Kokia vasara be atostogų prie jūros. Nesvarbu, ar tai mūsų Baltija, ar tolima Raudonoji jūra – viena per kita besiritančios bangos, gaivus ir šiltas oras visais laikais vadinami nepakeičiamais vasaros atributais…

 

Baltijos jūra – tai Europos šiaurinėje dalyje vilnijanti Atlanto vandenyno dalis. Druskingumas Baltijos jūroje labai nedidelis. Vasarą vidutinė šios tarpžemyninės jūros temperatūra siekia beveik 20 laipsnių, tačiau neretai termometro stulpelis nukrenta gerokai žemiau. Šalia Baltijos esanti Kuršių Nerija įtraukta į ilgiausių pasaulyje smėlio paplūdimių sąrašą.

 

Šiaurės jūra skalauja Danijos, Švedijos, Norvegijos, D. Britanijos, Vokietijos, Belgijos, Nyderlandų ir Prancūzijos krantus. Šelfinė Atlanto vandenyno jūra yra kiek sūresnė nei Baltijos jūra. Vidutinė temperatūra vasarą – 17 laipsnių. Tai šalčiausia Europos jūra.

 

Kaip ir Baltija, Viduržemio jūra yra tarpžemyninė, tačiau yra pietinėje Europos dalyje. Ši jūra yra druskingesnė nei Atlanto vandenynas. Vidutinė temperatūra siekia apie 25 ir daugiau laipsnių pagal Celsijaus skalę.

 

Adrijos jūra iš tiesų yra Viduržemio jūros dalis. Ji tyvuliuoja tarp Apeninų ir Balkanų pusiasalių. Šiaurinė Adrijos jūros dalis yra gana sekli, joje gausu lagūnų (negilių įlankų). Adrija – tai 820 kilometrų ilgio jūros juosta. Vasarą šalia šios jūros atostogautojams tikras rojus – oras labai šiltas ir sausas, reti lietūs. Adrijos jūros pakrantė akmenuota ir reikia nuolatos saugotis dygliuotų jūros ežių.

 

Juodąją jūrą galima būtų pavadinti gamtine Europos ir Azijos siena. Ši jūra taip pat priklauso Atlanto vandenyno baseinui. Tik kalnuotose pajūrio vietovėse vyrauja švelnus Viduržemio regiono klimatas. Vanduo palyginti šaltas ir sūrus. Pakrantėse įsikūrę kurortai nuo seno pamėgti turistų: Ukrainoje Jalta, Rusijoje Sočis, Batumis Gruzijoje ir Saulėtasis krantas Bulgarijoje. Šios jūros pakrantė akmenuota, tačiau šiltas ir malonus oras bei gaivinantis jūros vanduo tai atperka su kaupu.

 

Raudonoji jūra – tai vidinė Indijos vandenyno dalis tarp Afrikos ir Azijos. Šią šiltą jūrą itin pamėgę Egipto poilsiaviečių Hurgadoje ir Šarm El Šeiche turistai ir vietiniai gyventojai. Vidutinė vandens paviršiaus temperatūra šiaurinėje jūros dalyje siekia 26 laipsnius, o pietinėje – net 30 laipsnių. Raudonosios jūros kurortai vilioja ne tik šiltu jūros vandeniu, bet ir smėlėtu paplūdimiu.

 

Rusiją, Turkmėnistaną, Azerbaidžaną, Kazachstaną ir Iraną skiria didžiausiu pasaulio ežeru arba mažiausia jūra vadinama Kaspijos jūra. Su Juodąja jūra šį vandens telkinį jungia tik vienintelis Manyčo kanalas. Nepaisant to, kad į Kaspijos jūrą suteka įvairios upės ir šaltiniai, vanduo joje – sūrus, nors ir ne toks, kaip daugelio Atlanto baseino jūrų. Manoma, kad sūrus Kaspijos vanduo iki šiol liko druskingas, nes prieš 5,5 milijonų metų ji jungėsi su Atlanto ir Ramiuoju vandenynu.

 

Tikriausiai visiems teko girdėti apie gydomųjų galių turintį Negyvosios jūros vandenį. Kaip ir Kaspijos, Negyvosios arba Mirties jūros pavadinimas nėra tikslus, nes pagal geologinę sandarą – tai ežeras. Šis nepaprastai druskingas ežeras plyti Jordano slėnyje, tarp Izraelio ir Jordanijos.