Atostogaudamas ar turėdamas laisvo laiko dažnas iš mūsų važiuoja prie ežerų. Tačiau ar žinote, kad jų būna neįprastų – ne tik mėlyno ir žalio atspalvio, bet ir kraujo spalvos, dusinančių žmones?

   

Retbos ežeras

 

Afrikoje, Senegale, brendant Retbos ežeru gali atrodyti, kad vanduo nudažytas krauju. Rožine spalva vanduo nusidažė ne nuo taršos, o nuo ypatingos rūšies dumblių. Dėl didelės druskos koncentracijos organizmai gyventi šiame ežere negali. Retbos ežeras – druskos gavybos vieta ir turistų lankomas objektas.

 

 

Verdantis ežeras

 

Dominikoje esantis verdantis ežeras – antras pagal dydį karšto vandens šaltinis pasaulyje. Ko gero, niekas jame nenorėtų išsimaudyti, nes prie kranto vandens temperatūra yra apie 92 oC. Ežero viduryje vandens temperatūros niekas nematavęs, nes ten pavojingai karšta. Šis paslaptingas ežeras visada apgaubtas garų debesies, o jo pilkšvas vanduo nuolat burbuliuoja.

 

Teigiama, kad verdantis ežeras buvo išgaravęs mažiausiai penkis kartus! 2005 m. gruodžio 24 d. gidas grupelę turistų kaip įprasta nuvedė prie šio ežero, o jo vietoje telkšojo nedidelė bala. Manoma, kad ežeras buvo išgaravęs 1887, 1900, 1971, 1988 ir 2005 metais.

 

 

Kolorados lagūna

 

Kolorados lagūna vadinama klaikiausiu ežeru pasaulyje, nes jo vanduo – kraujo spalvos. Šiame kone Bolivijos ir Čilės pasienyje esančiame ežere gausu baltų natrio, magnio, gipso ir borakso mineralo salelių, žaismingai kontrastuojančių su raudonos spalvos vandeniu. Pasak specialistų, tokia lagūnos vandens spalva yra dėl daugybės mineralinių nuosėdų ir raudonųjų dumblių.

 

 

Plitvicos ežerai

 

Plitvicos ežerai – Kroatijos pasididžiavimas, o Plitvicos ežerų nacionalinis parkas laikomas viena gražiausių pasaulio vietų. Šiame parke yra 16 kriokliais ir urvais sujungtų ežerų, sukuriančių nepamirštamą kraštovaizdį.

 

 

Nioso ežeras

 

Šis vulkaninės kilmės Kamerūno ežeras – vienas iš trijų „sprogstančiųjų“ pasaulio ežerų. Po šiuo ežeru yra magma, užpildanti Niosą anglies dioksidu, kuris vandenyje virsta angliarūgšte. 1986 m. rugpjūčio 21 d. iš ežero išsiskyrė milžiniškas kiekis anglies dioksido, kuris uždusino apie 1 700 vietinių gyventojų ir apie 3 500 gyvulių. Manoma, kad apie 4 500 aplinkinių kaimų gyventojų pavyko išgyventi.

   

 

Aralo jūra

 

Kadaise Centrinėje Azijoje tyvuliuojanti Aralo jūra buvo vienas iš keturių didžiausių pasaulio ežerų, tačiau šiandien jos didybę primena tik sausame dykumos smėlyje įstrigę surūdiję laivai. Nuo 1960 m. įgyvendinant įvairius drėkinimo projektus Aralo jūros teritorija nuolat mažėjo, nes buvo pakeistos upių, maitinusių šį ežerą, vagos. Dabar Aralo jūra užima tik dešimtadalį savo buvusio ploto. Regiono žvejybos pramonė ir ekosistema buvo visiškai nuniokotos. Specialistai šią tragediją vadina viena didžiausių planetos nelaimių.

 

 

Dervos ežeras

 

Tamsus Trinidado dervos ežeras yra didžiausias natūralaus asfalto telkinys pasaulyje. Gidai pasakoja, kad turistai dažnai nusivilia pamatę šį ežerą, nes jis daugeliui atrodo kaip milžiniška automobilių stovėjimo aikštelė. Užlipus ant kurio nors ežere esančio natūralaus asfalto gabalo jis susvyruoja ir leidžiasi žemyn. Kasdien iš šio ežero ištraukiama apie 300 t natūralaus asfalto.

 

 

Balchašo ežeras

 

Balchašo ežeras neįprastas tuo, kad pusę jo vandens sudaro gėlas, o kitą pusę – sūrus vanduo. Yra nerimaujančių, kad šis Kazachstano ežeras gali išdžiūti kaip Aralo jūra, nes daugelis jį maitinančių vandens šaltinių yra nukreipiami kita linkme.

 

 

Tonle Sap ežeras

 

Unikalią Kambodžos Tonle Sap ekosistemą vieni vadina upe, kiti – ežeru. Sausuoju metų laiku Tonle Sap vandenys teka į Mekongo upę, tačiau lyjant upė taip patvinsta, kad suformuoja didžiausią Pietryčių Azijos gėlavandenį ežerą. Šis ežeras neįprastas ir tuo, kad jo tėkmės kryptis pasikeičia du kartus per metus.

 

 

Įdomūs faktai

 
  • Trinidado dervos ežero asfaltas buvo panaudotas Niujorko gatvėms tiesti.
  • Tonle Sap ežeras dėl biologinės įvairovės turtingumo įtrauktas į UNESCO biosferos rezervatų sąrašą.
  • Retbos ežero dumbliai turi antioksidacinių savybių, todėl jų pavadinimą galima rasti kosmetikos gaminių ir maisto papildų sudėties aprašuose.
  • Kolorados lagūnoje dažnai braido būriai rožinių flamingų, papildančių nuostabų ežero peizažą.
  • Mokslininkams trys pasaulio „sprogstantieji“ ežerai kelia didelį susirūpinimą, nes neaišku, kada prieš 26 metus Niose įvykusi tragedija gali vėl pasikartoti.
  • Aralo jūra kadaise pagal dydį buvo ketvirtas pasaulio ežeras, dabar yra tik aštuntas.
  • Vietiniai gyventojai teigia, kad Trinidado dervos ežero vanduo turi stebuklingų galių, tačiau tokie teiginiai moksliškai neįrodyti.