Daugeliui patinka kalendros (lot. Coriandrum sativum) sėklomis gardinama tradicinė, ruginių ir kvietinių miltų, plikyta Borodino duona. Šių prieskoninių žolelių daugelis pasisėja prie namų esančiuose darželiuose. Ji yra ne tik labai kvapni, bet ir nepaprastai naudinga. Ko gero, ne veltui indų ajurvedoje tai viena iš populiariausių vaistinių žolelių. Teigiama, kad kalendra balansuoja tris organizmo došas, bet ypač Pitos sutrikimus, kai kiti prieskoniniai augalai nebepadeda. Kalendra vertinama nuo seno dėlto, kad gydo virškinamojo trakto ir šlapimo takų sutrikimus.

 

kalendra

Kalendros prieskonis žinomas nuo Biblijos laikų. Vienoje Biblijos dalyje jie paminėti net 31 kartą. Net prieš septynis tūkstančius metų žmonės naudojo kalendrą Indijoje, Egipte, senovės Romoje ir Kinijoje. Senovės egiptiečiai tikėjo, kad kalendrą mirusieji pomirtiniame pasaulyje galės naudoti kaip maistą, todėl šių prieskonių būdavo dedama į jų kapavietes.

 

Kalendros ypatingos tuo, kad padeda kontroliuoti apetito jausmą ir mažina vidurių pūtimą. Nuo pilvo skausmų rekomenduojamas gėrimas iš 1 – 2 šaukštelių kalendrų sėklų ir apie 240 ml verdančio vandens. Palikti, kad pritrauktų 5 – 10 minučių. Gerti prieš valgį.

 

Kalendrų sėklos gerai sugeria vandenį, todėl tinkamos vartoti, kai organizme kaupiasi skysčiai. Jos taip pat padeda atkurti normalią virškinamojo trakto būklę po vaisių ir pieno produktų vartojimo.

 

Be to, kalendros valo organizmą nuo toksinų arba amos pagal ajurvedą. Dėlto kalendras rekomenduojama įtraukti į organizmą valančias dietas.

 

Kalendra gali padėti nuo viduriavimo. Veiksminga pagalba – kalendrų sėklų (1 – 2 šaukšteliai 240 ml verdančio vandens) nuoviras su tarkuotų granatų žievele. Taip pat gali padėti granatų sultys su malta kalendra.

 

Kalendros nuoviras taip pat gali padėti, kai griaužia rėmuo, mažina deginimo pojūtį skrandyje, raugėjimą, gydo ir stiprina skrandžio gleivinę.

 

Teigiamai veikia kepenis, kelia apetitą. Todėl šį gėrimą rekomenduojama vartoti prieš arba valgio metu. Tačiau, nepaisant to, kad kaledros gerina apetitą, jos gali padėti numesti svorio, nes padeda skaidyti riebalus ir greitina medžiagų apykaitą. Natūraliojoje medicinoje hepatitui gydyti naudojama ciberžolė bei kalendra, vaistažolė taip pat gali būti naudojama kaip natūrali priemonė gydyti astmą.

 

Naudingosios kalendros gali būti naudojamos gydymui arba kaip profilaktinė priemonė, valanti inkstus ir šlapimo takus. Teigiama, kad jos gali padėti nuo skausmingo šlapinimosi, šlapimo takų infekcijų, inkstų akmenų, prostatos padidėjimo, cistito, pielonefrito ir net inkstų veiklos nepakankamumo.

 

Pitos tipo moterims (vidutinio sudėjimo, dažniausiai rusvų plaukų, grakščios ir gražaus kūno sudėjimo) nuo priešmenstruacinio sindromo (PMS) gali padėti būtent šie prieskoniai.  Kalendra, šafranas, ciberžolė gali padėti nuo dubens uždegiminių ligų, endometrito ir endometriozės. Šviežiose kalendrose gausu fitoestrogenų (natūralių augalinės kilmės medžiagų, savo sudėtimi panašių į moteriškus hormonus).

 

Kalendrų nuoviras rekomenduojamas sergant uždegiminėmis ligomis ir karščiuojant. Beje, dieną kalendrų arbatą reikėtų pagardinti citrinos griežinėliu.

 

Iš šviežių kalendros lapų spaustos sultys gydo įvairius odos bėrimus, alergijas. Rekomenduojama kiekvieną dieną vartoti po šaukštelį kalendrų lapų sulčių 3 kartus per dieną, jei kamuoja alergija, šienligė ar odos bėrimai. Kalendrų lapų sultis galima vartoti išoriškai – tepti pažeistą, išbertą, niežtinčią odą.

 

Sergant akių konjunktyvitu, kitomis uždegiminėmis akių ligomis galima plauti akis vėsiu kalendrų nuoviru (šaukštelis kalendrų sėklų ir 240 ml vandens).

 

Kalendrų eterinis aliejus turi vėsinamąjį poveikį, valo kraują, spartina infekcijų gijimą, šalina kenksmingas medžiagas ir suteikia energijos. Europoje kalendra laikoma žolele, saugančia nuo diabeto. Dėl unikalių savybių kalendra padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.