Visi mes gimstame turėdami tam tikrą kraujo grupę, kuri yra paveldima ir išlieka visą gyvenimą. Ji nepriklauso nei nuo lyties, nei nuo rasės, nei nuo amžiaus. Tikima, kad kraujo grupė lemia žmogaus charakterį, temperamentą, polinkį į tam tikrus maisto produktus, netgi santykius su aplinkiniais…

   

Istorija

 

Svarbiausias kraujo grupes1900 m. atrado austrų mokslininkas Karlas Landsteineris, kuris už tai buvo apdovanotas Nobelio premija. Nuo to laiko kraujo grupės žymimos lotyniškomis raidėmis ir numeriu: O (I) – pirma, arba nulinė, A (II) – antra, B (III) – trečia, AB (IV) – ketvirta. Taip pat yra du kraujo grupės rezus (Rh) faktoriai: teigiamas (+) ir neigiamas (–). Pirma kraujo grupė yra seniausia, atsiradusi dar tuomet, kai žmonės medžiojo. Antra kraujo grupė atsirado Artimuosiuose Rytuose kartu su žemės ūkio populiarėjimu, trečia kraujo grupė – maždaug prieš 10000–15000 m. pr. Kr. Ketvirta kraujo grupė atsirado maždaug prieš tūkstantmetį susimaišius A ir B grupėms.

 

Pirmos kraujo grupės turėtojai vadinami donorais. Mat jų kraujas tinka visiems, tačiau jiems tinka tik pirmos grupės kraujas. Kita vertus, ketvirtos kraujo grupės turėtojams tinka visos kraujo grupės, bet jų kraujas tinka tik tai pačiai grupei.

 

Donorystė

 

Kraujo donorystė – tai socialinis reiškinys, kai žmogus savo noru duoda kraujo saugojimui kraujo banke arba tiesioginiam perpylimui esant skubiam atvejui. Pirmas sėkmingas žmogaus kraujo perpylimas buvo atliktas 1818-aisiais, tačiau dėl žinių trūkumo tokios operacijos retai būdavo sėkmingos. Atlikus daugybę mokslinių tyrimų paaiškėjo, kad paveldimi žmonių raudonųjų kraujo ląstelių skirtumai buvo pagrindinės daugelio kraujo perpylimo nesuderinamumo priežastys. Tuomet buvo nustatytos keturios kraujo grupės.

 

Kraujo donorais gali būti sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus. Jaunesni asmenys donorais gali tapti tik gavę raštišką tėvų arba globėjų sutikimą. Kraujo donorui atliekami kraujo tyrimai, tiriama sveikatos būklė, įvertinami įvairūs rizikos veiksniai. Porą dienų prieš procedūrą rekomenduojama gerti daug skysčių, nevalgyti labai riebaus arba sūraus maisto, vengti kofeino, svaigiųjų gėrimų. Kraujo davimo procedūra (kraujo paėmimas iš venos) trunka iki 15 min., vėliau žmogus turi tiek pat laiko pailsėti. Pagrindinis kraujo donorystės principas – jokios žalos donorui ir didžiausia nauda ligonio sveikatai.

 

 

Vaikai, tėvai ir kraujo grupė

 

Vaikų ir jų tėvų kraujo grupės nebūtinai turi sutapti. Išimtis tik pirma kraujo grupė: jeigu abu tėvai turi pirmą kraujo grupę, nepriklausomai nuo to, koks yra rezusas, jų vaikai taip pat paveldės šią kraujo grupę. Tėvų, turinčių antrą, trečią ir ketvirtą kraujo grupes, vaikai gali paveldėti bet kurią kraujo grupę. Dėl šio fakto nežinojimo dažnai kyla įvairių nesusipratimų, kuomet vyrai pradeda abejoti žmonos ištikimybe…

Kraujo grupių konfliktas 

 

Toks konfliktas įmanomas nėštumo metu tuomet, kai moters ir vyro kraujo rezus faktoriai nesutampa, ir moters rezus faktorius yra neigiamas. Mūsų močiutėms buvo pasakyta: jeigu motinos kraujo rezus faktorius yra neigiamas, o tėvo – rezus teigiamas, galima gimdyti tik vieną kartą. Šiuolaikinis mokslas paneigė tokį įsitikinimą. Moksliškas kraujo konflikto paaiškinimas – tai toks reiškinys, kai motinos raudonieji kraujo kūneliai eritrocitai neturi Rh antigeno, ir jos organizme gaminasi antikūnai, naikinantys gimdoje esančio vaisiaus eritrocitus, turinčius Rh antigeną. Jeigu nėščiosios kraujo rezus faktorius yra neigiamas, 28–32 nėštumo savaitę jai suleidžiamas anti-D imunoglobulinas, kuris sumažina ląstelių kovos riziką iki 0,2 % ir nesukelia jokio šalutinio poveikio. Kai gimsta kūdikis, atsiskiria placenta, ir susimaišo daug mamos bei kūdikio kraujo, motinai dar kartą suleidžiami šie vaistai. Tinkama priežiūra nėštumo ir gimdymo metu netgi ir neigiamą rezus faktorių turinčioms moterims leidžia gimdyti daugiau negu vieną kartą.

 

Dieta pagal kraujo grupes

 

Kraujo grupių dieta – amerikiečio natūropato Piterio D‘Adamo sukurta teorija apie tai, kad žmonių mityba turėtų būti subalansuota atsižvelgiant į jų kraujo grupes. Reikėtų daugiau dėmesio skirti maistui, rinktis šviežius produktus ir nepiktnaudžiauti saldumynais.

 

O (I) kraujo grupė. Pagrindinis maistas – liesa mėsa (jautiena arba aviena), žuvis (lašiša, eršketas, upėtakis, silkė, skumbrė, menkė, lydeka) ir paukštiena (išskyrus riebi antis). Norint išvengti arba atsikratyti antsvorio, šios kraujo grupės turėtojams reikėtų atsisakyti miltinių ir grūdinių patiekalų, vengti pieno produktų, ankštinių daržovių. Iš kruopų tinka tik grikiai, soros, ryžiai, miežiai ir rugiai. Labai svarbu valgyti daug daržovių, ypač pomidorų, tačiau reikėtų vengti baklažanų, gūžinių, žiedinių, briuselinių kopūstų, garstyčių ir bulvių.

 

A (II) kraujo grupė. Iš valgiaraščio reikėtų išbraukti mėsą ir visus rūkytus gaminius, nes nuo jų tunkama. Mėsos produktus rekomenduojama pakeisti žuvimi. Patariama vartoti pupas, sojų produktus, daržoves. Šios kraujo grupės turėtojams reikėtų atsisakyti pomidorų, baklažanų, bananų, mandarinų ir apelsinų. Be to, šviežio pieno produktus siūloma keisti rauginto pieno produktais. Apskritai šios kraujo grupės žmonėms patariama valgyti kuo mažiau apdorotą maistą.

 

B (III) kraujo grupė. Šios kraujo grupės turėtojams ypač naudingos avižos ir ryžiai, o kviečiai, miežiai, kukurūzai, grikiai ir rugiai lėtina medžiagų apykaitą. Turintiesiems antsvorio puikiai tinka pieno produktai, kiaušiniai ir visos daržovės, išskyrus pomidorus, ridikėlius ir moliūgus. Vietoj raudonos mėsos ir vištienos patariama rinktis avieną, triušieną ir elnieną.

 

AB (IV) kraujo grupė. Mėsa – pagrindinė priežastis, dėl kurios šios kraujo grupės turėtojus vargina antsvoris. Jų virškinimo sistema jautri, skrandžio rūgštingumas mažas, tad ypač reikėtų vengti vištienos. Taip pat netinka kukurūzai ir pupelės. Tinkamiausi maisto produktai – žuvis, daržovės, sojos, pieno produktai, ryžiai, rugiai ir avižos.

 
 

Charakteris pagal kraujo grupes

 

Manoma, kad kraujo grupė gali lemti žmogaus charakterį, temperamentą ir kitas asmenines savybes.

 

O (I) kraujo grupė. Šios kraujo grupės žmonės puikiai geba valdyti savo jausmus, nepasiduoti emocijoms, stresinėse situacijose išlieka ramūs. Jie trokšta tapti nugalėtojais, tačiau savo tikslų siekia ramiai. Bendravimas su nepatinkančiais žmonėmis šios kraujo grupės atstovams dažnai baigiasi konfliktu.

 

A (II) kraujo grupė. Žmonės, turintys šią kraujo grupę, trokšta meilės, globos, saugumo. Tai labai jautrios asmenybės – ilgai prisimena nuoskaudas, skaudžiai reaguoja, jeigu nebūna tinkamai įvertinti. Atsidūrę naujoje kompanijoje, jie puikiai geba prisitaikyti, aplinkinius žavi savo nuoširdumu ir gerumu.

 

B (III) kraujo grupė. Šios kraujo grupės žmonės labai atkaklūs, turintys tvirtą nuomonę ir bet kokia kaina ją ginantys. Jiems būdingas atsakingumas, iniciatyva, mieliau dirba vieni negu komandoje. Sunkiai prisileidžia naujus žmones ir nemėgsta, kai yra kišamasi į jų reikalus. Taip pat būdinga nuotaikų kaita: vieną minutę jie gali būti linksmi, kitą – susimąstę ar netgi pikti.

 

AB (IV) kraujo grupė. Žvelgiant iš šalies susidaro įspūdis, kad šios kraujo grupės žmonės nori vieno, o daro visai ką kitą. Atsidūrę stresinėje situacijoje jie elgiasi impulsyviai, dažnai neapgalvotai, kartais netgi agresyviai. Šios kraujo grupės atstovai itin vertina santykius, jų santuoka dažniausiai būna tvirta, o draugai – visam gyvenimui.

 

 

Seksualumas pagal kraujo grupes

 

Dar viena slapta žmogaus savybė, kurią gali atskleisti jo kraujo grupė, tai – seksualumas ir santykiai su priešingos lyties atstovu.

 

O (I) kraujo grupė. Šios kraujo grupės vyrai geba pasiekti trokštamą moterį ir žino, kaip jos nenuvilti. Juos traukia sunkiai pasiekiamos moterys, kurias reikia užkariauti. Retai būna ištikimi, jiems kur kas labiau patinka „medžioti“. Moterys, turinčios šią kraujo grupę, yra aistringos meilužės, siekiančios didžiausio pasitenkinimo tiek sau, tiek savo partneriui. Dažnai būna pavydžios ir savininkiškos, tačiau pačios nebūtinai priklauso vienam vyrui.

 

A (II) kraujo grupė. Šios kraujo grupės vyrai – labai galantiški, romantiški, dėmesingi, tačiau kartu nuobodūs, neryžtingi, nepasitikintys savimi. Tai puikūs šeimos vyrai, tačiau lovoje dominuojančiojo poziciją užleidžia moteriai. Moterys, turinčios šią kraujo grupę, drąsa taip pat nepasižymi. Joms nepriimtinos naujovės ir drąsūs žaidimai lovoje. Sunkiai suviliojamos, į lovą gulasi tik gerai pažinusios savo partnerį. Jos kur kas geresnės mamos ir žmonos, negu meilužės.

 

B (III) kraujo grupė. Šios kraujo grupės vyrai – dėmesingi meilužiai, gebantys greitai suvilioti moterį. Mėgsta atsitiktinius ryšius, seksą vertina kaip natūralų dalyką, apie kurį gali žinoti visi jo draugai. Labiausiai bijo įsimylėti. Šios kraujo grupės moterys dievina flirtą, mėgaujasi seksualiniais žaidimais, neslepia savo aistros. Jos dažnai keičia partnerius, nes ne visi geba jas patenkinti, o vyrai po nakties su šios kraujo grupės moterimi gali pasijusti neįvertinti.

 

AB (IV) kraujo grupė. Šios kraujo grupės vyrai – labai aistringi, siekiantys geriausių rezultatų, nepasitenkinantys trumpais sekso žaidimais. Lovoje jie daugelio moterų svajonė – švelnūs, meilūs ir atidūs. Dažnai būna ištikimi. Moterys, turinčios šią kraujo grupę, dievina seksą ir geba pasiekti didžiausią malonumą, mėgsta naujoves ir eksperimentus. Netinkamą meilužį jos greitai pakeičia nauju, nes joms tiesiog būtinas nuolatinis vyrų dėmesys.

Naujos kraujo grupės

 

Vermonto universiteto mokslininkai atrado dvi naujas raudonųjų kūnelių sudėtyje esančių baltymų rūšis, o tai reiškia, kad egzistuoja dar dvi kraujo grupės. Atrastosios grupės – „Junior“ ir „Langereis“. Šios naujos kraujo grupės aptiktos tiriant japonus ir Europos čigonus. Manoma, kad daugiau kaip 50 tūkst. japonų organizmuose gali tekėti „Junior“ neigiamo rezus faktoriaus grupės kraujas. Paskutinį kartą nauja kraujo grupė buvo atrasta daugiau kaip prieš dešimtmetį.

 

 

Įdomybės

 
  • Rezus faktorius pirmą kartą buvo rastas Makakų  kraujyje. Apie 15 % žmonių populiacijos šio faktoriaus neturi.
  • Kraujo grupės yra nulemtos genetiškai ir nekinta visą gyvenimą.
  • Įrodyta, kad turintieji O (nulinę) kraujo grupę gyvena ilgiausiai.
  • Teoriškai galima nustatyti dar negimusio kūdikio kraujo grupę pagal vaisiaus vandenis.
  • Suaugusiojo organizme yra apie 5 l kraujo, kuris sudaro 6–8 % viso kūno svorio.
  • 1922 m. Lietuvoje pirmą kartą atliktas kraujo perpylimas.
  • Kraujo donorėmis negali būti nėščios moterys.
  • Birželio 14-oji paskelbta Pasauline kraujo donorų diena ir minima visame pasaulyje.
  • Manoma, kad europiečių kraujo grupių proporcijos beveik tokios pat: O (I) kraujo grupę turi apie 33,5 %, A (II) – apie 37,8 %, B (III) – apie 20,5 %, AB (IV) – apie 8,1 % europiečių.
  • Amerikiečių mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis, netradicinės orientacijos žmonių kraujas dažniau būna rezus neigiamas.