Greitas gyvenimo tempas ir didelis stresas – XXI amžiaus rykštė. Stresas – pagrindinis daugelio šiuolaikinių ligų kaltininkas. Turėti negražią veido odą? Kaltinkite stresą! Nesveika širdis? Kaltinkite stresą! Išgirdote vėžio diagnozę? Ir vėl – kaltinkite stresą! Todėl streso mažinimui būtina skirti pakankamai laiko ir dėmesio. Ko gero, visi žino, kad stresą gali padėti įveikti geras miegas, meditacija, pasivaikščiojimas gryname ore. Tačiau viso to gali būti negana. Kokie kiti užsiėmimai padeda sumažinti stresą?

 

10 įdomių laisvalaikio užsiėmimių, padedančių mažinti stresą:

 

stresas

  • Tešlos minkymas (ir apskritai maisto gamyba). Niekas taip neatpalaiduoja kaip monotoniška, bet kūrybinga veikla. O kur dar gali prireikti daugiau kūrybiškumo negu tada, kad norima pasigaminti ką nors skanaus? Norint suvaldyti stresą siūloma pasileisti mėgstamiausią filmą, išdėlioti visus ingredientus ant virtuvinio stalo, sumaišyti juos ir minkyti tešlą pyragui ar sausainiams.
 
  • Mezgimas arba kiti rankdarbiai. Mezgimas – tai ne tik močiučių ir detektyvų rašytojos iš D. Britanijos P. Wentworth išgalvoto personažo, Panelės Silver, mėgstama veikla. Neskubėkite šios veiklos nuvertinti. Ji puikiai atpalaiduoja, ramina nervus, bet ir yra naudinga, nes galima nusimegzti naujų daiktų, drabužių ar aksesuarų. Pavyzdžiui, šiltą šaliką šaltai žiemai, kokio niekas neturės.
 
  • Dėlionių dėliojimas, galvosūkių sprendimas. Dauguma suaugusiųjų įvairias dėliones ir galvosūkius laiko vaikų užsiėmimu. Visai be reikalo! Tai gali būti labai įtraukianti ir jaudinanti, įtraukianti ir skatinanti susikaupti bei sutelkti dėmesį veikla. Ypač jeigu tai yra dėlionė iš 1000 detalių, vaizduojantį sceną iš mėgstamiausio televizijos serialo ar filmo!
 
  • Bėgiojimas, klausantis muzikos. Bėgiojimas sumažina tiek fizinę, tiek psichinę (emocinę) įtampą ir stresą. Bėgiojimas išjudina ir suaktyvina kraujotakos sistemą, skatina visų reikalingų normalioms organizmo funkcijoms hormonų išsiskyrimą, padeda nukreipti mintis nuo varginančių, skubių reikalų ir taip apsaugo nuo fizinio ir emocinio išsekimo. Bėgiojant rekomenduojama klausytis nuotaiką pakeliančios, smagios ir ritmiškos muzikos.
 
  • Senų ir nereikalingų daiktų atsikratymas. Šis užsiėmimas gali ne tik atitraukti mintis nuo varginančių minčių ir padėti prasiblaškyti, bet ir sutvarkyti namus. Namų tvarkymas suteikia beveik fizinį palengvėjimą ir apsivalymo jausmą. Būtent tai, ko reikia, norint sumažinti arba atsikratyti streso. Be to, atsikračius senų daiktų namuose atsiras daugiau erdvės. Tai taip padeda geriau jaustis nei ankštame, daug daiktų prigrūstame kambarėlyje.
 
  • Knygų skaitymas. Vienas iš geriausių dalykų nervams nuraminti ir sumažinti stresą – tai pasinerti į knygų pasaulį. Kiekvienas turi savo mėgstamiausių knygų sąrašą. Vieniems labiausiai patinka meilės romanai, kitiems – detektyvai, dar kitiems – mokslinė fantastika ar populiarioji psichologija. Jeigu gyvenime trūksta spalvų, fantastiškų nuotykių ir magijos, rekomenduojama paskaityti L. Carrollio „Alisą stebuklų šalyje ir veidrodžių karalystėje“, J. R. R. Tolkieno „Žiedų valdovą“ arba Naomi Novik „Jo didenybės drakonas“.
 
  • Muilo burbulų pūtimas. Nėra jokio logiškos priežasties, kodėl pūsti muilo burbulus yra taip gera, kad galima pamiršti viską pasaulyje. Tačiau faktas tas, kad tai yra tiesa. Pučiant muilo burbulus reikia giliai į plaučius įkvėpti oro, o paskui jį iškvėpti – tai tiesiog šiek tiek kitaip atliekamas visiems žinomas gilaus kvėpavimo pratimas. Panašų poveikį turi iš balionų pūtimas. Tad kodėl gi neprisipūtus spalvotų balionų ir nepapuošus namų ar biuro?
 
  • Šokiai. Nesvarbu, kiek skirtingų šokių žingsnelių mokate, o gal nemokate nė vieno, šokti gali visi. Šokiai – tai puiki fizinė treniruotė, mažinanti įtampą. Šokti galima ir namuose, pasileidus energingą ir nuotaikingą muziką, taip, lyg niekas jūsų nematytų. Reikėtų nustoti galvoti apie tai, kaip atrodote ar mokate tai daryti, ar ne, atsipalaiduoti ir išlaisvinti savo vidinį „aš“.
 
  • Žalia nagų spalva (arba apskritai nagų lakavimas). Žalia spalva ramina, gali padėti, jei asmuo yra nervingas, įsitempęs, patiria nuolatinį stresą. Galima ne tik lakuoti nagus, bet ir padėti žalią nagų lako taško ant mobiliojo telefono nugarėlės. Ką reiškia tas taškas? Tai asmeninis priminimas, kad prieš atsiliepiant ar skambinant telefonu, reikia nusiraminti, giliai įkvėpti ir sulėtinti tempą. Tai kalbant su skambinančiu asmeniu suteiks pasitikėjimo savimi.
 
  • Apelsinų sultys. Apelsinų sultys yra ne tik skanios, bet ir jos gali padėti sumažinti nerimą bei stresą. Maistas ir gėrimai, turtingi vitamino C, pavyzdžiui, apelsinų sultys, fiziologiškai mažina stresą ir streso hormonų, įskaitant kortizolį, lygį organizme. Kiek reikėtų išgerti apelsinų sulčių per dieną? Siekiant geriausių rezultatų – dvi stiklines.