius. Pavyzdžiui, naudoti prausiklius, kurių sudėtyje nėra muilo, nes muilas labai sausina odą ir gali ją pažeisti. Praustis su šiltu arba vėsiu vandeniu. Vengti karšto vandens, kuris sausina odą ir daro ją pažeidžiamesnę ir imlesnę infekcijoms. Naudoti drėkinančius kremus ir emolientus, kai oda sausa. Kita vertus, šios priemonės tik sumažina odos sausumą ir tempimo jausmą, bet negydo bėrimų. Šiurkščią odą retkarčiais reikėtų nušveisti specialiais šveitikliais arba pemzos akmenėliu, bet nešveisti per daug intensyviai, stengtis nepažeisti odos.