Kas nutiktų, jei vaistai būtų laikomi netinkamoje temperatūroje? Medikų nuomone, jie gali tapti neefektyvūs ar net pavojingi sveikatai. Ne visi žino, kaip ir kur laikyti vaistus vasarą ir žiemą, kad jų savybės nepasikeistų. Ne visada užtenka įdėmiai perskaityti smulkiomis raidėmis parašytą vaistų instrukciją, nes yra ir kitų veiksnių, dėl kurių gali vaistai nebebūti tokie veiksmingi kaip turėtų.

 

Ar saugu palikti vaistus visą dieną automobilyje? Ką daryti, jei dingsta elektra, o vaistus būtina laikyti šaltoje vietoje? Daugelį vaistų tinkamiausia laikyti kambario temperatūroje (nuo 20 iki 25 laipsnių Celsijaus). Reikia atminti, kad kai kurių vaistų (nuo diabeto, astmos, akių lašų ar kitų) laikymo sąlygos yra kitokios.

 

Vaistai, kurie laikomi pernelyg karštoje ar šaltoje patalpoje, gali tapti nebe tokie veiksmingi, dar prieš pasibaigiant galiojimo laikui. Todėl vaistų negalima laikyti aukštesnėje ar žemesnėje nei nurodyta temperatūroje. Vaistų ilgai nepalikti automobilyje, ant palangės, garaže. Net keliaujant vaistų nelaikyti ilgai lagamine ar kuprinėje.

 

Ką daryti, jei staiga dingo elektra, o instrukcijoje parašyta, kad vaistus reikia laikyti šaldytuve? Jeigu vaistų neįmanoma perkelti į veikiantį šaldytuvą, stengtis be reikalo nedarinėti šaldytuvo durelių, kol neatsiras elektra. Jei elektra dingsta ilgiau nei kelioms valandoms, vaistus reikia išmesti kaip nebetinkamus naudoti. Bene vienintelė išimtis – leidžiamas insulinas diabeto pacientams. Kad nekiltų grėsmės sveikatai ir gyvybei, jiems geriau naudoti šiek tiek atšilusius vaistus, nei nenaudoti visai. Atšilusius vaistus kuo greičiau pakeisti naujais.

 

Deja, iš išvaizdos ne visada galima atskirti, ar vaistus paveikė netinkama temperatūra. Tokius vaistus būtina kruopščiai apžiūrėti: ar nepasikeitė kvapas, spalva, tekstūra (nesukietėjo, nesuminkštėjo, nesuskilinėjo ar panašiai). Jeigu karštoje ar šaltoje aplinkoje vaistai buvo trumpai, išorė gali ir nepasikeisti. Jei vartojant tokius vaistus vėl atsiranda nemalonūs simptomai, reiškia, kad vaistai buvo netinkamai laikomi.

 

Jeigu vaistai kurį laiką buvo perdaug šaltoje ar karštoje vietoje, reikia pasitarti su vaistininku, kuris žinos, ar vaistą dar galima vartoti, ar jį laikas išmesti.