Visi besimokantieji žino, ką reiškia daug ir sunkiai mokytis. Kai mokslai prispaudžia ne juokais, ne vienas jaunuolis puola į ašaras, nes nebežino, kaip susitvarkyti su krūva vadovėlių bei kita mokslams reikalinga medžiaga. Keletas patarimų tiems, kuriems mokymasis tapo ne tik žinių kaupimo procesu, bet ir sunkiu išbandymu.

 

 

Planas – būtinas

Neprivalote susirašyti visus smulkius darbelius ir sistemingai laikytis plano. Tiesiog valandėlei prisėskite, perverskite mokymosi medžiagą ir nutarkite, ko imsitės pirmiausia. Geriausia daugiau laiko skirti tiems dalykams, kurie sekasi prasčiausiai. Įveikę tai, kas kelia nerimą, daug lengviau atsipūsite. Jei nutarėte, kad savaitgalį aukosite mokslams, taip ir padarykite. Nepasiduokite draugų, primygtinai tempiančių į vakarėlį, ar šeimos, skatinančios važiuoti į kaimą pas močiutę, įtakai. Jūs puikiai žinote, kiek gali užtrukti įsisavinti pateiktą medžiagą. Jei manote, kad laiko poilsiui nebeturite, jūs tikriausiai esate teisus. Tačiau neverta pamiršti, jog kartais besimokantieji smarkiai perdeda – ne visada viskas yra taip blogai, kaip atrodo.

 

Nebijokite prašyti pagalbos

Ko nors nesuprantate? Nebijokite paprašyti pedagogų pagalbos. Jei nepavyks, nenusiminkite. Visada atsiras bendramokslis, kuris tą dalyką supranta. Neabejokite, jei paprašysite pagalbos, retas atsisakys padėti. Dažniausiai gerai besimokantieji yra geranoriški ir dalijasi turimomis žiniomis.

Panašiai elkitės ir tuomet, jei dėl ligos ar kitų priežasčių esate praleidę daug pamokų ar paskaitų. Prašykite pedagogų nurodyti literatūros šaltinius arba pasikliaukite bendramoksliais ir paprašykite jų konspektų. Tačiau nepiktnaudžiaukite. Stenkitės reikalingą informaciją sukaupti ir savo jėgomis.

 

Mityba ir atokvėpis

Intensyviai besimokant būtina tinkamai maitintis! Organizmą apsunkinantis maistas – nėra išeitis. Mokantis labai svarbu „maitinti“ protą. Tam puikiai tinka įvairios grūdinės kultūros, džiovinti vaisiai, riešutai, daržovės. Nevenkite užkandžiauti, žinoma, ne saldumynais ir menkaverčiu greitmaisčiu, o šviežiomis morkytėmis, lazdynų riešutais, lukštentomis saulėgrąžomis, salotomis. Kartais galite pasimėgauti ir šokoladu – sakoma, jis skatina mąstymą ir padeda įsisavinti žinias, be to, jame gausu vadinamojo „laimės hormono“.

Svarbu ir nepervargti – bent kas dvi valandas darykite trumpas pertraukėles: pažiūrėkite pro langą, padarykite kelis pratimėlius akims, pavedžiokite neklaužadą šunį ar paplepėkite su draugais. Nepamirškite ir miego – mokantis tai ypač svarbu. Neišsimiegojęs ir pavargęs moksleivis niekada neįsisavins žinių taip, kaip tas, kuris yra puikiai pailsėjęs ir tinkamai nusiteikęs. Nusiteikite pozityviai – mokslai nėra katorga ir mokotės ne dėl pedagogų ar artimųjų. Tai jūsų sėkmingos ateities garantas. Poilsio valandėlėmis pasvajokite, kaip geras mokymasis pagerins jūsų gyvenimą bei padės siekti užsibrėžtų tikslų.

 

Paskutinė naktis – ne mokymuisi

Pamirškite mitus apie paskutinę mokymosi naktį. Taip, tie, kurie žinias tik nori pakartoti, galbūt ir gali išsigelbėti. Tačiau jei norite, kad išmokti dalykai neišgaruotų iš atminties, venkite mokytis paskutinę dieną. Ją skirkite atokvėpiui ir miegui. Žinioms reikia „susigulėti“.

 

Stresas – ne draugas

Nors jaudulys prieš svarbius atsiskaitymus yra neišvengiamas, stenkitės vengti papildomo streso. Pasirūpinkite viskuo, ko jums gali prireikti: rašikliais, asmens dokumentu, konspektais, kitomis reikalingomis priemonėmis. Į egzamino ar atsiskaitymo vietą vykite anksti – geriau mokymosi įstaigoje išgerkite arbatos ir paplepėkite su bendramoksliais, negu iš namų išskuosti paskutinę minutę. Teigiama, kad papildomas stresas trukdo susikaupti ir tinkamai nusiteikti žinių patikrinimui.

Prieš atsakinėti į klausimus ar spręsdami užduotis viską peržvelkite ir nuspręskite, ką žinote geriausiai. Negaiškite laiko tam, ką pamiršote ar menkai žinote – galbūt atsakę į kitus klausimus turėsite laiko palaužyti galvą. Neeikvokite tuščiai brangaus laiko, kitaip net ir puikiai žinodami atsakymus į kitus klausimus, bet užgaišę prie sunkiųjų, galite neišlaikyti egzamino. Nesijaudinkite, jeigu manote, kad nieko nežinote, į daugumą klausimų gali padėti atsakyti elementari logika – tiesiog gerai pagalvokite.

Jeigu jums nepavyko ir gavote neigiamą įvertinimą, nenusiminkite – gyvenime būna kur kas baisesnių dalykų. Tai tikrai ne pasaulio pabaiga, net jeigu tuo momentu atrodo visiškai priešingai. Patikėkite, po kelerių metų tik nusišypsosite prisiminę egzaminų stresą.

 

Kad žinių patikrinimas būtų sklandus

  • Turėkite popierinių servetėlių. Kartais stresas „prasiveržia“ visiškai ne laiku ir tenka tramdyti ašaras.
  • Turėkite vandens. Atsiskaitymai ir egzaminai trunka ilgai. Troškulys tikrai nepadės susikaupti.
  • Pasipuoškite. Gražiai atrodant didėja pasitikėjimas savimi ir jokios kliūtys neatrodo tokios baisios.
  • Nesiblaškykite. Pro langą pasigrožėti kraštovaizdžiu spėsite atsakę į visus klausimus.
  • Pavalgykite. Nors dėl streso dažnai dingsta apetitas, bet gurgiantis pilvas privers jus jaustis nejaukiai.