Artėjanti vasara – apsisprendimo metas abiturientams ir kitiems, besiruošiantiems rinktis mokymosi įstaigas. Dažniausiai rinkdamiesi studijas žmonės mąsto, kad studijuojamas dalykas taps jų pragyvenimo šaltiniu. Tačiau bandydami rasti darbą pagal specialybę nusivilia, o ir radę bei pabandę jį dirbti laimingi būna tikrai ne visi… Kaip iš tiesų išsirinkti tinkamiausią profesiją?

 

Ateitį nulems gabumai ir pomėgiai
Kur kas lengviau rinktis būsimas studijas tiems, kurie turi pastebimų gabumų arba potraukį vienai ar kitai sričiai. Jeigu dalykas sekasi, jis įdomus, negana to, be jo sunku būtų įsivaizduoti savo ateitį – abejoti dėl pasirinkimo neverta. Būtent toks jausmas dažniausiai ir nulemia pasirinkimą. Reikėtų pastebėti, kad vienu ar kitu dalyku susidomėję žmonės kur kas geriau studijuoja, o ir darbą jiems rasti lengviau. Kodėl? Atsakymas paprastas – jie savo veiklos darbu nelaiko. Jiems tai tiesiog galimybė išreikšti save ir realizuoti savo idėjas.
Jeigu mylite muziką, matematiką ar geografiją, pagalvokite, ar jums reikia dar ko nors ieškoti. Tinkama profesija yra ne tik tokia, kuri garantuoja gerą atlygį, priešingai – dirbant mylimą darbą net ir nedidelė alga mielesnė už gerai apmokamą, tačiau iki pat širdies gelmių nekenčiamą darbą.

 

Įvertinti asmenines savybes
Jūsų asmeninės savybės be galo svarbios renkantis profesiją. Jeigu esate drovus, prekybos ir darbo su klientais srityje jums seksis nekaip, o jeigu norite vadovauti, esate lyderis, nemanykite, kad būsite paklusnus pavaldinys. Uždaros asmenybės neturėtų rinktis dinamiškų profesijų, o itin aktyvūs ir bendrauti mėgstantys žmonės blogai jausis tylioje ir formalioje aplinkoje. Rinkitės tai, kas jums tiktų. Nenuvertinkite ir nepervertinkite savo jėgų. Pasidomėkite internete ar darbo biržoje testais, kurie padės pagal jūsų charakterį išsirinkti tinkamą darbo sritį.

 

Analizuoti darbo rinką
Jeigu jokių potraukių neturite, o rinktis profesiją būtina, susipažinkite su padėtimi darbo rinkoje. Kasmet sudaromi paklausių darbo vietų sąrašai. Deja, aklai jais kliautis nereikėtų. Tikrąją situaciją geriausiai atspindi realūs darbo skelbimai – peržvelkite keletą darbdaviams skirtų interneto portalų, juose darbo skelbimai dažniausiai sugrupuoti pagal pobūdį. Taip galima sužinoti, kurioje srityje darbuotojų trūksta labiausiai. Nepakenks ir darbo biržų ir kitų bedarbiams skirtų portalų peržiūra – pamatysite, kokios srities specialistų daugiausia tarp darbo ieškančiųjų.
Nenustebkite pamatę, kad daugiausia darbų siūloma žmonėms, kuriems visiškai nebūtinas aukštasis išsilavinimas. Pastaruoju metu vis labiau vertinami profesinių mokyklų auklėtiniai, visą mokymosi laiką turėję galimybę mokomą dalyką taikyti praktiškai. Net jeigu artimieji spaudžia studijuoti universitete, tačiau žinote, jog tai – ne jūsų jėgoms ir norams, pamąstykite. Gerų, patikimų ir savo darbą išmanančių darbininkų visada reikia ir reikės. Be to, žemiška ir paprasta profesija neretai kur kas geriau negu įvairios neaiškios paskirties vadybos studijos.

 

Kur studijuoti?
Universitetas, kolegija, aukštoji ar profesinė mokykla, humanitariniai ar tikslieji mokslai, Lietuva ar užsienio šalys… Galimų pasirinkimų – tūkstančiai. Kaip nepasimesti tokioje studijas siūlančių įstaigų gausoje? Gera išeitis – mokymo įstaigų rengiamos atvirų durų dienos, kurių metu galima išsamiau susipažinti ne tik su studijomis, bet ir studentų gyvenimu, daugiau sužinoti apie dėstytojus. Svarbiausia nebijoti kuo daugiau klausti – pradedant studijų kaina ar finansavimo galimybėmis, baigiant stipendijomis, apgyvendinimu, studijų metu dėstomomis disciplinomis. Verta pasidomėti ir kokius darbus dažniausiai dirba rūpimos specialybės studentai. Ieškokite kuo daugiau informacijos, susirašykite visas mokymo įstaigas ir jums įdomias profesijas, pasitarkite su artimaisiais, išanalizuokite visus „už“ ir „prieš“ ir tik tuomet pildykite stojimo į aukštąsias mokyklas paraišką.
Deja, kartais nutinka taip, kad būsimi studentai įstoja į specialybes, kurias surašo sąrašo pabaigoje. Norėdami išvengti panašių problemų, jų visiškai nerašykite. Tuomet ir dilemos spręsti nereikės – pasinaudoti galimybe ar atsisakyti siūlomos vietos. Jeigu įstojate į gerą mokymo įstaigą ir dar nereikia mokėti už mokslus, bet vis tiek abejojate, pabandykite – juk turite tam tikrą laiko tarpą, per kurį atsisakius nemokamų studijų grąžinti valstybei pinigų nereikės.

 

Koks darbas yra tinkamas?
Dauguma žmonių geru darbu vadina gerai apmokamą, patrauklią ir karjeros galimybes suteikiančią veiklą. Esate tikri, kad privalote dirbti tai, ką studijavote? Pamirškite šiuos stereotipus. Šiandienės mokymo įstaigos rengia universalius specialistus, kurie galėtų dirbti keliuose skirtinguose darbuose. Išbandykite save kitoje srityje – galbūt ji labiau tiks ir patiks, įgysite patirties. Jeigu studijos sekasi gerai, taip pat turite laisvo laiko, o finansinės problemos nespaudžia, pabandykite tapti norimos darbovietės praktikantu. Pasisiūlę neatlygintinai padirbėti ne tik įgysite praktinių įgūdžių, bet ir paliksite įspūdį būsimiems darbdaviams. Beje, įmonės buvusius praktikantus įdarbina gana dažnai.

 

Įdomu
•    Šiuo metu viena paklausiausių specialybių – informacinės technologijos. Mažiausiai galimybių įsidarbinti turi studijuojantieji socialinius mokslus, pavyzdžiui, teisę.
•    Šiuo metu Lietuvoje studijuoja 4,5 tūkst. užsieniečių.
•    Lietuvos studentai užsienyje dažniausiai studijuoja verslo administravimą, žurnalistiką ir mediciną.
•    Lietuvos studentai, pildydami stojimo į aukštąsias mokyklas prašymus, daugiausia renkasi Vilniaus universitete dėstomą ekonomiką.