Šiandien populiaru sakyti, kad viską reikia vartoti su saiku. Tačiau protingai vartoti cukrų ir druską net retam sveikuoliui pavyksta. Nors cukraus smegenims reikia kaip kuro, naudojamo energijai gaminti ir druskos reikia raumenų susitraukimams, tačiau šie gausiai vartojami prieskoniai gali ir pakenkti, jeigu prarandamas saiko jausmas. Įdomu, kas daro didesnį poveikį sveikatai: cukrus ar druska? Laikas išsiaiškinti!

 

cukrus

Cukrus

 

Natūralios kilmės cukrų (pavyzdžiui, iš vaisių) nėra tiek jau ir daug, todėl ekspertams tenka aiškinti, kas yra rafinuotas ir pridėtinis cukrus. Pienas ir šimtaprocentinės vaisių sultys turi natūralių cukrų ir kalorijų, tačiau taip pat ir maistinių medžiagų (vitaminų, mineralų, baltymų (pienas), polifenolių (sultys)). Saldžiuose gaiviuosiuose gėrimuose (vaisvandeniuose ir saldžioje arbatoje) yra cukraus ir kalorijų bei labai mažai maistinių medžiagų. Tą patį galima pasakyti ir apie daugumą užkandžių, kurių galima įsigyti bet kurioje prekybos vietoje – jie neturi jokios maistinės vertės (skaidulų, baltymų, vitaminų ir mineralų), nebent į juos jų yra specialiai pridedama. Nenuostabu, kad tokių produktų vartojimas yra tiesus kelias į nutukimą ir maistinių medžiagų trūkumą, rašo msn.com.

 

Visi cukrūs, nepriklausomai nuo to, kaip jie vadinami – baltasis cukrus, aukštos fruktozės kukurūzų sirupas, (išgarintas) cukranendrių cukrus, rudasis cukrus, – turi panašų poveikį: kelia cukraus lygį ir skatina insulino gamybą. Organizmas kelia cukraus lygį tam, kad pašalintų cukrų iš kraujotakos ir perneštų į ląsteles, kuriose jis būtų panaudojamas kaip energijos šaltinis. Tačiau jeigu cukraus vartojama labai daug, ilgainiui atsiranda įvairių sutrikimų: atsiranda atsparumas insulinui, dėl kurio kūnas išskiria dar daugiau insulino ir kaupiasi dar daugiau riebalų. Nesaikingai vartojant cukrų gresia II tipo diabetas, didinantis glaukomos, inkstų sutrikimų, širdies ligų ir insulto riziką.

 

Cukraus, ypač rafinuoto, perteklius gali lemti organizmo metabolizmo pokyčius ir sustiprinti uždegiminius procesus, sukelti lėtines ligas. Kai kurių cukrų molekulės (pavyzdžiui, fruktozė) yra skaidomos tik kepenyse. Kada kepenys per daug apkraunamos, gali atsirasti metabolinė grandininė reakcija ir dėlto padidėti cholesterolis, kraujo spaudimas, metabolinio sindromo, kepenų suriebėjimo ir širdies ligų rizika.

 

Druska

 

Žmogaus kūnui reikia druskos, kad reguliuotų skysčių apykaitą ir elektros iškrovą tarp ląstelių. Mokslininkai gana gerai supranta, kaip cukrus veikia sveikatą, tačiau kaip ją veikia druska iki šiol yra daug ginčų. Daugelis sveikų žmonių saikingą druskos kiekį įsisavina lengvai ir jis iš tikrųjų yra reikalingas gerai sveikatai, tačiau perteklius gali sukelti įvairių, ilgalaikių sveikatos problemų. Šiandien sveikatos specialistai rekomenduoja žmonėms suvartoti per dieną ne daugiau nei 2300 mg druskos (t. y. vieną šaukštelį). Tačiau dauguma suvartoja 3400 mg druskos (t. y. trečdaliu šaukštelio daugiau).

 

Ilgą laiką specialistai mano, kad druska skatina skysčių kaupimąsi organizme ir apnašų kraujagyslėse susidarymą, dėl kurio kyla kraujo spaudimas. Nekontroliuojamas kraujo spaudimas gali sukelti daug sveikatos problemų, pavyzdžiui, širdies priepuolį ir insultą, taip pat inkstų ir regėjimo sutrikimus. Tačiau ryšys tarp druskos ir kraujo spaudimo turėtų būti dar labiau panagrinėjamas. 2014 metų tyrimas, kuriame dalyvavo 8000 suaugusių prancūzų parodė, kad druskos vartojimas nebuvo susijęs su sistolinio kraujo spaudimo pokyčiais nei vyrams, nei moterims. 2016 metais žurnale „Woman‘s Health“ publikuota istorija taip pat parodė, kad nėra įrodymo, jog druska gali būti susijusi su kraujo spaudimu ar širdies ligomis. Priešingai – ne vienerius metus atlikti tyrimai rodo, kad širdies problemos yra susijusios su tam tikrų mineralų trūkumu. Sveikam žmogui druską saikingais kiekiais vartoti labai svarbu. Tačiau reikia pažymėti, kad kai kurie asmenys yra jautresni druskos poveikiui – tai asmenys, vyresni nei 50 metų bei tie, kurių spaudimas jau yra aukštas.

 

Didžiausia druskos problema yra ta, kad jos vartojama per daug, o daugiausiai jos gaunama valgant maistą, paruoštą viešojo maitinimo įstaigose. Tokiame maiste taip pat gausu kalorijų ir riebalų ir mažiau maistinių medžiagų negu namie gamintame maiste iš šviežių produktų. Nuolat valgant tokį maistą gali pradėti augti svoris ir atsirasti kitų sveikatos problemų, įskaitant ir aukštą kraujo spaudimą.

 

Kas blogiau?

 

Nė vienas iš jų nėra labai kenksmingas, jei vartojami saikingai. Tačiau cukraus perteklius turi didesnį neigiamą poveikį sveikatai. Druska yra reikalinga, kad kūnas tinkamai funkcionuotų, o cukrus – ne. 2014 metų tyrimas žurnale „Diabetology & Metabolic Syndrome“ parodė, kad cukrus gali taip pat sustiprinti druskos žalingą poveikį.