Svaigsta galva, pykina, kamuoja nestabilumo jausmas? Gali būti, kad priežastis – kraujagyslinės kilmės vertigo arba galvos svaigimas prieš alpimą. Ši organizmo būklė pasireiškia daugiau nei 40 % vyresnių nei 40 metų pasaulio gyventojų. Problemos šaknys slypi vidinėje ausyje, galvos arba stuburo smegenyse.

 

svaigulys

Vertigo – tai toks galvos svaigimo pojūtis, kai aplinka tarsi siūbuoja, sukasi. Vertigo – tai vienas iš ligos simptomų, todėl tinkamai ją gydant, jis susilpnėja ir (arba) visiškai pranyksta. Pajutus neaiškios kilmės galvos svaigulį, būtina diagnozuoti pagrindinę ligą. Vertigo gali būti migrenos, vidinės ausies auglių ir uždegimų, insulto, išsėtinės sklerozės, Menjero sindromo, vidinės ausies sutrikimų simptomas.

 

Vertigo būna dviejų tipų. Pavyzdžiui, periferinis vertigo yra dažnesnis, jis kamuoja 60 % visų, kuriems nustatytas šis simptomas. Jį sukelia vidinės ausies dalių sutrikimai, kontroliuojantys pusiausvyrą. Tam įtakos gali turėti ir vestibiuliarinis nervas, kuris jungia vidinę ausį prie galvos smegenų kamieno. Kito tipo vertigo sukelia sutrikimai smegenų kamiene arba smegenėlėse, kurios kontroliuoja pusiausvyros jausmą.

 

Vertigo kamuoja vyresniojo amžiaus asmenis. Senstant ryšys tarp vidinės ausies ir kitų smegenų dalies tampa mažiau efektyvus, todėl daugiau vyresniojo amžiaus žmonių skundžiasi šia problema. Be to, tuo pačiu metu silpsta regėjimas, kaulai ir raumenys, kurie padeda išlaikyti pusiausvyrą.

 

Būtina atkreipti dėmesį, ar vertigo nesukelia kitų nemalonių simptomų (pykinimas, dvejinimasis akyse, neaiški kalba, koordinacijos trūkumas). Visa tai gali įspėti apie insultą, todėl būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus.

 

Jeigu galvos svaigimas nestiprus arba vidutinio intensyvumo (simptomai savaime praeina po 1 – 2 savaičių), taip pat būtina kreipti į gydytoją, kuris paskirs elektrokardiogramą (ar nėra širdies ritmo sutrikimų), kraujo tyrimus (dėl mažakraujystės, elektrolitų kiekio kraujyje (natris ir kalis yra mikroelementai, atsakingi už kūno pusiausvyrą)). Jeigu tyrimai yra geri, pacientas siunčiamas pas neurologą arba gerklės, ausų, nosies ligų gydytoją. Reikia pažymėti, kad vertigo pojūtį gali sukelti ir kai kurių vaistų (nuo nerimo, psichikos sutrikimų) ir alkoholio vartojimas.

 

Esant reikalui, gydytojai skiria stiprius vaistus simptomams slopinti ir pagrindinėms ligoms gydyti. Tačiau nereikia pamiršti natūralių priemonių, nes jos taip pat gali būti veiksmingos. Visų pirma rekomenduojama vengti ryškios šviesos ir stiprių garsų, vengti staigių judesių. Kartais simptomą gali sušvelninti specialūs vestibiuliarinės reabilitacijos pratimai arba Epley fiziniai poziciniai manevrai. Pratimai atliekami pacientui sėdint, galva pasukta į tą pusę, kurios vidinėje ausyje jaučiamos problemos. Po 5 minučių galva pasukama į kitą pusę. Tada atliekami kiti judesiai. Kai kurių specialistų nuomone, tokie pratimai gali būti ne mažiau veiksmingi nei gydymas vaistais.

 

Natūralios priemonės nuo vertigo ir pykinimo:

 
  • 2 šaukštus kviečių grūdų, šaukštelį aguonų sėklų, 8 migdolus, 8 moliūgų sėklas išmirkyti vandenyje ir sumalti. Į keptuvę įpilti šaukštelį lydyto sviesto, pakepinti smulkintas 2 skilteles česnako ir sumaišyti su grūdų mase. Sumaišyti pienu ir gerti savaitę kiekvieną dieną.
  • Vertigo simptomą gali sustiprinti nepakankamas miegas, todėl labai svarbu kiekvieną naktį gerai išsimiegoti (suaugusiam žmogui paprastai pakanka 7 – 8 valandų miego per parą).
  • Būtina laikytis taisyklingos mitybos principų. Su maistu suvartoti daug įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų. Papildomai į daržovių salotas galima įtarkuoti daug vertingų medžiagų turinčių citrinos žievelių.
  • Būtina vartoti daug skysčių, sulčių, kad nekiltų dehidratacijos pavojus.
  • Jogurtas su braškėmis – ne tik skanus desertas, bet gali pagerinti sveikatos būklę, kai kamuoja galvos svaigimas ir pykinimas.
  • Universali priemonė nuo galvos svaigimo ir pykinimo – šviežias imbieras. Pajutus simptomus, pakramtyti gabalėlį imbiero šaknies. Imbieras taip pat mažina kraujospūdį, galvos skausmą.
  • Jeigu galvos svaigulį lemia nevisavertė mityba, gali padėti migdolų riešutai. Tai vieni maistingiausių riešutų pasaulyje. Šaukštelį maltų migdolų užpilti 240 ml šilto pieno ir išgerti.
  • Galvos svaigimo pojūtį ir pykinimą gali panaikinti gėrimas iš šilto vandens, citrinos sulčių, druskos ir juodųjų pipirų.
  • Ginkmedžio ekstraktas suaktyvina kraujotaką smegenyse ir gali sumažinti galvos svaigimą. Iš pradžių rekomenduojama 250 mg ginkmedžių ekstrakto, kol vertigo simptomai susilpnės. Tada vartoti 40 – 60 mg ginkmedžių ekstrakto per dieną.
  • Valerijonų šaknų tinktūra – dar viena natūrali priemonė, kuri gali sumažinti galvos svaigimą.