Ar dažnai vartojate antibiotikus? Galbūt manote, kad jie tinka gydyti visas ligas? Tiesa yra ta, kad vartojant per daug antibiotikų gali atsirasti vaistams atsparių bakterijų, kurios net gali būti mirtinos. Tikriausiai daugeliui įdomu, kada iš tikrųjų reikia šių vaistų, o kada geriau jų vengti.

 

"piliulės"

Nepaisant to, kad daugelis žmonių iš įvairių žiniasklaidos priemonių ir gydytojų žino, kad antibiotikai nenaikina virusų ir piktnaudžiavimas šiais vaistais gali turėti skaudžių pasekmių sveikatai, antibiotikai vis tiek yra vartojami tada, kai jų nereikia. Tokius duomenis pateikia JAV tūkstančio vartotojų apklausa. Tačiau rezultatai būtų panašūs ir Lietuvoje.

 

Piktnaudžiavimas antibiotikais skatina bakterijų mutacijų atsiradimą. Jos tampa atsparios gydymui bet kokiais rinkoje esančiais vaistais. Ilgainiui tai gali sukelti rimtų pasekmių.

 

MRSA ir kitos antibiotikams atsparios infekcijos susargdina mažiausiai du milijonus žmonių vien Jungtinėse Amerikos Valstijose ir pasiglemžia daugiau nei 23 tūkstančių gyventojų gyvybes. Dėl šios priežasties Amerikos šeimos gydytojų akademija ir Amerikos pediatrijos akademija pabandė informuoti apie netinkamą antibiotikų vartojimą ir paaiškinti, kada šių vaistų skirti nereikia.

 

Ausų infekcijos:

 

Kada nerekomenduojami antibiotikai: dauguma ausų infekcijų praeina ir be vaistų, ypač vaikams vyresniems nei dvejų metų. reikėtų palaukti 2 – 3 dienas, kol infekcijos simptomai nuslūgs.

 

Kada skiriama antibiotikų: vaistų iš karto gali prireikti šešių mėnesių kūdikiams ir jaunesniems, vaikams nuo šešių mėnesių iki dvejų metų, jeigu ausų skausmas vidutinio stiprumo arba labai stiprus, vaikams nuo dvejų metų ir vyresniems, jeigu simptomai yra labai stiprūs.

 

Egzema:

 

Kada nerekomenduojami antibiotikai: antibiotikai dažniausiai nesuteikia palengvėjimo niežtinčiai, paraudusiai odai. Reikėtų ne gerti antibiotikus, o drėkinti odą ir naudoti dermatologų rekomenduotus gydomuosius tepalus ir kremus.

 

Kada skiriama antibiotikų: antibiotikai gali būti skiriami, jei yra bakterinės infekcijos požymių: pūlingi spuogai ir votys, medaus spalvos šašai, labai paraudusi ir kaistanti oda, aukšta temperatūra.

 

Akių infekcijos:

 

Kada nerekomenduojami antibiotikai: gydytojai dažnai profilaktiškai rekomenduoja naudoti antibiotinius akių lašus po gydymo akių injekcijomis (pavyzdžiui, amžinės geltonosios dėmės degeneracijos). Tačiau po tokių procedūrų antibiotikų tik labai retais atvejais prireikia iš tikrųjų. Todėl antibiotiniai akių lašai tik be reikalo dirgina akis.

 

Kada skiriama antibiotikų: jeigu diagnozuojama bakterinė akių infekcija, kurios požymiai: paraudimas, tinimas, ašarojimas, pūliavimas, pablogėjęs regėjimas.

 

Kvėpavimo takų ligos:

 

Kada nerekomenduojami antibiotikai: peršalimo infekcijas, gripą ir daugelį kosulio rūšių sukelia virusai. Streptokokinis ryklės uždegimas yra bakterinės kilmės, tačiau iš tikrųjų nustatoma tik trečdaliui visų sergančiųjų vaikų. Todėl įtarus streptokokinį ryklės uždegimą, reikia nevartoti antibiotikus, o pasitikrinti pas gydytoją ir įsitikinti, ar skausmą sukelia tikrai bakterinis uždegimas.

 

Kada skiriama antibiotikų: jeigu kosulys trunka ilgiau nei 14 dienų arba jeigu streptokokinio ryklės uždegimo tyrimas yra teigiamas.

 

Sinusų infekcijos:

 

Kada nerekomenduojami antibiotikai: sinusitą dažniausiai sukelia virusai. Bakterinės sinusų infekcijos dažniausiai praeina per savaitę net, jei yra negydomos.

 

Kada skiriama antibiotikų: jeigu simptomai yra labai stiprūs ir sveikatos būklės negerėja po 10 dienų arba net pablogėja.

 

Šlapimo takų infekcijos:

 

Kada nerekomenduojami antibiotikai: vyresnio amžiaus pacientams, ypač tiems, kuriems skirta ilgalaikė priežiūra, gydytojai dažnai išrašo antibiotikų, jei per įprastą patikrinimą šlapime randa bakterijų. Tačiau jeigu pacientas nejaučia jokių simptomų, vaistai nebus naudingi ir nepadės.

 

Kada skiriama antibiotikų: jeigu jaučiami šlapimo takų infekcijų simptomai: deginimo pojūtis šlapinantis, dažnas ir stiprus noras eiti į tualetą.