Hipnozę naudojo šumerai dar 4000 m. pr. m. e., nuo XVIII a. ji praktikuojama Europoje, tačiau tikroji jos prigimtis nežinoma iki šiol. Kadaise okultizmo ar net satanizmo išraiška laikytas metodas šiandien dažniausiai taikomas žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, siekiant sumažinti skausmą ar tiesiog pagerinti savijautą.

 

Koks tai jausmas?

Hipnoze vadinama laikina sąmonės būklė, kuriai būdingas sąmonės lauko susiaurėjimas ir susikoncentravimas į įtaigos turinį. Ją sukelia monotoniškai kartojant raminamuosius žodžius, liepiant nenuleisti akių nuo kokio nors tolygiai judančio daikto arba iš lėto skaičiuojant. Užhipnotizuoto žmogaus pulsas sulėtėja, taip pat sumažėja deguonies sunaudojimas bei kraujospūdis, raumenys įsitempia, bet kūnas atsipalaiduoja. Daugelis žmonių šios būsenos prisibijo, mat yra įsitikinę, kad ji artima narkozei arba sąmonės netekimui, arba kad užhipnotizuotas žmogus tampa pavaldus hipnotizuotojui, kuriam nenorėdamas gali išduoti paslaptis.

Iš tiesų užhipnotizuotas žmogus išlieka gana sąmoningas, jis supranta, ką sako ir bet kuriuo metu seansą gali nutraukti. Hipnotizuojamo žmogaus negalima priversti elgtis priešingai jo norams, moraliniams bei religiniams įsitikinimams. Tačiau tai negalioja, jei hipnotizuoja savamoksliai arba hipnozę savaip interpretuojančios neaiškios organizacijos, pavyzdžiui, sektos.

 

Iš tiesų gydo!

Nustatyta, kad prieš operaciją taikyta hipnozė sumažina ligonio baimę ir nerimą, o po operacijos šis terapijos būdas neabejotinai padeda geriau gyti žaizdoms, daug rečiau pasitaiko pooperacinių komplikacijų. Ji taikoma esant depresijai, vaikų naktiniam šlapinimuisi, bendravimo bei mokymosi problemoms, stiprina pasitikėjimą savimi ir savo vertės jausmą, padeda įveikti baimes ir išspręsti vidinius konfliktus.

Hipnoze taip pat galima įveikti lėtinį galvos ir juosmens skausmą, dirgliosios žarnos sindromą, skrandžio opaligę, miokardo išemiją, širdies ritmo sutrikimus. Patyrę specialistai hipnoze padeda atsikratyti bendravimo sunkumų, priklausomybių nuo tabako, alkoholio, net narkotikų, taip pat įvairių fobijų. Visgi šis gydymo būdas negarantuoja, kad po hipnozės seansų praėjus kažkiek laiko buvę negalavimai neatsinaujins.

 

Hipnozė ir skausmas

JAV Nacionalinis sveikatos institutas nustatė, kad hipnozė buvo veiksminga skausmo malšinimo priemonė sergantiesiems vėžiu ir kitais chroniškais susirgimais. Nustatyta, kad panaudojus hipnozinę įtaigą, 75 % žmonių sumažėjo skausmas.

Tiubingeno universiteto Skausmo laboratorijos darbuotojai tyrė, kodėl užhipnotizuotas žmogus jaučia mažesnį skausmą kai jam gręžiamas dantis, ir kodėl hipnozė padeda lengviau pagimdyti. Paaiškėjo, kad kai žmogus yra transo būsenoje, smegenis pasiekę skausmo signalai sukelia ne nemalonius, o neutralius pojūčius.

1969 m. Pensilvanijos universiteto tyrinėtojas Tomas H. Makglašanas savo pranešime teigė, kad žmonėms, mažiau linkusiems į hipnozę, ji buvo tokia pat veiksminga skausmą malšinamoji priemonė kaip ir cukrinė piliulė. O linkusiesiems į hipnozę skausmo numalšinimas buvo triskart veiksmingesnis dėl hipnozės negu dėl vadinamojo placebo efekto.

 

Taikoma visiems?

Mokslininkai neištyrė priežasties, tačiau išsiaiškino, kad ne visi žmonės gali būti hipnotizuojami. Yra trys žmonių tipai, kurių hipnotizuoti negalima: psichiniai ligoniai, žmonės su žemu intelekto koeficientu bei žmonės, kurie nenori būti užhipnotizuoti. Kad pavyktų hipnozė, būtinas šių trijų sąlygų įvykdymas: žmogus turi būtinai sutikti būti hipnotizuojamas, susikoncentravęs dalyvauti procese ir visiškai išnaudoti savo vaizduotę.

 

Metodas tiesai išgauti

Kartais hipnozė naudojama siekiant padėti nusikaltimų aukoms prisiminti įvykių detales, tačiau tokia praktika reta. JAV teismuose hipnozę išvis draudžiama naudoti pateikiant parodymus ar tiriant nusikaltimus. Priežastys gana paprastos: neigiami nemalonių prisiminimų potyriai gali dar labiau pakenkti aukoms, be to, šis būdas nėra visiškai patikimas.

Visgi manymas, kad hipnoze žmogui galima įteigti bet ką, ar išgauti jo paslaptis, yra visiška netiesa. Netiesa ir tai, jog pabudęs iš hipnozės jis nieko nebeprisimena.

 

Hipnozė, kuri kenkia

Praktikuojantys gydytojai psichoterapeutai įspėja, kad kenksminga gali būti bet kokia hipnozė, kuri taikoma ne individualiai, bet salėse, per televiziją, nekvalifikuotų specialistų ir pan. Gydytojai prisimena, kai po Anatolijaus Kašpirovskio televizijos seansų padaugėdavo pacientų tiek greitosios medicinos pagalbos tarnyboje dėl paūmėjusių vidaus organų ligų, tiek psichiatrų kabinetuose.

Gydant psichologines ligas būtina psichiatro konsultacija, svarbu žinoti, kad be tikslios diagnozės hipnozės terapija būklę gali dar labiau pabloginti. Retais atvejais hipnozė gali išvystyti netikrų prisiminimų, kuriuos protas nesąmoningai susikuria hipnozės metu. Hipnozė gali pakenkti žmonėms, patiriantiems haliucinacijas, vartojantiems narkotikus, alkoholį.

 

Faktai ir įdomybės

  • 1842 m. Džeimsas Bredas pirmasis pavartojo terminą „hipnozė“. Šis žodis kilęs iš graikų kalbos „hypnos“ ir reiškia „miegas“.
  • Tokia hipnozė, kuri taikoma šiandien, pirmą kartą panaudota austrų gydytojo F. A. Mesmerio XVIII a. pradžioje.
  • 1958 m. hipnozės terapija JAV buvo pripažinta teisėta medicinos procedūra.
  • A. Kašpirovskis teigė, kad masinei hipnozei pasiduoda 40–75 % žmonių.
  • Masinės hipnozės elementus naudodavo A. Hitleris.
  • Tik 10 % žmonių sugeba nugrimzti į gilų transą ir visiškai nebejausti skausmo.
  • Moksliškai įrodyta, kad transo metu funkcionuoja kur kas daugiau smegenų sričių nei įprastai.
  • Mitas, kad iš hipnozės galima nebepabusti.
  • Žmogaus neįmanoma užhipnotizuoti prieš jo valią.
  • Viena hipnozės sesija trunka apie valandą, o pacientas norimus rezultatus pasiekia po 4–10 seansų.
  • Hipnozė taip pat gali būti naudojama siekiant diagnozuoti įvairias būkles ar sutrikimus.
  • Atlikti tyrimai parodė, kad būsena tarp hipnozės ir realios sąmonės pasikeičia per milisekundę.
  • Mokslininkai nufotografavo besikeičiantį užhipnotizuoto žmogaus žvilgsnį. Jis apsiblausia, be to, galima pastebėti nevalingų pokyčių refleksyviame akies elgesyje. Paprastai to suvaidinti neįmanoma.