Kinijoje Naujieji metai – tai pavasario festivalis ir pati svarbiausia bei didžiausia metų šventė. Kinų Naujieji metai nesutampa su sausio 1-ąja, kai Naujuosius metus švenčia visas pasaulis. Jie švenčiami pirmąją kinų kalendoriaus dieną – per antrąją jaunatį po žiemos saulėgrįžos. 2019 metais – tai yra vasario 4-oji. Šią dieną baigiasi Šuns metai ir vasario 5-ąją prasideda Kiaulės metai. 2020 metų sausio 25-ąją Kiaulę pakeis Žiurkė. O kaip švenčia žmonės Naujuosius metus šioje Tolimosios Azijos šalyje?

 

kinu metai

Pagrindinės kinų Naujųjų metų veiklos: puošimas ir dekoracijų kabinimas; šventinė vakarienė su šeima; fejerverkai ir šaltosios ugnelės; apsikeitimas dovanomis bei raudonais vokais.

 

Daugelyje Kinijos miestų, sutinkant Naujuosius metus, galima pamatyti tradicinių pasirodymų: drakonų šokių, liūtų šokių, imperatorių šeimos performansų, pavyzdžiui, imperatorių vestuvių. Visi šie renginiai paprastai vyksta miesto parkuose ir prie šventyklų, rengiamose mugėse.

 

Raudona spalva. Švenčiant pavasario festivalį visos gatvės, visi pastatai ir namai dekoruojami raudona spalva. Raudona yra pagrindinė šventės spalva, nes, tikima, kad raudona yra labai palanki laimei ir sėkmei spalva. Gatvėse kabinami raudoni žibintai; dvi raudonos juostos su eilėmis arba palinkėjimais kabinamos ant įėjimo durų; bankai ir kitos oficialios įstaigos dekoruojamos raudonais Naujųjų metų paveikslėliais, simbolizuojančiais klestėjimą. Miestas ir viešosios erdvės papuošiamos šventiškai prieš mėnesį, bet namus žmonės tradiciškai puošia kinų Naujųjų metų išvakarėse. Kadangi 2019 metai tradiciškai bus Kiaulės metai, tai galima bus dažnai pamatyti dekoracijų, susijusių su kiaulaitėmis, pavyzdžiui, pliušinių kiauliukų ir tapytų paveikslų su kiaulėmis.

 

Laikas su šeima. Kinų Naujieji metai – tai laikas, kai visa šeima susirenka kartu. Tikimąsi, kad visi šeimos nariai grįš namo per pavasario festivalį ir galės pabūti su savo šeima. Šventinė vakarienė tęsiasi ilgai, nes visi nori sulaukti vidurnakčio, kada prasidės Naujieji metai. Daugelis šeimų šį vakarą žiūri naujametinę programą per televiziją, siunčia elektroninius raudonus vokelius ir žinutes pažįstamiems.

 

Fejerverkai ir konfeti. Suskambus 12 laikrodžio dūžių, į orą paleidžiami fejerverkai, konfeti, deginamos šaltosios ugnelės.

 

Naujųjų metų dovanos ir raudoni vokai. Per šią šventę žmonės keičiasi dovanėlėmis. Ši tradicija ypač gaji kaimo vietovėse, bet miestuose ir tarp jaunesnių žmonių daugelis tradicija dovanoti brangias dovanas nyksta ir žmonės keičiasi raudonais vokais (rašytais ranka arba elektroniniu paštu). Raudonuose vokuose paprastai būna pinigų ir tikima, kad jie gali padėti pritraukti finansinę sėkmę, nes yra raudonos spalvos. Šie vokai dovanojami vaikams ir pensininkams. Taip pat jų gali dovanoti darbdaviai savo darbuotojams.

 

Kinų Naujųjų metų maistas. Dažniausiai per kinų Naujuosius metus patiekiami žuvies patiekalai, nes žuvis, išvertus į kinų kalbą, reiškia tą patį kaip ir perteklius. Taip pat kinai švęsdami valgo tradicinius koldūnus (padeda pritraukti turtą) ir lipnių ryžių pyragą (žada aukštesnes pajamas ir darbo pozicijas).

 

Laimingi ženklai:

   
  • dovanoti laimingą skaičių pinigų ar dovanų raudoname įpakavime su nuoširdžiais palinkėjimais;
  • valgyti laimingą maistą, pavyzdžiui, žuvį, ypač karpį arba šamą ir šiek tiek palikti rytojaus dienai;
  • paleisti daug raudonų fejerverkų.
 

Nelaimingi ženklai:

 
  • nelaimingi nutikimai, ypač, jei tenka lankytis ligoninėje, verkti, jei kas nors lūžta, dūžta;
  • dovanų, kurios turi nelaimingų ženklų (spalvų, žodžių, skaičių) dovanojimas, pikti žodžiai ir palinkėjimai;
  • šlavimas Naujųjų metų dieną, nes tikima, kad taip galima iššluoti savo laimę.