Vasario 9 – 25 dienomis Pjongčango kurorte Pietų Korėjoje vyks 2018 metų žiemos olimpinės žaidynės, kuriose pasirodys ir devyni sportininkai iš Lietuvos (trys biatlonininkai, trys slidininkai, du kalnų slidininkai, o Lietuvos vėliavą atidarymo ceremonijoje neš biatlonininkas T. Kaukėnas). Tolima, egzotiška ir kitokia Pietų Korėja yra ir ne vieno lietuvio svajonių kelionių sąraše. Štai keletas intriguojančių faktų apie šią valstybę Tolimojoje Azijoje!

 

koreja

Įdomūs faktai apie Pietų Korėją:

 
  • Kai 2012 metais Pietų Korėjos reperis Psy išleido dainą „Gangnam Style“, dainininkas tapo nacionaline vertybe: jį pamėgdžioti bandė visi (nuo ministro pirmininko iki mažų vaikų).
 
  • Pietų Korėjos vyrai labai rūpinasi savo išvaizda, net manoma, kad maždaug ketvirtadalis šalyje gyvenančių stipriosios lyties atstovų kasdien naudoja makiažo priemones.
 
  • Moterys Pietų Korėjoje taip pat labai rūpinasi savo išvaizda. Skaičiuojama, kad šioje šalyje kasmet atliekama daugiau kosmetinių procedūrų ir plastinių operacijų visame pasaulyje.
 
  • Haesdindango parkas rytinėje Pietų Korėjos pakrantėje vilioja turistus dėl jame stūksančių įvairių formų, gigantiškų penių skulptūrų. Legenda byloja, kad seniai, seniai, dabartinėje parko teritorijoje, kilus potvyniui nuskendo skaisti mergelė, o jos mylimasis ant kranto nieko negalėjo padaryti tik stebėti savo gyvenimo meilę skęstančią vandenyno bangose. Kitą dieną žvejai šioje vietoje pagavo tik nugaišusias žuvis. Tačiau kai vienas iš žvejų nusišlapino į jūrą viena žuvis atgijo ir jie patikėjo, kad tai ta paskenduolė, kuri niekada jau nebeištekės už mylimo vaikino. Netrukus po to mergelės atminimui šioje vietoje buvo pastatytas penių skulptūrų parkas.
 
  • Pietų Korėjoje gyvena mažiausiai nutukusių žmonių pasaulyje, nes tradicinė jų mityba yra sveika: ryžiai, kimči (raugintos daržovės su prieskoniais), sojų produktai, jūros dumbliai ir pan.
 
  • Pietų Korėjoje viešai paplitusi nusikaltimų atkūrimo praktika. Nusikaltimo atkūrimas – tai, kai kaltinamasis yra palydimas į nusikaltimo vietą ir jis turi tiksliai atkartoti įvykusią nusikaltimo sceną. Žeminantys kaltinamojo veiksmai yra stebimi minios žiūrovų ir fotografuojami bei filmuojami žiniasklaidos atstovų.
 
  • Pietų Korėjoje 4 yra laikomas nesėkmingu skaičiumi, panašiai kaip Europoje skaičius 13. Pietų Korėjoje nėra namų, pažymėtų skaičiumi 4. Rekomenduojama taip pat nedovanoti 4 gėlių. 4 kinų kalba reiškia mirtį.
 
  • Dauguma restoranų, įskaitant greitojo maisto, maistą gali pristatyti į namus. Tačiau jie ne tik pristato valgius, bet po to ir surenka likusias šiukšles, paliktas prie maisto į namus paslaugas užsisakiusių žmonių namų durų.
 
  • Šv. Valentino dieną dovanas ir saldumynus vyrams dovanoja moterys, o ne atvirkščiai negu Europoje ir Amerikoje.
 
  • Pietų Korėjoje naujagimiai laikomi vienerių metų. Kūdikis Pietų Korėjoje gimęs paskutinę savaitę prieš Naujuosius metus laikomas kaip vienerių metų vaikas, o po Naujųjų metų (sausio 1 d.) tas pats vaikas laikomas jau kaip dvejų metų vaikas.
 
  • Pusė Pietų Korėjos populiacijos yra budistai, kita pusė – krikščionys. Su krikščionybe korėjiečius supažindino jėzuitai iš Kinijos. Pietų Korėjoje taip pat yra didžiausių pasaulyje bažnyčių vieta.
 
  • Raštingumas Pietų Korėjoje – 98 %. Vaikai, baigę pradinę, vidurinę mokyklą ir gimnaziją, svajoja įstoti į koledžą. Tačiau pastarųjų šalyje nėra labai daug, todėl yra labai didelis konkursas tarp stojančiųjų.
 
  • Po Korėjos karo (1950 – 1953) įvyko milžiniška valstybės modernizacija. Iš 75 % kaimo visuomenės Pietų Korėja tapo 82 % miesto visuomenė.
 
  • Korėja buvo padalyta į Šiaurės ir Pietų Korėjas po II pasaulinio karo 1948 metais ir Šiaurės Korėja tada tapo komunistine valstybe, o Pietų Korėja – ne.
 
  • Pietų Korėjoje labai gerbiami pagyvenę žmonės.
 
  • Kjongdžiu mieste Pietų Korėjoje stūkso pirmoji pasaulyje pastatyta Cheomseongdae observatorija (VII amžiuje).
 
  • Skaičiuojama, kad 2,1 milijono pietų korėjiečių gyvena tokiuose dideliuose JAV miestuose kaip Niujorkas, Čikaga, Sietlas. Pirmieji emigrantai paliko Pietų Korėją 1903 metais ir apsigyvenę Havajų salose dirbo cukranendrių bei ananasų plantacijose.
 
  • Korėjiečių kovos menas – Tekvondo – laikomas garsiausia šalies sporto šaka. Pažodžiui išvertus tekvondo reiškia kumščių ir pėdų kelią. Tekvondo atsirado prieš maždaug 2000 metų, kai korėjiečių kariai sugalvojo kovos plikomis rankomis ir pėdomis būdą, nenaudojant papildomų ginklų. Ši sporto šaka nuo 2002 metų paskelbta olimpine. Tai vienintelė sporto šaka, kuri kilo iš Pietų Korėjoje.