Edukacinio projekto tikslas – suteikti visuomenei žinių apie sultis ir glotnučius, kaip sveiko užkandžio alternatyvą. Už šio projekto neslypi jokie prekės ženklai. Projektas inicijuotas atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje vienas gyventojas per metus išgeria labai mažą kiekį sulčių – vos 4 litrus per metus, kai tuo tarpu prancūzai išgeria daugiau nei 19 l. ES vidurkis – 12,6 l. Projektas taip pat įgyvendinamas Lenkijoje, Rumunijoje, Čekijoje ir Slovakijoje.

 

Fotolia_99627759_Subscription_L

Sulčių sudėčiai taikomi griežti ES reglamentavimai – jose negali būti jokio pridėtinio cukraus, dažiklių, skonio stipriklių, tačiau daugelis lietuvių vis dar yra įsitikinę, kad gerti sultis – nesveika. Būtent tai projektu ir siekiama pakeisti – ugdyti vartotojų sąmoningumą apie sulčių ir glotnučių maistines savybes.

 

Žmogaus organizmas negamina daugumos vitaminų, todėl jų privalu gauti iš išorės, o geriausiai iš daržovių bei vaisių sudarančių įvairios ir subalansuotos mitybos pagrindą. Pasaulio Sveikatos organizacija per dieną rekomenduoja suvartoti 400 g vaisių ir daržovių, padalintų į 5 porcijas. Norime parodyti, jog sultys ir glotnučiai gali būti vaisių ir daržovių alternatyva ir pakeisti vieną iš tų 5 porcijų. Ne visiškai pakeisti daržoves ir vaisius, bet būti patogia alternatyva skubant į darbą, vaikams mokykloje ar tarp užsiėmimų, kuomet nėra laiko pasigaminti maisto ir pan.

 

Norime pranešti, kad:

 

-          Sultys ir glotnučiai turėtų būti visos šeimos subalansuotos mitybos dalis. Tai ypatingai svarbu visuomenės sveikatos palaikymui;

-          Reguliarus sulčių ir glotnučių vartojimas yra būdas aprūpinti organizmą reikalingais vitaminais ir mineralais, kurie užtikrintų gerą imuninės sistemos funkcionavimą;

-          Sultys ir glotnučiai gali atstoti vieną iš 5  dienos vaisių ir daržovių porcijų;

-          Sultys ir glotnučiai, kitaip nei vaisiai ir daržovės yra prieinami visus metus (ne sezoniškai), juos padarant puikia alternatyva šviežiems vaisiams ir daržovėms;

-          Sultis ir glotnučius lengva patiekti dėl patogaus ir funkcionalaus įpakavimo;

-          Sultys ir glotnučiai yra sveikas būdas pradėti dieną (pusryčiai) ir gali būti vertingas ir pilnas vitaminų užkandis bet kuriuo dienos metu;

-          Sultys ir glotnučiai yra prieinami daugybės skonių, todėl taip mėgstami tiek vaikų, tiek ir suaugusių.

   

Vaisių ar daržovių sultys – visiškai natūralus produktas, išgaunamas tik iš išskirtinai šviežių, atšaldytų arba šaldytų prinokusių vaisių ar daržovių. Sultys yra gaunamos spaudžiant vaisius ar daržoves arba naudojant mechaninį trynimą. Nededant jokių priedų, kaip dažikliai, konservantai, saldikliai ar skonio stiprikliai. Taip pat draudžiamas papildomas cukrus vaisių ir pomidorų sultyse (sacharozė, gliukozė, fruktozė, sirupai (pvz. aukštos fruktozės kukurūzų sirupas, medus). Taip pat uždrausti bet kokie dirbtiniai ar natūralūs saldikliai (stevija). Sulčių spalva ir skonis yra iš vaisių ir daržovių, iš kurių jie yra pagaminti. Sultyse yra tik natūralus vaisių cukrus.

 

Glotnučiai – produktai, paprastai gaminami iš vaisių ir morkų tyrių. Tai produktai, kurių cheminė sudėtis yra labai panaši į vaisių ir daržovių sudėtį, iš kurių jie yra pagaminti. Pagrindinis ingredientas – pektinas, pagerindamas glotnučių skonį, suteikia tirštumo ir yra tirpios ląstelienos šaltinis. 100 gramų glotnučio prilygsta vienai morkų ir vaisių porcijai – t. y. 1 iš 5 rekomenduojamų dienos šviežių daržovių ir vaisių porcijų, prieinamas patogiame ir funkcionaliame įpakavime. Ypač patogus kelionėms, pertraukoms darbe, mokykloje ar važiuojant mašina.

 

Prie projekto suvenyrų pridėsime ir tyrimą, kurį atliko „Millward Brown“institutas – buvo apklausta 300 moterų, kaip jų šeimose yra vartojami vaisiai ir daržovės bei sultys ir glotnučiai.