Niekas niekada nėra regėjęs Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II be rankinės. Valdovė be jos – tas pats, kas Stalinas be pypkės, Čerčilis be cigaro, o Ruzveltas be ilgo kandiklio. Daug įdomybių atskleidė Filas Dampiras ir Ašlis Voltonas savo knygoje „Kas karalienės rankinėje ir kitos karališkosios paslaptys“.

 

Ko nereikia karalienei?

Per savo valdymo dešimtmečius Elžbieta II sukaupė per du šimtus rankinių. Jos yra puikios būklės ir griežtai suklasifikuotos.

Karalienės rankinės matomos realiame gyvenime, kine ir per televiziją. Mažai kas gali pasigirti įkišęs nosį, juo labiau ranką, į jos Didenybės rankinę. Netgi pasaulinio lygio kišenvagiai. Bet pabandykime žvilgtelėti į ją.

Kai ką, žinoma, galima nujausti. Jos Didenybė rankinėje nesinešioja grynųjų pinigų ir kreditinių kortelių. Visa tai jai nereikalinga.

Nėra karalienės rankinėje ir automobilio raktelių. Jos Rolls-Royce vairuoja vairuotojas – slaptosios tarnybos ar Skotland Jardo darbuotojas. Ir apskritai, kai tau per aštuoniasdešimt, prie vairo geriau nesėsti.

Nesama karalienės rankinėje ir jokio asmens pažymėjimo. Karalienė – vienintelis paso neturintis žmogus Anglijoje. Elžbieta II keliauja be vizų. O pačioje Anglijoje vyrauja taisyklė: „Valstybė – tai aš“. Karalienė priregistruota Bakingamo rūmuose pagal gimimo teisę, o ne pagal popierių, išduotą kaimyniniame policijos skyriuje.

 

Karališka rankinė slepia…

Kad ir kaip būtų keista, joje visada guli S raidės formos kabliukas. Jos Didenybė per oficialius pietus ir vakarienes ant stalo krašto pakabina šį kabliuką, o ant jo – savo rankinę.

Be S formos kabliuko, karalienė rankinėje nešiojasi amuletus – laimės talismanus. Tai nedidelės gyvūnų figūrėlės, padovanotos jos vaikų – Čarlzo, Anos, Endriu ir Edvardo, kai šie buvo dar maži. Kartu su talismanais čia atsidūrusi ir pačios mylimiausios valdovės atžalos – princo Endriu – nuotrauka. Joje princas pavaizduotas sugrįžęs iš Folklendų karo, kuriame jis dirbo sraigtasparnio pilotu. Karalienė nešiojasi ir metalinę makiažo dėžutę – ne auksinę, bet brangią. Ją padirbdino pats princas Filipas, Edinburgo hercogas, ir padovanojo Elžbietai per vestuves prieš šešiasdešimt metų.

Dalyvaudama daugelyje oficialių ceremonijų, per kurias aplanko dėdė miegas, jos Didenybė prieš jo glėbį kovoja spręsdama… kryžiažodžius. Tarnai iškerpa juos iš rytinių laikraščių.

Karalienės rankinėje visada esama mėtinių saldainių. Jos Didenybė juos čiulpia, kai tenka sakyti kalbą, o gerklę, atleiskite, perši. Čia pat – ir amžinoji plunksna, rašanti rašalu. Karalienė negali pakęsti tušinukų, jais nerašo ir draudžia naudoti savo aplinkoje. Pastebėta, kad per valstybinius vizitus ji dažnokai išsiima savo miniatiūrinę vaizdo kamerą ir fotografuoja asmeniniam albumui. Kameros markė laikoma paslaptyje, kad bendrovė nesinaudotų jos Didenybe reklamos tikslais.

 

Rankinė – ir slaptas ženklas

Karalienė keliauja specialiais lėktuvais ir laivais. Kirsdama valstybės sieną ji, suprantama, neina pro metalo detektorių. Todėl be jokio nerimo į savo rankinę deda peiliuką – šis įprotis išliko nuo senų laikų, kai ji dirbo gide, taip, taip, gide. Rankinėje dar guli veidrodėlis, užrašų knygelė, akiniai nuo saulės ir akiniai skaitymui. Jos rankinės kainuoja po tūkstantį svarų sterlingų (apie 4300 litų) ir daugiau.

Elžbietos II rankinės atlieka ne tik tiesioginę paskirtį. Karalienė, nepakenčianti alkoholio, netgi šampano (ji tik apsimeta jo ragaujanti), rankine duoda slaptus ženklus savo svitai. Pavyzdžiui, jeigu jos Didenybė nuo stalo nuima kablį ir padeda ant stalo rankinę, reiškia, kad ji nori palikti pabodusį renginį. Jeigu karalienė pastato rankinę ant grindų, vadinasi, tas pašnekovas įkyrėjo ir jį reikia pakeisti kitu. Ant žingsniuojančios karalienės peties kabanti rankinė yra ženklas, kad viskas OK, nors ji niekada neištaria šio amerikietiško vulgarizmo.