Šiandien nieko nebestebina poros, susipažįstančios internete ir nutraukiančios santykius trumpąja žinute. Visa tai, kas šiuolaikiniam žmogui yra įprasta, vis dar glumina kitų kartų atstovus. Ankstesnė kartos iki šiol pirmenybę teikia bendravimui akis į akį, kai nori susipažinti su dominančiu žmogumi arba nutraukti nepageidaujamus santykius. Kartų skirtumai pasireiškia ne tik kitokiu požiūriu į naudojimąsi naujausiomis technologijomis. XXI amžiuje žmonių požiūris į tai, kiek reikia mylėtis ar kada tuoktis gerokai skiriasi nuo požiūrio, kuris vyravo jų tėvų ar senelių laikais.

 

santykiai

6 įdomūs faktai apie tai, kaip skyrėsi artimi santykiai anksčiau ir dabar:

 
  • Šiuolaikiniai žmonės paprasčiau žiūri į seksą prieš vestuves. Regis, dar visai neseniai ne tik Lietuvos, bet ir Vakarų pasaulio gyventojai manė, kad mylėtis prieš vestuves negalima. 2016 metų tyrimas moksliniame žurnale „Archives of Sexual Behavior“ parodė, kad 1970 metais tik 29 % amerikiečių mylėjosi prieš vestuves, 2000 metais – 49 %, o 2012 metais – jau 58 %.
 
  • Tačiau šiuolaikiniai žmonės mylisi rečiau. Nereikėtų tikėti stereotipais: „Kūdikių bumo“ karta (1943 – 1960) buvo dvigubai seksualiai aktyvesni, kai jiems buvo apie 20 metų, negu asmenys, gimę nuo 1990 metų, skelbiama tame pačiame amerikiečių tyrime. Šiandien žmonės turi mažiau sekso partnerių ir mažiau domisi seksu apskritai. Žinoma, gali būti, kad Lietuvoje rezultatai būtų šiek tiek kitokie, nes amerikiečiai turėjo daugiau laisvės, taip pat ir seksualinės, kai mes buvome okupuoti.
 
  • Šiandien žmonės nebelaukia vestuvių, kad pradėtų kartu gyventi. 2014 metais beveik 1 iš 10 amerikiečių nuo 18 metų gyveno su savo antrosiomis pusėmis, būdami nesusituokę. 1967 metais tokių žmonių buvo tik 1 %. Viena iš galimų priežasčių, kodėl taip nutiko yra ta, kad tapo socialiai labiau priimtina gyventi „susimetus skudurus“, o kita priežastis – ta, kad žmonės apskritai vėliau tuokiasi.
 
  • Šiandien žmonės tuokiasi vėliau. Kol nesusituokusių amerikiečių, gyvenančių su antrąja puse, skaičius didėja, santuokų skaičius kiekvienais metais mažėja. 2014 metais 68 % amerikiečių nuo 18 iki 33 metų buvo niekada nesusituokę. 1980 metais 43 % tokio paties amžiaus žmonių buvo niekada nesusituokę. Tačiau šie skaičiai pasako ne viską: 1990 metais tik tos poros, kurios neturėjo aukštesniojo išsilavinimo, buvo linkusios gyventi nesusituokusios. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šiandien žmonės neskuba tuoktis yra ta, kad jie jaučiasi tam finansiškai nepasiruošę.
 
  • XXI amžiuje žmonės vėliau susilaukia vaikų. Šiandien nemaža dalis nusprendžia gyventi nesusituokę, tačiau net tie, kurie yra susituokę, vaikų planuoja turėti vėliau negu jų tėvai ar seneliai. Moterų, turinčių vaikų, skaičius nukrito beveik 15 %nuo 2007 iki 2012 metų, o vidutinis amžius, kai susilaukiama pirmagimio nuo 21,4 1970 metais padidėjo iki 26,3 2014 metais. Kaip ir dėl santuokos, taip ir dėl vaikų, moterys atideda vaikų turėjimą vėlesniam laikui dėl finansinių priežasčių.
 
  • Šiandien žmonės rečiau klijuoja sau ir kitiems etiketes. Šiandien asmenys, vadinantys save gėjais ir lesbietėmis, yra labiau pastebimi negu mūsų tėvų ir senelių laikais. 2015 metais amerikiečių „YouGov“ apklausa parodė, kad 29 % nuo 18 iki 29 metų nelaiko savęs nei homoseksualios, nei heteroseksualios orientacijos. Tyrėjai pastebi, kad XXI amžiuje žmonės nemano, kad jų seksualinė orientacija turėtų riboti jų elgesį. Daug šiuolaikinių žmonių yra atviri naujiems santykiais su dominančiais žmonėmis ir linkę savęs netapatinti su seksualine orientacija.