Valgymo sutrikimai – ne vien išlepintų ar dėmesio stokojančių panelių ligos. Tai rimta problema, dėl kurios kenčia ne tik savo išvaizda nepatenkinti paaugliai, bet ir suaugusieji. Nors anoreksija ir bulimija dažniau serga moterys, tačiau pasitaiko atvejų, kad su šiomis klastingomis ligomis susiduria ir vyrai.

 

Žvaigždžių kultas – kelias į ligą

Liekno kūno kultas šiuolaikinėje visuomenėje be galo svarbus. Beveik visos gražios merginos – aktorės, dainininkės, manekenės – sveria labai mažai. Drabužiai ant jų gula lyg nulieti, o neretai kompiuterinėmis programomis patobulinti kūnai atrodo tiesiog idealūs. Tokių vaizdų įkvėptos jaunos panelės jokiu būdu nenori atsilikti, juolab kad ir kone kiekvienas leidinys mirga antraštėmis „Sulieknėk ir būk laiminga“ ir pan. Tačiau dažnai svorio metimas tampa ne laime, o tikra katastrofa.

 

Į kovą su bulimija

Nervinė bulimija – be galo klastinga liga. Sergančiajam dažnai kartojasi persivalgymo priepuoliai, po kurių jam tenka sukelti dirbtinį vėmimą ar viduriavimą. Sergantis šia liga žmogus ypač stengiasi sulieknėti: laikosi įvairiausių dietų, dažnai ir griežtai sportuoja. Persivalgymo priepuolių metu žmogus valgo daug ir itin kaloringo bei sotaus maisto. Dažniausiai tai būna greitmaistis, saldumynai ir panašūs užkandžiai.

Manoma, kad bulimija sergantis žmogus jaučiasi nevisaverčiu, turi begalę kompleksų, kurie trukdo kokybiškai gyventi, todėl stengiasi atsikratyti kompleksų taip, kaip atsikrato suvalgyto maisto. Deja, ilgainiui organizmas pripranta ir, suvalgius nors mažiausią gabalėlį maisto, imama vemti. Bandymai pasveikti dažnai būna sunkūs. Pirmiausia bulimija sergančiam žmogui turi padėti artimieji, nes jis retai suvokia, kokią žalą daro savo organizmui. Vienas didžiausių pavojaus signalų – dažnas lankymasis tualete iškart po valgymo bei staigus svorio kritimas. Laiku pastebėjus ligą, ją kur kas lengviau išgydyti, tačiau vis tiek prireiks nemažai pastangų, nes gydomas ne tik žmogaus organizmas, bet ir siela.

 

Klastingoji anoreksija

Anoreksija dar baisesnė už bulimiją! Žmogus be saiko riboja maistą ir ilgainiui jo visiškai atsisako. Anoreksija gali būti nesibaigiančių dietų pasekmė. Neretai šia liga suserga šokėjai, aktoriai, modeliai, kitaip tariant tie, kuriems svarbu gražiai atrodyti.

Psichologai teigia, kad anoreksija sergančio žmogaus sąmonėje susiformuoja „kreivo veidrodžio“ efektas, todėl jis ima manyti, jog yra kur kas stambesnis nei iš tikrųjų. Psichologinę terpę šiai ligai atsirasti taip pat sukuria neigiama visuomenės nuomonė apie antsvorio turinčius asmenis, perdėtas liekno kūno kultas bei asmeninės problemos, kurias bandoma spręsti radikaliu būdu – metant svorį. Manoma, kad anoreksija dažniausiai suserga moterys ir merginos, bijančios subręsti, tapti motinomis. Anoreksija nėra tokia ilga liga kaip bulimija, bet dėl to džiūgauti neverta, nes organizmui greičiau padaroma neatitaisoma žala: sutrinka širdies ritmas, lūžinėja nagai, kuokštais krinta plaukai, genda dantys, prasideda kraujotakos problemos…

 

Sunkiausia – pripažinti

Valgymo sutrikimai pridaro daugybę problemų ne tik ligoniui, bet ir jo artimiesiems. Pakliuvęs į bulimijos ar anoreksijos gniaužtus žmogus pradeda meluoti. Iš pradžių tam, kad, jo nuomone, nuramintų perdedančius artimuosius, o vėliau dėl to, jog jais nebepasitiki: jam atrodo, kad kiti pavydi gražios išvaizdos ir stengiasi užkirsti kelią svoriui mesti. Meluodami jie ima slėpti maistą ir ieškoti būdų, kaip juo atsikratyti, taip pat maskuoja savo figūrą Deja, dažnai pagijimo laukiantys artimieji patiki stropiai kuriamu melu ir nustoja domėtis, kodėl žmogaus svoris vis tiek krinta, nors valgymo procesas vyksta. Deja, kartais problema pastebima per vėlai – liga baigiasi mirtimi.

 

Kaip užkirsti kelią mitybos sutrikimams?

Jei pastebėjote, kad jūsų aplinkos žmogus perdėtai rūpinasi savo figūra, aklai seka diktuojamas madas, laikosi įvairių dietų ar staiga pradeda sparčiai lieknėti – metas sunerimti. Užkirsti kelią ligai galima ir nuoširdžiai pasikalbėjus. Jei žmogus dar neserga nei anoreksija, nei bulimija, tačiau didelę reikšmę teikia viešai nuomonei, jam gali padėti ir jūsų palaikymas, pašnekesiai apie perdėtą kūno garbinimą, kartais net ir kritikos strėlės, paleistos vienai ar kitai per greitai sulieknėjusiai žvaigždei. Jei žmogui svarbi aplinkinių nuomonė, jis išgirs ir jūsiškę. Tačiau toks patarimas netinka susidūrusiems su jau esama bėda. Geriausią ir kokybiškiausią pagalbą šiuo atveju suteiktų medikai. Jie turi patirties ir žino ne tik kaip bendrauti su ligoniais, bet ir supranta, kada pacientas jiems meluoja. Nebūkite gailestingi ir naivūs – tai jūsų artimam žmogui nepadės. Tikimybė, kad problema išsispręs savaime – per menka.

 

Svarbu

  • Nepamirškite, kad visą mūsų teikiamą informaciją geriausiai įsisavina vaikai – venkite prie jų kalbėti apie dietas ar kritikuoti antsvorio turinčius žmones.
  • Dieta, žadanti greitą ir veiksmingą liesėjimą, – tiesiausias kelias į ligą. Pamirškite utopiškai skambančius pažadus. Graži figūra – ilgo ir nuosaikaus darbo rezultatas.
  • Nepamirškite, kad gyvename ne tam, jog valgytume, o valgome tam, kad gyventume.
  • Nepersivalgykite. Tai ne tik kenkia svoriui, bet ir didina tikimybę susirgti bulimija.