Kiek valandų per dieną praleidžiate uždarose patalpose? Kai kurie miestų gyventojai – net iki 22 valandų per parą darbo dienomis, o juk būna ir savaitgalių, kai nesinori nosies kišti į lauką. Priešingai plačiai paplitusiai nuomonei kambarių oras yra net labiau užterštas negu lauke. Dėlto kyla daug pavojų sveikatai.

 

"kambariniai augalai"

Oras viduje visada yra labiau išsivadėjęs. Patalpose naudojama daug daiktų, kurių medžiagos, pagamintos iš iškastinio kuro (baldai, dažai, kompiuteriai). Uždarose patalpose taip pat natūralia daugiau anglies dioksido, nes jose esantys žmonės labiau iškvėpuoja orą.

 

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad kambariniai augalai gali sumažinti oro taršą ir panaikinti daugybę negalavimų (dėl streso, įvairių ligų ir negalėjimo ilgai išlaikyti dėmesį), nuo kurių kenčia šiuolaikinis žmogus.  Kiek augalų reikia, kad jie darytų teigiamą poveikį sveikatai? Pasirodo, visai nedaug – 3 kambarinius augalus biure arba poilsio kambaryje.

 

Ar kada jautėte galvos svaigimą ir mieguistumą darbe? Kai vienoje patalpoje tiek daug kvėpuojančių kūnų, didelė anglies dioksido koncentracija ore gali sukelti galvos skausmą, svaigimą, mieguistumą, sumažinti dėmesio koncentraciją darbo vietoje. Šiose patalpose reikėtų laikyti augalų, kurie fotosintezės metu sunaudotų anglies dioksidą ir atnaujintų orą, išskirdami deguonį per lapus. Sidnėjaus technologijos universiteto tyrėjai nustatė, kad pastatuose, kuriuose įrengti oro kondicionieriai, augalai sumažina anglies dioksido lygį 10 %, o pastatuose be oro kondicionierių – dar daugiau (iki 25 %). Kuo augalai didesni, tuo daugiau anglies dioksido sugeria, nes jų lapijos plotas didesnis.

 

Nuodingi garai, sklindantys iš grindlenčių, kilimų, televizorių ir langų dangalų, taip pat blogina patalpų oro kokybę. Lakieji organiniai junginiai nuo šių šaltinių gali sukelti įvairias alergijas, astmą, galvos skausmus, „sergančio namo“ sindromą (būklę, kuri siejama su laiku, praleistu uždarose patalpose).

 

„NASA“ mokslininkai nustatė, kad kambariniai augalai labai efektyviai veiksmingai šalina kenksmingas toksines medžiagas iš oro uždarose patalpose. Daugeliui tikriausiai bus netikėta, kad toksinus sugeria ir kambarinių augalų žemė vazonuose. Tačiau tai nereiškia, kad užtenka laikyti vazonus su žemėmis, nes ir augalai praturtina dirvožemį bei valo orą. Kambarinis augalas gali sumažinti iki 75 % oro teršalų per 24 valandas.

 

Augalų žiedai skatina kūrybingumą. Pajutus, kad sumažėjo kūrybingumas, ant darbo stalo laikykite žydinčių gėlių vazoną. Aštuonių mėnesių tyrimas padėjo nustatyti, kad spalvingi augalai ir gėlių žiedai darbo vietoje padeda generuoti naujas idėjas, skatina kūrybingumą, padeda efektyviai spręsti problemas. Tokioje darbo vietoje vyrai generavo 15 % daugiau naujų idėjų, o moterys priėmė daugiau kūrybingų problemų sprendimų būdų.

 

Augalai yra kaip pastatų plaučiai ar inkstai. Jie padeda palaikyti sveiką drėgmės lygį patalpose. Daugelis augalų, ypač plačialapiai, per lapus išskiria drėgmę į orą ir taip drėkina patalpas. Nustatyta, kad žmonės dažniau serga virusinėmis infekcijomis, kai oro drėgmės lygis yra per žemas. O kai drėgmės lygis yra per didelis, labiau rizikuojama sirgti akių ir grybelinėmis infekcijomis. Optimalų drėgmės lygį padeda išlaikyti apatinė lapų pusė. Norvegijos tyrėjai nustatė, kad kambariniai augalai gali sumažinti nuovargį, kosulį, gerklės skausmą ir kitus peršalimo ligų simptomus net 30 %.Tyrimo dalyviai lapinius augalus laikė ant palangių biuro gale.

 

Patalpoje, kurioje yra kambarinių augalų, jaučiamasi jaukiau, kelia nuotaiką ir skatina pozityviai mąstyti. Biuruose, kuriuose daug augalų, darbuotojai rečiau pasiima biuletenius dėl ligos. Augalai suteikia daugiau energijos, padeda produktyviau dirbti. Be to, darbuotojams patinka patiems rinktis augalus, kurių norėtų savo darbo vietoje. Augalai mažina pyktį, nerimą, depresiją, sumišimą, nuovargį bei stresą.

 

6 geriausi kambariniai augalai:

 
  • Aspidistra reikalauja nedaug priežiūros.
  • Vėzdūnė – lengva prižiūrėti ir atgaivinti, jeigu kartais pamirštama palaistyti. Be to, tai – žydintis augalas.
  • Benjamino fikusas – turi daug lapų, todėl gali sugerti daugiau anglies dioksido. Labiausiai suveši saulėtose, ryškiai apšviestose vietose.
  • Zamiokulkas – labai ištvermingas augalas. Nereikia daug priežiūros.
  • Dracena – labai ištverminga, nelepi, efektingos išvaizdos ir puikiai prisitaikiusi auginti patalpose.
  • Ciklamenas – išsiskiria ryškių atspalvių žiedais.