Senovės lietuviai, švęsdami vasaros saulėgrąžą (birželio 22 – 24 d.) arba Rasas (Jonines), kai diena yra pati ilgiausia ir naktis trumpiausia, buvo linkę gamtą mistifikuoti ir sukūrė daug gražių ritualų ir burtų, kurie nepamirštami iki šiandien.

 

burtai

Po vasaros saulėgrįžos, kai dienos ilgumas yra net 17 val. 19 min. dienos pamažu pradeda trumpėti iki žiemos saulėgrįžos, kuri įvyksta gruodžio 21– 24 dienomis. Egzistuoja daug įvairių būdų, kaip raganos švęsdavo saulėgrįžą – puošdamos altorių su vasaros vaisiais ir gėlėmis ir palikdamos degti žvakę visą dieną saulės ir ugnies elemento garbei.

 

Ugnis suteikia šilumą ir šviesą, simbolizuoja aistrą ir kūrybingumą. Tačiau ugnis gali būti ir pragaištinga, kai žmonės ugnį naudoja kaip kurą, neapykantai ir kurui. Vasaros saulėgrįža – tai diena, kai saulė yra stipriausia ir tai geriausias laikas įsipareigoti, atnaujinti pažadus sau būti aktyvesniems, užsiimti veikla, kuri svarbi arba jums reikalinga, pradėti pokyčius, vizualizuoti pasaulį, pilną šviesos ir šilumos, laisvą nuo žiaurumo ir neapykantos.

 

Nors lietuvių kalboje Saulė yra moteriškos giminės daiktavardis, vis dėlto ji siejama labiau su vyriška energija, o Mėnulis – atvirkščiai: su moteriška. Kai dienos pradeda trumpėti ir saulės stiprumas mažėti, pamažu artėjant link žiemos, galima kreiptis į visatą, prašant sustiprinti sveikatą, surasti savo gyvenimo meilę arba dėl globalesnių tikslų, pavyzdžiui, kad pasaulyje neliktų rasizmo, nelygybės, brutalumo, sumažėtų nusikalstamumas, neapykanta kitaip mąstantiems.

 

Vasaros saulėgrįža yra geras metas meditacijai, kurią galima atlikti vieniems savo namuose arba su bendraminčiais namuose, gamtoje arba visiems bendrai reikšmingoje vietoje. Štai keli patarimai:

 
  • Uždegti žvakę.
 
  • Padėkoti visatai, saulei, ugnies elementui ir visoms jų savybėms, kurios gydo ir palaiko mūsų gyvybes. Galima sudaryti sąrašą dalykų, kokie yra jūsų mėgstamiausi ugnies panaudojimo būdai. Surašykite tiek bendrinius (šiluma, šviesa), tiek specifinius (gimtadienio žvakutės, kepti skanėstai ant laužo). Kol žvakė dar dega, vizualizuokite, kad visi brutalūs ir neapykantos kupini ugnies panaudojimo būdai pranyksta, sudega iki dūmų.
 
  • Sutelkti dėmesį į žvakės liepsną ir pagalvoti apie tai, kas jus įkvepia. Pagalvokite apie ugnį savo viduje ir tuo, kuo galėtumėte pasidalyti su bendruomene ir tai atneš meilę, aistrą ir gydančią šilumą pasauliui aplink jus; įsivaizduokite šį teigiamą Joninių laužą degantį dar stipriau! Pykčio ir sielvarto laužai taip pat yra svarbūs, nes jie sudegina tai, kas negatyvu ir žmogus po apsivalymo ritualo tampa pasiruošęs naujoms pradžioms.
 

Kiti vasaros saulėgrįžos ritualai:

 
  • Nusipinti lauko gėlių vainiką. Su juo galima net eiti miegoti arba pasikišti po pagalve – tikima, kad Joninių naktį netekėjusios merginos tuomet gali susapnuoti savo būsimą vyrą. Vainikus taip pat galima plukdyti upėje ar ežere – manoma, kad šalia vienas kito plaukiantys vainikėliai pranašauja merginos ir vaikino vestuves, o nutolę nuo vienas kito vainikai – išsiskyrimą.
 
  • Apsiprausti ryto rasa. Tikima, kad tada būsite sveiki ir energingi visus metus.
 
  • Eiti naktį ieškoti paparčio žiedo. Esą kurį radus, reiškia, kad žmogus pradės įžvelgti giliausias būties prasmes, įgis visažinystės dovaną, taps labai laimingas, sužinos, kur paslėpti visi pasaulio turtai ir pan. Joninių naktį taip pat galima išvysti šviečiančius jonvabalius – tai ne mažiau įspūdingas gamtos reiškinys!
 
  • Išgerti vasaros žolelių arbatos. Joninių naktį Saulė pasitraukia iš Dvynių ženklo ir įeina į Vėžio žvaigždyną. Vėžio elementas – vanduo, todėl jis toks svarbus šią naktį. Vandeniu galima ne tik praustis ir taškytis, bet ir jį gerti, o dar būtų geriau užsiplikyti vasaros pievomis kvepiančių žolelių arbatos ir ramiai ją išgerti vieniems arba su žmonėmis, kurie rūpi.
 
  • Surinkti 23 augalų puokštę. Vasaros saulėgrįža arba Rasų (Joninių) šventė neatsiejama nuo magiškų augalų galų, todėl, tikima, kad šią dieną ir naktį itin veiksmingomis tampa įvairios augalų esencijos. Jų galima nusipirkti iš ekologiškai produktai prekiaujančių gamintojų arba pasigaminti patiems iš savo pačių surinktų žolelių. Per Jonines renkamos ne tik jonažolės (pritraukia sėkmę), bet ir dagiliai (siejamas su norų išsipildymu), ramunės (reiškia meilę), dobilai goštautinės gaisrenos (pritraukia sėkmę). Tikima, kad per Jonines reikia surinkti 23 augalų puokštę, į kurią galima dėti jonažolių, perkūnžolių, skėtinių širdažolių, sidabražolių, kalninių arnikų, veronikų, gegužraibių ir kt.