Rekomenduojama rinktis vietinę produkciją ir valgyti sveikai 90 % laiko. Valgyti reikėtų pagal savo kūno konstituciją: pavyzdžiui, azijiečiai neretai netoleruoja pieno produktų, nes pienas neįeina į jų tradicinę mitybą, o skandinavai prasčiau toleruoja aitrų maistą, nes vėlgi – tai nėra įprasta šiaurės europiečių tradicinėje mityboje.

 

skonis

 

Valgyti rekomenduojama, atsižvelgiant į tai, kur yra gyvenama ir prisitaikant prie gyvenimo būdo pokyčių. Per menopauzę moteris dažnai pila karštis, todėl, nors iki tol, joms visą laiką būdavo šalta, dabar reikėtų pradėti vengti organizmą šildančio maisto: aitrių prieskonių, alkoholio ir ėrienos. Jeigu nuolat vargina užgulusi nosis, sloga, šienligė, rekomenduojama atsisakyti pieno produktų, kviečių, cukraus ir alaus.

 

Pagal kinų mediciną yra 5 pagrindiniai skoniai: aštrus, rūgštus, saldus, sūrus ir kartus. Labai svarbu atrasti visų šių skonių balansą. Jeigu nepavyksta pasiekti optimalios sveikatos, galima paeksperimentuoti su skirtingais skoniais ir taip atkurti kūno ir sielos harmoniją. Skirtingi skoniai gali gydyti. Kiekvienas iš skonių pasižymi kitokiomis savybėmis ir gali padėti, ir net pakenkti, jeigu perdozuojama.

 
Rūgštus Kartus Saldus Aštrus Sūrus
Savybės
Vėsina, sutraukia, apsaugo nuo skysčių pralaidumo, sausina ir stangrina audinius. Vėsina, slopina, valo ir mažina, mažina karščiavimą, sugeria drėgmę, skatina žarnyno veiklą. Kelia nuotaiką, harmonizuoja, sulėtina, atpalaiduoja, tonizuoja, skatina skysčių išsiskyrimą. Varinėja kraują, plečia, stimuliuoja kraujotaką. Vėsina, drėkina, minkština sukietėjimus, mažina sustingimą, detoksikuoja, skatina žarnyno veiklą.
Naudojimas
Šlapimo nelaikymas, gausus prakaitavimas, hemorojus, viduriavimas, suglebusi, organų prolapsas. Uždegimas, infekcija, aukštas cholesterolis, antsvoris, aukštas kraujo spaudimas, mielių infekcija, gleivės, tinimas, odos bėrimai, cistos, tinimas, edema, vidurių užkietėjimas Ūminės ligos (gripas, peršalimas), stresas, įtampa, nervingumas, silpna imuninė sistema (ypač pagyvenusiems žmonėms). Gerina virškinimą, apsaugo nuo peršalimo, skatina prakaitavimą, suteikia energijos, naikina parazitus. Padidėję limfmazgiai, katarakta, vidurių užkietėjimas, pilvo ir dubens srities tinimas, odos problemos, gerklės skausmas, apetito stoka.
Organai
Kepenys ir tulžies pūslė, padeda virškinimui ir stiprina nusilpusius plaučius. Širdis ir plonoji žarna, šalina gleives iš plaučių ir padeda stiprinti inkstus. Blužnis ir skrandis, ramina kepenis, širdis, protą. Plaučiai ir storoji žarna, šalina gleives iš plaučių, mažina dujų kaupimąsi žarnyne, gerina kepenų ir širdies apykaitą. Inkstai ir šlapimo pūslė, stiprina blužnį, aštrina protą.
Įspėjimai
Riboti, jeigu yra drėgmė, vidurių užkietėjimas, sausgyslių ir sąnarių problemos. Riboti sergantiems osteoporoze, silpniems, liekniems, dažnai šąlantiems žmonėms, jeigu yra kokių nors maistinių medžiagų trūkumas. Riboti vartojimą žmonėms, turintiems antsvorio, nejudriems, tingiems, taip pat tiems, kurie turi daug drėgmės. Vengti, jeigu yra karščio perteklius organizme, silpniems ir sausos konstitucijos žmonėms. Riboti vartojimą žmonėms, turintiems antsvorio, nejudriems, tingiems, jeigu vargina edema, aukštas kraujo spaudimas, didelis organizmo drėgnumas.
Maisto produktai
Tikrosios ir žaliosios citrinos, marinuoti agurkėliai, erškėčių vaisiai, rauginti kopūstai, slyvos, obuoliai. Kiaulpienės, valerijonai, ramunėlės, varnalėšos, ežiuolės, liucernos, romaninės salotos, rugiai. Pupelės, žirniai, lęšiai, visų rūšių mėsa, datulės, abrikosai, vyšnios, figos, morkos, agurkai, baklažanai, bulvės, batatai, migdolai, graikiniai riešutai, sezamų ir saulėgrąžų sėklos, visi cukrūs, dauguma pieno produktų. Aštrus šildantis: šaltmėtės, rozmarinai, laiškiniai svogūnai, česnakai, svogūnai, cinamonas, imbieras, aitriosios paprikos, Kajeno paprikos, krapai, anyžiai, gvazdikėliai, pankoliai.

 

Aštrus vėsinantis: pipirmėtės, mairūnai, baltieji pipirai, ridikai.

 

Aštrus neutralus: ropės ir kaliaropės.

Jūros dumbliai, rusvieji dumbliai, joduota druska, marinuoti agurkėliai, miso sriuba, sojų padažas.
Skonių deriniai
Rūgštus ir kartus: actas Kartus ir aštrus: ridikai, laiškiniai svogūnai, ropės Saldus ir rūgštus: vynuogės, persikai, kriaušės, pomidorai, alyvuogės.   Sūrus ir saldus: miežiai ir soros.
Rūgštus ir aitrus: poras Kartus ir saldus: burnočių sėklos, smidrai, salierai, salotos, papajos, bolivinių balandų kruopos. Saldus ir kartus: papajos, salotos, salierai.    
Rūgštus ir saldus: japoninės pupuolės, gervuogės, sūris, vynuogės, mangai, alyvuogės, avietės, rauginta duona, pomidorai, jogurtas.   Saldus ir aštrus: šaltmėtės, kopūstai.