Kai atšąla orai, daugelis susiduria su nemaloniomis odos problemomis: odos sausumu, pleiskanomis, šerpetojančiomis lūpomis ir suskeldėjusiais kulnais. Išsausėjusi, suskilinėjusi padų oda – ne tik estetinė, bet neretai labai skausminga problema. Ji atsiranda tada, kai trūksta drėgmės, ypač žiemą. Kodėl ši problema paūmėja šaltuoju metų laiku? Tam yra kelios priežastys: sausas, šaltas oras, karštas vanduo, centrinis šildymas, dehidratacija, cinko, vitamino E ir omega 3 riebiųjų rūgščių trūkumas, antsvoris, jei daug laiko praleidžiama stovint ar vaikštant, tokios ligos kaip diabetas, egzema, skydliaukės ir kraujotakos sutrikimai.

 

kulnai

Kulnų oda sustorėja ir tampa šiurkšti. Oda gali pradėti pleiskanoti ir niežtėti. Kartais oda gali suskeldėti iki kraujo. Tokiais atvejais padidėja infekcijos tikimybė. Padėti gali namų gamybos priemonės. Jos veikia švelniai, bet efektyviai. Tikriausiai nereikia priminti, kad visos procedūros gali būti atliekamos tik ant švarių pėdų.

 

Ko gero, geriausiai odą maitina ir drėkina aliejus. Galima naudoti alyvuogių, kokosų riešutų arba bet kokį kitą augalinį aliejų. Prieš miegą pėdas nušveisti su pemza, nuplauti, nusausinti ir ištepti aliejumi, apsimauti natūralaus audinio kojines. Jeigu pėdų oda nėra labai šiurkšti, pėdų galima ir nešveisti.

 

Citrina turi rūgščių, kurios švelnina šiurkščią padų odą. Pėdas gali patepti šviežiomis citrinų sultimis arba jas tiesiog pamirkyti vonelėje su citrinų sultimis. Abejais atvejais leisti citrinų  sultims veikti odą 15 minučių, tada nuplauti pėdas su muilu ir nušveisti odą su pemza.

 

Rožių vandenyje yra gausybė naudingų mikroelementų, kurie padeda gyti pažeisti odai. Jį galima maišyti su glicerinu lygiomis dalimis. Glicerinas minkština odą. Šiuo mišiniu ištepti pėdas prieš miegą ir apsimauti vilnones ar kitas natūralaus audinio kojines.

 

Šilto vandens vonelėje 20 minučių pamirkyti pėdas, sausai nušluostyti ir ištepti vazelinu, sumaišytu su citrinos sultimis. Galbūt tai nėra pati natūraliausia priemonė, tačiau veiksminga. Be to, daugelis vazelino atsargų turi namuose. Procedūrą atlikti prieš miegą. Rytą nuplauti likučius.

 

Į šilto vandens vonelę pėdoms galima įpilti 1 – 2 šaukštus acto. Pėdas joje laikyti ne ilgiau nei 10 minučių. Per ilgai laikant – actas gali ne pagerinti, bet dar labiau pabloginti suskeldėjusių kulnų būklę. Kojas nušveisti ir nuplausi su paprastu vandeniu. Patepti drėkinamąja priemone. Procedūros nedaryti dažniau nei 1 – 2 kartus per savaitę.

 

Medus naikina bakterijas ir puoselėja odą. Į šilto vandens vonelę galima įdėti kelis šaukštus medaus ir išmaišyti. Mirkyti kojas apie 20 minučių. Tada pėdas nušveisti ir nusausinti.

 

Kulnus galima nušveisti švelnia ryžių miltų pastą. Ją paprasta pasigaminti namie. Ryžių miltus sumaišyti su šiek tiek medaus ir obuolių sidro acto. Iš pradžių pėdas pamirkyti 10 minučių šiltame vandenyje, tada masažuojamaisiais judesiais nušveisti pėdų ir ypač padų odą su tiršta ryžių pasta. Jei kulnai labai pažeisti, ryžių miltų pasta galima papildomai sumaišyti su alyvuogių arba migdolų aliejumi.

 

Ajurvedoje naudojamas nimbamedis pasižymi priešgrybelinėmis savybėmis, gydančiomis suskilinėjusius kulnus. Džiovintus nimbamedžio lapus sutrinti su vandeniu ir trupučiu ciberžolės. Ištepti pėdas. Po pusės valandos pėdų ir kulnų kaukę nuplauti šiltu vandeniu.

 

Jei kulnai yra labai stipriai suskeldėję ir skausmingi, gali padėti šis receptas: parafiną (vašką) sumaišyti su garstyčių arba kokosų riešutų aliejumi ir pakaitinti ant mažos ugnies, kol vaškas ištirps. Palikti atvėsti ir vėl sustingti. Laikyti kambario temperatūroje. Kiekvieną vakarą, prieš miegą šiuo tepalu ištepti pėdas, apsimauti vilnones kojines. Rytą nuplauti likučius.