Kai kurių žmonių organizmas labai jautriai reaguoja į natūralios šviesos trūkumą. Sezoninis afektinis sutrikimas arba sezoninė depresija – tai nuotaikų sutrikimas, pasireiškiant, esant šviesos ir vitamino D nepakankamumui. Ar žinojote, kas nutinka žmogaus kūnui, kai sutrumpėja dienos?

 

4 dalykai, kurie nutinka žmogaus kūnui, kai sutrumpėja dienos:

 

ruduo

  • Protas gali tapti nebe toks aštrus. Protas gali tapti nebe toks aštrus ir šiek tiek apsiblausęs, kai pradeda trūkti natūralios dienos šviesos. Amerikiečiai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 16800 žmonių. Nustatytas ryšys tarp sumažėjusio saulės spindulių poveikių ir kognityvinių sutrikimų. Jeigu atvykstate į darbą, kai saulė dar nepatekėjusi, ir išeinate, kai ji jau nusileidusi, raskite laiko bent trumpam pasivaikščiojimui dieną. Net 15 minučių pasivaikščiojimas, šviečiant vidurdienio saulei, stimuliuoja nervinius takus ir padeda grąžinti normalų mąstymą.
 
  • Gali padidėti miego poreikis. Žmogaus organizmas natūraliai prisitaiko prie paros ritmo: kai anksčiau leidžiasi saulė norisi anksčiau ir eiti miegoti. Tačiau, keičiantis sezonams, paprastai nesikeičia darbų ar mokslų laikas, todėl žmonės jaučiasi labiau apsnūdę ir mieguisti tais mėnesiais, kai būna trumpesnės dienos. Nereikėtų priešintis gamtai. Šiuo metu rekomenduojama eiti miegoti anksčiau. Apskritai reikėtų visada stengtis miegoti panašiu metu. Kai dienos ilgesnės, reikia dirbtinėmis priemonėmis pritemdyti miegamąjį. Jeigu žmonės eitų miegoti visada tuo pačiu metu, ar vasara, ar žiema, jie nejaustų labai didelio miego poreikio, pradėjus sparčiai trumpėti dienoms.
 
  • Gali sumažėti motyvacija sportuoti. Kai tamsu ir šalta, kyla pagunda nenueiti į sporto salę. Net moksliniai tyrimai rodo, kad trumpėjant dienoms, mažėja motyvacija užsiimti sportu. Amerikiečiai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 23000 vaikų. Rezultatai parodė, kad ilgesni vakarai susiję su didesniu fiziniu aktyvumu. Tai reiškia, kad kai dienos yra ilgesnės, žmonės yra labiau linkę lankytis sporto klubuose. O kai ne – tai labiau linkę vakarus praleisti jaukiai įsitaisius ant sofos. Rekomenduojama įsigyti sporto klubo abonentą. Sumokėti pinigai už užsiėmimus – puiki motyvacija jų nepraleisti, nesvarbu, koks oras.
 
  • Gali dažniau apnikti liūdesys ar depresija. Kai dienos trumpėja ir ilgėja tamsusis paros metas, nuotaika neretai subjūra. Pensilvanijos universitete buvo atliktas tyrimas su žiurkėmis, kuris nustatė, kad galbūt ne tik žmonėms šaltymečiu būna liūdniau. Kai gyvūnai tamsoje praleido 6 savaites, neuromediatoriai, atsakingi už dopanimo ir serotonino (hormonai, kurie reguliuoja emocijas) pernešimą, miršta. Pajutę, kad nuolat kamuoja liūdesys ir bloga nuotaika, rekomenduojama įsigyti lempą, kurios spindulių spektras labai panašus į natūralius saulės spindulius. Energijos, kai sutrumpėja dienos, taip pat gali suteikti puodelis kavos, maisto produktai su žemu glikemijos indeksu (ankštinės daržovės, sėlenos, rudieji ryžiai, duona su grūdais ir riešutais), džiovinti rozmarinai ir rozmarinų eterinis aliejus, papildoma stiklinė vandens, geležies turtingi maisto produktai (raudona mėsa, tamsiai žalios spalvos daržovės, datulės, razinos, granatai).