Visi žinome, kas yra sveikas ir nesveikas maistas. Mažiau saldumynų, riebalų, greito maisto ir būtinai kuo daugiau daržovių! Deja, dažnai tėvai jaučiasi lyg nuolatiniame mūšio lauke, stengdamiesi pripratinti savo atžalas valgyti tai, kas sveika, pasitelkdami į pagalbą įkalbinėjimus, papirkinėjimus ir net klasta bandydami sumaitinti taip vaikams reikalingas daržoves.

 

Kodėl mažieji išrankūs maistui?

Vaikai būna išrankūs valgiui dėl dviejų pagrindinių priežasčių: 1) jiems labiau patinka saldūs patiekalai; 2) jie tiesiog bijo naujo maisto (neofobija). Mokslininkų teigimu, abi šios priežastys atsirado evoliucijos eigoje ir yra išgyvenimo pagrindas.

Kartaus skonio netoleravimas – tai viena gynybinių reakcijų, saugančių nuo netyčinio nuodingųjų medžiagų patekimo į organizmą. Ragaujant neįprastus augalus, vaisius ar uogas, būtent burnoje juntamas kartumas mus perspėja, ką geriau išspjauti, o saldus skonis, primenantis motinos pieną, dažniausiai reiškia, kad uoga ar vaisius maistui tinkamas ir suteikiantis energijos.

Neofobija – kita gynybinė reakcija, paprastai vaikams pasireiškianti sulaukus dviejų metų amžiaus. Daugelyje kultūrų tai amžius, kai moterys nustoja savo mažylius maitinti krūtimi. Dar tikro maisto skonio nepatyrusius mažylius nuo pavojų saugo instinktyvus vengimas valgyti neįprastą maistą. Specialistų teigimu, dauguma vaikų, prieš išdrįsdami paragauti naują patiekalą, turi jį pamatyti 4 – 5 kartus.

 

Eksperimentuoti kartu

Prieš pratinant prie naujų produktų, rekomenduojama įtraukti mažuosius į maisto gaminimo procesą. Leiskite jiems sudaryti meniu, pirkite drauge reikiamus produktus ir kartu gaminkite. Vaikai labiau linkę valgyti, kai jie susidaro išankstinę nuomonę apie patiekalą. Taigi, padėkite jiems susidaryti teigiamą įspūdį.

Be to, praverstų ir vaikams skirtos kulinarinės knygelės. Mažieji noriai įsitraukia į gaminimo procesą: lupa, lukštena, maišo ir t. t. Po to ir patiekalas daug skaniau ragaujamas, nes prie jo sėkmės jie patys prisidėjo. Taip pat nepamirškite papasakoti vaikams apie įvairius produktus: iš kur jie atsiranda, kokios jų savybės, ką jie gero duoda sveikatai. Jei mažieji žavisi kokiu nors sportininku, jiems bus įdomu sužinoti, kokias daržoves ir žuvį šis mėgsta, ką valgo, kad yra toks stiprus, ir trokš paragauti tokio pat maisto.

Galų gale, valgio gaminimas kartu – puikus bendravimo būdas! Ar prisimenate, kaip vaikystėje kepdavote sausainius kartu su mama ar močiute? Kalbėdavotės, juokaudavote, mokėtės… Pavyzdžiui, lukštendami pupeles kartu su savo atžalomis jūs ne tik didinate tikimybę, kad jie tas daržoves valgys, bet ir kuriate jų vaikystės prisiminimus.

 

Auginti daržoves

Vertėtų sudominti mažuosius ir daržininkyste. Juk daug smagiau paragauti pačių išaugintą braškę, žirnį ar pomidorą… Jeigu neturite daržo, derėtų pasisodinti bent jau keletą prieskoninių augalų vazonėlių ant palangės. Žiemą daiginkite svogūnų laiškus, pipirnes, lęšius, pupuoles tiesiog kambaryje! Tai ne tik ypač vertingi maisto produktai, turintys daugybę vitaminų ir baltymų, bet tiesiog prieš jūsų akis vykstantis dygimo stebuklas!

 

Lavinti skonio receptorius

Londono karališkojo koledžo mokslininkų duomenimis, vaikų skonio receptoriai baltyminiam maistui, pavyzdžiui, žuviai ar mėsai, dažniausiai yra paveldėti, tačiau skonis daržovėms arba desertams išsiugdytas.

Skonio receptoriai turi būti lavinami. Mažylių skonio receptoriai būna jautresni nei suaugusiųjų. Dauguma jų neigiamai reaguoja net į neryškų kartumo prieskonį, todėl nemėgsta špinatų, Briuselio kopūstų, šparagų ir pan. Tačiau pamažu tiek vaikus, tiek skonio receptorius galima pripratinti. Lengviausias būdas tai padaryti – įdėti daržovių į patiekalą, kurį vaikas mėgsta. Pavyzdžiui, įberti brokolių į makaronus su sūriu. Prieš tai juos reikia šiek tiek apvirti ir tik po to įmaišyti į paruoštą patiekalą. Iš pradžių patariama naudoti tik žiedelius, be stiebelių. Rekomenduojama įmaišyti naujų daržovių į ryžius, troškinius, sriubas, padažus. Taip mėgstamo patiekalo skonis nustelbs nedidelį kiekį naujo ingrediento ir pamažu lavins mažylio skonio receptorius.

 

Leisti pasirinkti

Mažyliams patinka, kai tėvai atsižvelgia ir į jų nuomonę, leidžia jiems rinktis. Pasiūlykite pasirinkti iš kelių sveikų produktų ar patiekalų. Nerekomenduojama klausti vaiko, ar šiandien jis nori valgyti brokolių. Verčiau pasiteiraukite, ar nori brokolių, ar žiedinių kopūstų. Taip jie pasijus situacijos šeimininkais ir mieliau valgys pačių pasirinktą maistą. Taip pat derėtų atsiklausti vaiko nuomonės, kodėl kai kurie dalykai jam patinka, o kitų jis nemėgsta. Gal jis nemėgsta brokolių dėl to, kad jie žalios spalvos? O gal nepatinka jų kvapas? Galbūt valgytų, jei sutrinti į tyrę? Vieni vaikai labiau mėgsta tyres, kiti – traškius gabalėlius, o treti labiausiai vertina termiškai neapdorotas daržoves. Iš tiesų kiekvienas žmogus turi mėgstamą ir nemėgstamą maistą, ir nėra nieko baisiau, kaip versti mažylį suvalgyti tai, ko jis nemėgsta. Taigi, reikia gerbti savo vaiko pasirinkimą.

 

Nedrausti saldumynų

Jei visiškai uždrausite bulvių traškučius, šokoladą, saldumynus, vaikai jų norės dar labiau ir naudosis kiekviena proga pasmaližiauti jums nematant. Tėvams reikėtų paaiškinti, kad gardumynai skirti tik ypatingoms progoms. Tai skanus maistas, bet nepriduodantis sveikatos ir, žinoma, nevalgomas kasdien. Jei mažieji saldumynų ragaus tik kartais, taip jie ir bus vertinami – kaip retų progų gardumynai, o ne kasdienis maistas. Rekomenduojama pyrago gabalėlį ar sausainį pakeisti jogurtu, šviežiais ar džiovintais vaisiais, riešutais – skanu kaip saldainis, tik gerokai sveikiau!

 

Rodyti deramą pavyzdį

Ar jūs, tėvai, patys mėgstate brokolius? Taigi nereikėtų tikėtis, kad vaikai mielai ragaus maistą, kurio tėvai patys nevalgo. Mažieji mokosi jus stebėdami ir mėgdžiodami.

Ir galų gale, jei kokio nors maisto jūsų vaikas visiškai nevalgo, kaip ir kiekvienas žmogus, jis turi tokią teisę!

 

Patarimai, kaip atpratinti vaikus nuo sveiko maisto:

  • Vertimas valgyti per prievartą. Galiausiai pasieksite, kad vaikas nemėgs maisto, kurį norėtumėte, jog vertintų.
  • Konfliktai valgymo metu.
  • Užkandžių valgymas – mažylis niekada nesijaus alkanas.
  • „Kyšio“ siūlymas: liepimas visų pirma suvalgyti sveiką maistą, kad gautų tai, ko nori. Jei liepsite vaikui suvalgyti brokolį, kad jam būtų leista valgyti desertą, jis galbūt suvalgys, tačiau išsiugdys neapykantą šiai daržovei ir niekada jos nevalgys be apdovanojimo.
  • Bausmės už nevalgymą.
  • Padidintas dėmesys maistui, pasakojimas svečiams apie tai, ko vaikas nevalgo, kaip reaguoja į tam tikrus produktus.
  • Nuolatinis nepasitenkinimas maisto gaminimu.
  • Greito maisto reklamos.
  • Tik greito maisto ir saldumynų valgymas per gimtadienius ir kitus smagius renginius.