Vis dažniau žmonės polikliniką ar ligoninę iškeičia į netradicinės medicinos specialistus. Bet ar tikrai alternatyvi medicina visuomet tinkamesnė nei tradicinė? Kokie jų abiejų pavojai ir kaip gydytis, kad tikrai taptume sveiki?

 

Hipokrato priesaika šiandien

Anksčiau medicina buvo kilnus pašaukimas. Iki šių dienų gydytojai, duodami Hipokrato priesaiką, pasižada: „Sąžiningai, garbingai ir nesavanaudiškai gydysiu be išimties visus, vengsiu tyrimo ir gydymo metodų, žalingų žmogaus gyvybei ir sveikatai…“. Ar tikrai šie žodžiai – ne melas? Juk vis daugiau žmonių susiduria ne tik su ligos, bet ir vaistų pasekmėmis. Be to, medicina vis rečiau prisimena patį žmogų. Jai labiau rūpi liga, konkretus organas. Tačiau pabandykime įsivaizduoti gyvenimą be visų medicinos išradimų ir pasiekimų – vaistų, operacijų, cezario pjūvio ir t. t. Ar tikrai visi natūraliosios medicinos šalininkai ryžtųsi gydytis vien tik žolelėmis, akupunktūra ir bioenergetikų patarimais?

 

Natūralu, bet pavojinga?

Vertėtų žinoti, kad alternatyvaus gydymo metodai labai įvairūs ir veikia skirtingai. Net ir gydantis žolelėmis reikia būti atsargiems. Tarkim, čiobrelių negalima vartoti nėščioms moterims, širdies ligoniams, esant kepenų, inkstų susirgimams. Be to, tiesiog pievose nuskinti čiobreliai veikia kitaip nei specialiai paruošti homeopatijos specialistų. Augalų gydomąsias galias sustiprina iš jų pagaminti ekstraktai ar trauktinės. Specialiai paruoštos žolelės veikia ir energoinformacinę žmogaus sistemą. Taigi gydymą turi paskirti tik kompetentingas asmuo.

 

Reikalauja tikslumo

Blogai gydyti gali ir tradicinės, ir netradicinės medicinos neprofesionalūs atstovai. Pavyzdžiui, akupunktūra yra vienas seniausių, labai gilias tradicijas turinčių gydymo būdų. Ji reikalauja daug tikslumo ir išmanymo. Jei veikiami ne tie taškai, teigiamas rezultatas nepastebimas. Žmogus sumoka pinigus, tačiau nusivilia visa netradicine medicina. Taip formuojasi dvi grupės – natūraliosios medicinos šalininkų, atradusių labiausiai tinkančius metodus, ir skeptikų, nusivylusių visa medicina apskritai.

 

Atsakomybė – ne tik gydytojams

Būtų puiku, jei galėtume pasitikėti visais medikais. Deja, jie irgi klysta, arba ši sritis nėra tikrasis jų pašaukimas. Jei medicina tampa verslu, pacientai turėtų atsakingiau rinktis juos gydančius asmenis. Geriausia išeitis – suderinti skirtingus gydymo būdus.

 

Pagrindiniai natūralios medicinos būdai:

  • Fitoterapija – gydymas augalais arba jų dalimis. Daugelyje ES šalių fitoterapija yra įteisinta įstatymų.
  • Homeopatija – gydymas augaliniais, mineraliniais arba gyvūniniais specialiai paruoštais preparatais. Homeopatinių vaistų ruošimą sudaro dvi dalys – praskiedimas ir sukratymas. Taip sustiprinama pagrindinės vaisto sudedamosios dalies energija. Manoma, kad homeopatiniai vaistai suaktyvina organizmo apsaugines funkcijas, pašalina ne tik ligos simptomus, bet ir priežastis, nes veikia žmogaus energetinę struktūrą.
  • Masažas. Jo technikų ir rūšių yra daug. Gydomasis, arba kinezeterapinis masažas laikomas ir tradicinės medicinos sritimi. Masažas gali padėti širdies, kraujagyslių ligoniams, esant nervų sistemos, kvėpavimo organų, atramos-judėjimo, medžiagų apykaitos, virškinimo ar lytinės sistemos funkcijų sutrikimams. Per masažą suaktyvinama vidaus organų kraujotaka ir žmogaus energija.
  • Akupunktūra – plonų adatų įvedimas į kūno paviršiuje išsidėsčiusius taškus. Dabar gali būti naudojamas ir lazeris, elektros srovė, infraraudonieji spinduliai, magnetai, metalo plokštelių aplikacijos, taškinis masažas. Akupunktūra tinka esant stuburo, sąnarių, nervų, virškinimo, endokrininės, kvėpavimo sistemų sutrikimams, širdies ir kraujagyslių ligoniams. Akupunktūriniai taškai išsidėstę kūno paviršiuje tam tikromis linijomis, vadinamomis meridianais arba kanalais. Svarbus tinkamas taškų parinkimas.
  • Aromaterapija – gydymas augaliniais kvapniais eteriniais aliejais. Jie žmogaus organizmą veikia per odą ir kvėpavimo takus. Tinkamai parinkti kvapai pašalina nemigą, sušvelnina streso sukeltus padarinius, suteikia dvasinių ir fizinių jėgų, gerina daugelio organizmo sistemų veiklą. Per masažą naudojami eteriniai aliejai padeda atpalaiduoti ir tonizuoti įtemptus raumenis.
  • Energetinis gydymas – jį naudoja užsiimantys reiki, Cigun, taip pat bioenergetikai. Manoma, žmogus suserga praradęs ryšį su visata, kosminėmis jėgomis. Nuolatinė energijos tėkmė labai svarbi dvasinei ir fizinei sveikatai palaikyti. Energetiniu gydymu užsiimantys žmonės paprastai turi itin stiprų ryšį su kosmine energija. Taip pat naudojama auros diagnostika, kuri padeda nustatyti problemines vietas. Gydoma rankomis, kvėpavimu, meditacija ar tiesiog malda.
 

KOMENTARAS

 

Reiki meistras, Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų narys Andrius Simonaitis:

 

Prieprieša tarp tradicinės ir alternatyvios medicinos buvo juntama visuomet. Ar jas įmanoma suderinti?

Liga mums siunčia žinią, kad organizmas nebegali gyventi taip, kaip anksčiau. Jam reikia permainų. Tradicinė medicina dažnai gydo ligą, jos simptomus. O ką daryti su priežastimi, kuri sukėlė ligą? Neteisingos mintys, neigiamos emocijos, neharmoningi santykiai dažniausiai lemia įvairius susirgimus. Manau, kad tiek tradicinės, tiek netradicinės medicinos atstovų pagrindinė užduotis – parodyti žmogui jo klaidas, įkvėpti permainoms ir paskatinti jį ieškoti ir tobulėti.

 

Ar galima išskirti geriausius netradicinės medicinos gydymo būdus?

Nėra geriausio gydymo būdo – yra tik geri specialistai, kurie sugeba surasti raktą į žmogaus širdį ir paskatinti jį pokyčiams. Kuo specialistas geriau išmano savo darbą ir taiko skirtingus metodus, tuo rezultatas yra geresnis.

 

Kaip neapsirikti, renkantis konkretų specialistą?

Renkantis specialistą, o ypač užsiimantį energetiniu gydymu, labai svarbu pasikliauti nuojauta. Pasitikėjimas specialistu turi labai didelę reikšmę gydymo rezultatui. Abejojantį žmogų pagydyti sunku.

 

Ramutė Šulčienė