Ritualai seni kaip pasaulis. Šimtmečiais jie buvo svarbiausias paguodos šaltinis visose šalyse ir kultūrose. Pats žodis „ritualas“ reiškia tvarkingą, pagal tam tikras taisykles kasdien atliekamą veiksmą. Vadinasi, kad ir kas tai bebūtų – rytinė malda, kavos puodelis, horoskopų ar naujienų skaitymas – visa tai žmogų veikia raminamai. Anot psichologų, ritualo poveikis netgi prilygsta mantrai.

 

Kasdieniai ritualai

Seniausias žmonijos ritualas – malda. Melsdamiesi žmonės nurimdavo, susitaikydavo su esama situacija, susigrąžindavo viltį ir tikėjimą. Kitaip tariant, malda gelbėdavo visose gyvenimo situacijose. Tačiau religijai praradus populiarumą žmonės susikūrė naujų ritualų. Psichologai teigia, kad ritualas – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių pasitikėjimą savimi. Taip pat tvirtina, kad ritualai gali tinkamai nuteikti svarbiems gyvenimo įvykiams.

Įdomu tai, kad ritualai gali būti atliekami mintyse. Teigiamos mintys netgi privalo tapti ritualu. Pavyzdžiui, susiklosčius stresinei situacijai reikia išmokti mintyse save drąsinti. Jei kyla savikritiškos mintys – pagirti save, prisiminti savo laimėjimus. Patariama netgi peržvelgti diplomus, rekomendacijas ar apdovanojimus, retkarčiais perdėlioti iškovotus medalius ar taures. Reikia įprasti lepintis ir smulkiais malonumais. Labai svarbu išmokti slopinti neigiamas mintis, galvoti tik apie gerus, šviesius dalykus, svajoti ir, žinoma, visa tai paversti kasdieniu ritualu.

 

Dienos ritualai

Išmokite rytais atsikelti ramiai, o ne šokti iš lovos strimgalviais. Suskambus žadintuvui, ramiai nuspauskite jį, tingiai pasirąžykite ir tik tada ramiai išlipkite iš lovos, eikite į vonią, renkitės. Sugaišite vos keletą minučių, o diena prasidės pakiliai.

Kava ar arbata taip pat svarbus dienos pradžios ritualas. Jei į darbą einate kartu su mylimuoju, ryte visada išgerkite po puodelį kavos: pažadins organizmą, o aromatas nuteiks ypač romantiškai. Beje, skanu kavą gardinti kardamonu, muskatų riešutais ar cinamono lazdele. Pažadame, užtruksite vos keletą minučių, o į darbą išlėksite kaip ant sparnų ir diena bus darbingesnė, mielesnė.

 

Nepamirškite bučiuotis

Dar vienas labai svarbus, vos keleto sekundžių reikalaujantis ritualas, – bučinys. Bučiuokitės rytais atsisveikindami, grįžę po darbo, žiūrėdami televizorių, prieš miegą… Bučiuotis sveika! Ištirta, kad bučiuodamiesi partneriai vienas kitam perduoda apie 40 tūkst. bakterijų, taigi stiprėja imunitetas. O jei bučiuojamasi aistringai ir intensyviai, dirba daugiau nei 30 veido raumenų, vadinasi, lyginama ir stangrinama oda.

Išmokite planuoti… seksą. Kartą per savaitę mylėkitės žvakių šviesoje, specialiai nusiteikę ir pasiruošę. Jei žinosite, kad, tarkime, ketvirtadienio vakarai skirti meilės žaidimams, visą dieną apie tai galvosite.

Be to, mylėtis, kaip ir bučiuotis, sveika. Mokslininkai nustatė, kad meilės aktas – gera profilaktika nuo peršalimo ligų, taip pat mažina infarkto ir insulto riziką. Negana to, išsiaiškinta, kad moterims sekso metu išsiskiria oksitocinas, antistreso hormonas prolaktinas, neurotransmiteris dopaminas ir laimės hormonas serotoninas. Ši kombinacija veikia kaip puiki skausmą malšinamoji priemonė. O dopaminas dviem valandoms panaikina bet kokį stresą.

 

Susikurkite savo ritualus

Čia keletas pavyzdžių, kurie gali virsti jūsų šeimos ritualais. Kurkite ritualus ir patys pagal savo gyvenimo būdą, įpročius, pomėgius.

  • Bent keletą minučių per dieną leiskite sau atsipalaiduoti. Pasvajokite, pažiūrėkite pro langą. Tokį ritualą galite atlikti po pietų. Antra dienos pusė bus kur kas darbingesnė.
  • Išmokite planuoti pietų laiką. Daugelis skundžiasi, kad neturi laiko artimiems draugams, giminaičiams. Nesąmonė! Išnaudokite pietų pertrauką. Kiekvienam bičiuliui paskirkite skirtingas savaitės dienas. Pavyzdžiui, kiekvieną ketvirtadienį pietaukite tik su artima klasės drauge. Tokie pietūs virs gražia tradicija.
  • Po darbo pasistenkite rasti laiko skaitiniams ar kokiai kitai prasmingai veiklai.
  • Išmokite su šeima vakarieniauti visi vienu metu. Taip aptarsite prabėgusios dienos įvykius, sužinosite, kaip kam sekasi.
  • Kartą per savaitę, tarkime, trečiadieniais, su šeima žaiskite stalo žaidimus.
  • Penktadienio vakarą paskirkite svečiams. Tegu tai būna draugų diena.
  • Buitis vargina daugelį. Tačiau jei kartą per savaitę lyginsite, o lygindami klausysitės mėgstamos muzikos ar žiūrėsite filmą, darbas nebus toks nuobodus.