Kaip išlikti sveikiems, jei neįmanoma išvengti kontakto su sergančiais? Tai, kad visi aplinkui serga, dar nereiškia, kad susirgsite ir jūs. Ką daryti, kai karščiuoja sutuoktinis, vaikai ar kiti namų gyventojai, arba sloguoja ir čiaudėja, regis, visi darbovietėje? Bene labiausiai imuninę sistemą silpnina stresas, todėl labai svarbu išmokti, kaip sumažinti neigiamą streso poveikį organizmui.

 

žmonės autobuse

Buvo atlikta tyrimų, kurie įrodė, kad tie mokiniai ir studentai, kurie patyrė didelį stresą, buvo labiau neatsparūs virusams ir bakterijoms. Jie ilgiau sirgdavo peršalimo ligomis ir gripu, buvo priversti daugiau dienų praleisti namuose. Manoma, kad neigiamai imuninę sistemą veikia streso hormonas kortizolis.

 

Floridos universitete buvo atliktas tyrimas, kuris padėjo nustatyti glaudų ryšį tarp patirto streso per baigiamuosius egzaminus ir tikimybe užsikrėsti peršalimo infekcijomis arba gripu. Šešias savaites iki egzaminų 600 studentų turėjo įvertinti patiriamą stresą kiekvieną dieną balais nuo 0 iki 10. Taip pat jie turėjo žymėti simptomus, kuriuos jaučia: sloga, gerklės skausmas, aukšta temperatūra, užgulusi nosis arba kosulys.

 

Rezultatai nustebino: kuo didesnį stresą studentai patyrė prieš egzaminus, tuo didesnė tikimybė jiems buvo patirti peršalimo ligų ir gripo simptomus. „Stresas slopina imuninę sistemą ir lemia virškinimo trakto sutrikimus, o tai dar labiau jį sustiprina“, – aiškino tyrimo vadovas Bobbi Langkampas – Henkenas.

 

Kaip sumažinti stresą, kad jis neturėtų liūdnų pasekmių? Imuninę sistemą stiprina:

 
  • Maisto papildai su probiotikais. Remiantis vieno tyrimo rezultatais, tokių papildų vartojimas kasdien 32 % sumažino tikimybę susirgti peršalimo ligomis ir gripu arba susilpnino jų simptomus;
 
  • Visada su savi turėti (ir naudoti!) sanitarinę rankų valymo priemonę. Ją naudoti visada, kai neįmanoma rankų nusiplauti su vandeniu ir muilu. Pastaba: rekomenduojama rinktis tokią sanitarinę rankų valymo priemonę, kurioje nėra triklozano – cheminio ingrediento, kuris naikina bakterijas, bet nėra saugus sveikatai;
 
  • Skirti pakankamai laiko miegui. Tyrimais įrodyta, kad trumpas arba su pertraukomis miegas silpnina imunitetą, todėl lengviau susirgti peršalimo ligomis. Miegamajame kambaryje palaikyti vėsią temperatūrą (nuo 16 iki 19 laipsnių Celsijaus). Stengtis miegoti ramioje ir tamsioje patalpoje.