Pleiskanos – tai galvos odos reakcija į vienaląstį mielių grupės grybelį Malassezia furfur, gyvenantį ant plaukų folikulų. Galvos odos būklė gali dar labiau pablogėti, jei žarnyne padaugėja mielių grybelių arba su maistu organizmas gauna per mažai nepakeičiamų riebalų rūgščių. Pleiskanojančią galvos odą gydo dermatologiniai šampūnai su cinku, vynuogių kauliukų ekstraktu. Taip pat kasdien reiktų valgyti daugiau jogurto ar vartoti probiotikų, žuvų taukų.

 

Uždegimai ir pleiskanos dažnai prasideda dėl prastos mitybos. Svarbiausia, kad mityboje netrūktų sveikų omega 3 riebiųjų rūgščių, kurių gausu įvairiose žuvyse (ypač lašišoje arba ote), graikiniuose riešutuose, linų sėmenų aliejuje. Net nedidelis cinko trūkumas gali nusilpninti imuninę sistemą, todėl gali kilti odos uždegimas, atsirasti pleiskanų. Cinko yra įvairių rūšių mėsoje, anakardžių, pekano riešutuose, migdoluose, avinžirniuose, avižose, jogurte. Pleiskanų gali kilti dėl vitamino B6 trūkumo. Pastarojo vitamino yra bananuose ir bulvėse. Nesveika galvos oda gali būti ir dėl vitamino B12 trūkumo. Šio vitamino dažnai trūksta veganams ir žaliavalgiams, ypač, jei jie nevalgo maisto produktų ar nevartoja papildų, praturtintų šiuo vitaminu.

 

Pleiskanas naikina ir natūralios priemonės. Egiptietiškas žolelių mišinys naikina pleiskanas, gydo seborėją, plaukų slinkimą. Šiai stebuklingai priemonei reikės: dviejų imbiero šakniagumbių, 3 šaukštų sezamo aliejaus ir šakelio citrinos sulčių. Imbierą sutarkuoti ir išspausti sultis, tada sumaišyti su sezamų aliejumi ir citrinos sultimis. Kauke ištepti galvos odą ir palikti 15 – 30 minučių. Paskui išplauti kaip įprastai. Naudoti tris kartus per savaitę. Likučius galima laikyti šaldytuve.