Prognozuojama, kad apie 2050 metus Žemėje gyvens 2,5 milijardo daugiau žmonių. Dažnam kyla abejonių, ar užteks visiems maisto. Tačiau mokslininkai nuramina – jo bus užtektinai. Tik mitybos įpročiai truputėlį pasikeis… Po daugiau nei keturiasdešimties metų maitinsimės dumbliais, vabzdžiais ir laboratorijose užauginta mėsa.

 

Šiandien sveika mityba susidomėję žmonės negaili pagyrų lašišai. Matyt, netolimoje ateityje lašišą pakeis juodieji karališkieji ešeriai, kurie užauga 10 kartų didesni nei vidutinės žuvys. Be to, juodasis karališkasis ešerys visiškai neturi specifinio žuvies skonio. Šiose žuvyse gausu maistingųjų medžiagų ir riebalų rūgščių.

 

Ar žinojote, kad morkos būna ne tik oranžinės? Jų taip pat būna raudonų ir violetinių. Ryškiaspalvės daržovės labai naudingos sveikatai, nes stiprina širdį ir atmintį bei padeda išlikti jauniems. Violetinės morkos, kaip ir įprastos, gerina regėjimą, taip pat stiprina atmintį ir gerina širdies veiklą. Raudonai morkas nudažo antioksidantas likopenas. Tokios spalvos daržovės palaiko stiprią imuninę sistemą.

 

Puodelis (200 g) šviežių, violetinių žiedinių kopūstų turi 99 procentus rekomenduojamos dienos normos vitamino C. Oranžiniuose žiediniuose kopūstuose vitamino A net 25 procentais daugiau nei įprastuose.

 

Violetinėse kukurūzų burbuolėse gausu antocianinų, kurie gali apsaugoti nuo vėžio. Be to, kitaip nei įprastas kukurūzų burbuoles galima valgyti neapdirbtas.

 

Vienu vertingiausiu ateities maistu gali tapti įvairūs vabzdžiai, nes juose labai mažai angliavandenių, tačiau gausu baltymų ir skaidulų. Juodvabaliuose, žioguose ir svirpliuose yra tiek daug baltymų, kad kiekvienoje ateities virtuvėje jie tikrai gali užimti deramą vietą. Tuo nereikėtų labai stebėtis, nes vabzdžius kai kurios tautos valgo nuo seno. Gurmanai jau dabar nevengia pasigardžiuoti, pavyzdžiui, svirpliais šokolade.

 

Daugelį tradicinių Azijos virtuvių sunku įsivaizduoti be jūros dumblių patiekalų. Raudonuosiuose dumbliuose labai daug vitamino K ir kalcio. Be to, vienaląsčiai jūros dumbliai yra labai paprasti sutvėrimai, kurie greitai auga jūrose, net užterštuose vandenyse, kuriuose jokie kiti pasėliai neaugtų.

 

Šiuo metu žaliųjų daržovių karaliumi tituluojamas špinatas, tačiau ateityje jis užleis vietą daržinei portulakai. Joje net 6 kartus daugiau vitamino A nei špinatuose ir 7 kartus daugiau beta karotino nei morkose.

 

Dirbtinė mėsa atrodo kaip įprasta mėsa. Skonis taip pat niekuo nesiskiria. Tačiau tokia mėsa niekada nepriklausė kada nors gyvenusiam ir oru kvėpavusiam organizmui. Milžiniškuose cechuose dirbtinė mėsa bus auginama iš kamieninių ląstelių. Regis, dirbtinės mėsos atsiradimas rinkoje yra neišvengiamas, nes pasaulyje mėsos suvartojimas vis auga. Vis daugiau mėsos suvartojama ne tik Vakarų pasaulio, bet ir Azijos šalyse, kuriose anksčiau buvo paplitęs vegetarizmas.