Iš Indijos kilęs kardamonas gausiai vartojamas Viduriniųjų rytų, Šiaurės Afrikos ir Skandinavijos virtuvėse. Žinomos trys šio prieskonio rūšys: žaliasias, juodasis ir Madagaskaro kardamonas. Kardamonas dėl stipraus aromato ir skonio dažniausiai naudojamas patiekalams gardinti, tačiau gali būti naudojamas ir kaip vaistas natūraliojoje medicinoje.

 

Ajurvedos šalininkai teigia, kad kardamonas gerina virškinimą. Jis padeda nuo skrandžio spazmų, pilvo pūtimo ir dujų kaupimosi. Detoksikuojančių savybių turintis prieskonis padeda išvalyti organizmą. Kardamonas gerina kraujo cirkuliaciją į plaučius. Mažais kiekiais kardamoną sveika vartoti sergantiems astma ar bronchitu ar kenčiantiems nuo kvėpavimo takų alergijos.

 

Kardamonas kelia apetitą ir mažina skrandžio rūgštingumą, naikina blogą burnos kvapą, gydo gerklės skausmą. Prieskonį galima naudoti kaip pagalbinę priemonę, gydant burnos opas. Ajurvedos gydytojai kardamoną pataria naudoti, sergantiems šlapimo takų infekcijomis.

 

Maisto gamyboje kardamonas dera su mėsa, antiena, vištiena, kava, juodąja arbata, apelsinais, kraušėmis, moliūgu, ryžiais ir kariu.