Namai – vieta, kurią kojos gali palikti, bet širdis visada pasilieka. Nieko keisto, kad šią erdvę norime padaryti kuo jaukesnę, artimesnę savo gyvenimo būdui ir, žinoma, stilingą. Deja, įprastos detalės pamažu atsibosta ir į namus norisi įpūsti naujų vėjų. Tai galima padaryti visai paprastai ir net nebrangiai, tereikia išdrįsti eksperimentuoti!

 

interjeras (1)

 

Nieko nekainuojantys darbai

 

Vieni daiktai namuose atlieka praktinę funkciją, kiti žadina malonias emocijas, o treti tik užima vietą ir kaupia dulkes. Pavasarėjant puikus metas pastarųjų atsikratyti ir namams suteikti daugiau erdvės. Kaip paprasčiau tai padaryti?

 

interjeras (2)

 
  • Neskubėti ir nesielgti impulsyviai. Užvaldžius švarinimosi įkarščiui, į šiukšlių konteinerį kartais iškeliauja dar geri daiktai, todėl vertėtų vadovautis ne jausmais, o protu. Pirmiausia patartina apeiti visus namus ir kruopščiai apžiūrėti, kas iš tiesų tik užima vietą, o ką dar galima panaudoti. Kartais aptinkama originalių daiktų, kurie atnaujinti galėtų puošti interjerą ir kurti individualų stilių. Apžiūrėdami namus galite sudaryti daiktų sąrašą: ką išmesti, o ką atnaujinti. Jei dėl ko nors abejojate, verčiau tą daiktą porai mėnesių atidėti ir įsitikinti, ar jis reikalingas. Apskritai patariama vadovautis tokia taisykle: jei nė nežinote, kam laikote daiktą ir jo nesate naudoję ar prisiminę 1–2 metus, greičiausiai jis jums tikrai nereikalingas.
 
  • Tartis su namiškiais. Didžiojo tvarkymosi metu lengviausia mesti ne savo, o kitų šeimos narių daiktus, tačiau artimieji ne visada tuo būna patenkinti. Kas jums atrodo nudrengta seniena, kitam gali būti svarbus prisiminimas. Prieš ko nors atsikratydami verčiau pasitarkite su šeimos nariais.
 
  • Neskubėti išmesti. Kai kurie daiktai nereikalingi, bet yra puikios būklės, o gal ir visai nenaudoti, todėl galima pamėginti juos padovanoti, o gal net parduoti!
 

Kai atsikratysite visų bereikalingai vietą užimančių daiktų, namuose neabejotinai taps erdviau. Tuomet galima imtis kito paprasto ir nieko nekainuojančio namų atnaujinimo etapo – perstumdyti baldus! Nustebsite, kokią skirtingą aurą gali kurti kitaip nei įprastai stovintys baldai, galbūt netgi pasijusite kaip naujakuriai! Perstumdant baldus, svarbu prisiminti, kad jie turi tarnauti jums, o ne jūs jiems, todėl viską derėtų pertvarkyti taip, kad judėti būtų kuo patogiau ir viskas būtų po ranka. Viena esminių taisyklių – tarp baldų ir sienų palikti bent 90 cm tarpą, kad būtų patogu judėti aplink. Beje, perstumti baldus daug paprasčiau, jei prieš stumdami ant jų kojelių ar dugno užklijuosite specialius lengvai slystančius padukus ar veltinio skiauteles.

 

interjeras (3)

 

Daugiau šviesos!

 

Įrodyta, kad kuo daugiau natūralios šviesos sklinda į namus, tuo pozityviau juose jaučiamasi. Kai už lango vis ilgiau ir dažniau šviečia saulė, būtina įsileisti jos spindulių į namus. Tam prireiks atlaisvinti palanges, galbūt pakeisti užuolaidas. Artėjant šiltajam metui, itin tinka lengvos tekstūros, plevenančios vėjyje ir permatomos dieninės užuolaidos. Jos sušvelnina saulės spindulius, jie neerzina, tačiau puikiai apšviečia namus ir teikia jaukumo. Naktines užuolaidas irgi vertėtų pasikeisti, jos gali tapti nauju kambario akcentu ir atšviežinti pabodusį vaizdą. Kai kurie interjero stilistai pataria užuolaidas keisti pagal sezoną. Pavasariui itin tinka gaivios, pastelinės, lengvai prie įvairaus interjero priderinamos gamtos spalvos. Prognozuojama, kad šiais metais jos bus itin madingos! Drąsesni interjerui gali rinktis ir ryškesnius atspalvius, originalius raštus, derinamus prie pastelinių tonų. Svarbiausia, kad langų dangalai netemdytų kambario.

 

interjeras (4)

 

Ne mažiau svarbu pasirūpinti dirbtiniu apšvietimu saulei nusileidus. Juolab kad nauji šviestuvai gali pagyvinti pabodusį interjerą. Nuotaiką lengviausia kurti įsigyjant stalinių, sieninių šviestuvų ar toršerų. Jie gali tapti ne tik šviesos šaltiniais, bet ir dekoro elementais, jei bus įdomių formų, raštų, tekstūrų. Norint kiek rimčiau atnaujinti namus, galima įmontuoti ir naują pakabinamą šviestuvą. Puikiai atrodo virš valgomojo stalo įrengti ypatingą atmosferą kuriantys žemai kabantys šviestuvai. Renkantis papildomą apšvietimą, pirmenybę derėtų teikti šviestuvams, skleidžiantiems švelnią šviesą, kuri papildytų pagrindinę. Tai leis namuose kurti skirtingas nuotaikas. Dirbant reikėtų namus apšviesti ryškiai, o ilsintis sukurti romantišką aurą.

 

interjeras (5)

 

Viską keičiančios smulkmenos

 

Net minimalistinio stiliaus namuose būna daiktų, kurie neatlieka jokios praktinės funkcijos, o tik puošia namus ir suteikia jaukumo. Kilimai, vazos, paveikslai ir kiti dekoro elementai leidžia nuobodų ir šaltą interjerą, primenantį viešbučio kambarį, paversti tikrais namais. Keičiant šias namų smulkmenas interjerui galima suteikti visiškai kitokią išraišką! Tiesa, persistengti įsigyjant dekoro elementų nereikėtų, ypač jei namuose dominuoja minimalistinis, arba skandinaviškas, stilius. Didesnį efektą kuria keli akcentai, o ne jų virtinė. Namus atnaujinti galima įsigyjant kilimą, išraiškingą vazą, naujų sofos pagalvėlių, staltiesę ar kitų panašių interjero detalių. Tokias smulkmenas galima lengvai keisti, pabodusias kuriam laikui paslėpti į spintą, paskui vėl ištraukti. Galima įsigyti kelis namų puošybos komplektus, leisiančius kurti vis kitokią nuotaiką. Dar puikiau, jei turite meninių gebėjimų ir mielai tapote, lipdote, siuvate, mezgate… Savo talentą galite panaudoti namų puošybai, kaskart originaliai atnaujindami namus, suteikdami jiems individualumo. Jei patys kurti negebate, derėtų netingėti paieškoti unikalių dekoracijų, vienetinių daiktų – jie suteiks namams išskirtinumo. Jie nebūtinai privalo būti brangūs, daug mielų smulkmenų galima rasti sendaikčių turguje, tik reikia atskirti pelus nuo grūdų, mat kai kas ten nevengia prekiauti kiniškais niekučiais. Prieš perkant daiktą, svarbu įvertinti ne tik jo grožį, bet ir ar jis bus pritaikomas namuose. Pirkdami dekoro elementą, turėtumėte įsivaizduoti, kur konkrečiai dėsite jį savo interjere.

 

interjeras (6)

 

Veidrodžių karalystėje

   

Būtų sunku rasti namus, kuriuose nebūtų nė vieno veidrodžio. Visgi dažniausiai jie lietuvių namuose atlieka tik praktinę funkciją. O ar kada pagalvojote, kad tai gali tapti puikiu dekoro elementu? Išskirtinių formų, dydžių, įspūdingų rėmų veidrodžiai, pakabinti kaip paveikslai, neabejotinai keičia interjerą, teikia prabangos įspūdį, o tinkamai parinkus jiems vietą atspindi gražiausias namų erdves, išsklaido šviesą ir net kuria optinę iliuziją, kad kambarys yra didesnis. Patartina nebijoti eksperimentuoti – ant vienos sienos galima kabinti net kelis skirtingų formų ir dydžių veidrodžius. Jei tinka prie bendros namų stilistikos, galima įsigyti milžinišką veidrodį per visą sieną, o gal juo papuošti lubas! Veidrodžiai, pakabinti netikėtose vietose, suteiks namams žaismingumo. Nebūtina pirkti naujų veidrodžių, jei jų jau turite užtektinai. Pakaks pakeisti jų rėmus ir atrodys tarsi nauji. Klasikiniam interjerui tinkamiausi tokio pat stiliaus veidrodžio rėmai, dekoruoti subtiliai, bet išraiškingai. Moderniam interjerui rekomenduojami griežtų formų, metaliniai, ryškūs, originalūs rėmai. Būtina atsižvelgti ir į veidrodžio dydį – kuo jis didesnis, tuo rėmai turėtų būti masyvesni. Veidrodžio formą galima rinktis pagal individualius pomėgius, namuose vyraujančias interjero detales, nors pastaruoju metu populiariausi yra stačiakampiai.

 

interjeras (7)
Arčiau gamtos

 

Orams pamažu šylant, už lango brinksta pirmieji pumpurai, netrukus virsiantys šviežia žaluma. Daugiau gamtos vertėtų įsileisti ir į namus, nes augalai gali padėti atgaivinti pabodusį interjerą ir suteikti jam pavasarinės gaivos bei energijos. Kai lauke jau žydės gėlės, namus nesunkiai galėsite kas savaitę dekoruoti vis nauja skintų gėlių puokšte, tačiau kol kas teks pasitenkinti vazoniniais augalais. Įrodyta, kad namuose įkūrus žaliąjį kampelį, gerėja ne tik fizinė, bet ir psichinė savijauta, jaučiama vidinė harmonija, neleidžianti namuose įsiplieksti konfliktams. Renkantis augalus reikėtų įvertinti jų augimo sąlygas ir greitį. Gyvenantiems mažuose butuose nevertėtų žavėtis sparčiai aukštyn besistiebiančiais augalais, mat greitai jie užims didžiąją dalį namų erdvės ir, užuot puošę, tik kliudys. Puikiai atrodo ir viena vidutinio dydžio, bet išskirtinė, vešli, puikiai prižiūrėta gėlė. Jei namuose vietos daugiau, galima komponuoti skirtingų dydžių, lapų formų, spalvų arba žydinčius augalus. Itin gražiai atrodo svyrantys augalai, pasodinti drauge su gausiai žydinčiomis gėlėmis. Daug dėmesio verta skirti vazonams, nes jie gali tapti neprastesne puošmena. Jei pasirinktu augalu itin didžiuojatės ir norite, kad jis taptų visiems pastebimu akcentu, galite jį specialiai apšviesti (tiek iš viršaus, tiek iš apačios) – atrodys itin įspūdingai. Visgi būtina atminti, kad pasirinktą auginti vieną išskirtinį augalą teks itin kruopščiai prižiūrėti, mat į jį nuolatos kryps visų akys. Jei nėra laiko tūpčioti aplink žaliąjį namų kampelį, jaukumo ir gyvybės namams gali sukurti daug dėmesio nereikalaujantys kaktusai ir sukulentai. Iš jų galima sukurti įspūdingą alpinariumą. Kad ir kokius augalus nuspręsite rinktis, svarbu atminti, kad mažiau yra daugiau. Kitaip sakant, neverta auginti begalės rūšių augalų, mat juos suderinti tarpusavyje bus keblu ir viskas primins chaotiškas džiungles. Geriau rinktis panašios stilistikos augalus – tradicinius lietuviškus ar egzotiškus – ir apsiriboti keliomis jų rūšimis.

 

interjeras (8)

 

Lai sena virsta nauja!

 

Beveik kiekvienuose namuose galima rasti baldą ar kokį daiktą, kuris tarnauja ilgus metus ir tai akivaizdžiai atsispindi jo išvaizdoje. Įprastai tokius patartina mesti lauk, tačiau jei daiktas dėl kokios nors priežasties labai brangus, galima pamėginti jį atnaujinti ir netgi paversti išskirtine interjero detale. Pasenusius, nublukusius ar apdaužytus baldus paprasčiausia iš naujo perdažyti. Galima pasirinkti ir įdomesnį atnaujinimo būdą, tarkime, dekupažą. Tokie baldai itin tinka Provanso stilistikos namuose, bet gali tapti net ir modernaus interjero akcentu. Jei ši dekoravimo technika atrodo pernelyg sudėtinga, baldus ar kai kuriuos daiktus galima atnaujinti lipnia dekoro plėvele. Ja tinka dekoruoti ne tik baldus, bet ir stiklo paviršius, veidrodžius, dušo sieneles, duris, net sienas. Itin puikus sprendimas – apklijuoti virtuvės sienelę tarp spintelių, nes dažnai kepant ar plaunant lėkštes ji nusitaško, susitepa. Plėvelė ne tik paslėps visus trūkumus, bet ir bus lengvai valoma bei padarys šią namų erdvę įdomesnę. Sienoms atnaujinti galima įsigyti ir specialių lipdukų (gaminamų ir pagal užsakymą). Jie nebrangūs, todėl pabodus galima lengvai pašalinti ar pakeisti kitais. Lipdukų būna įvairiausių – nuo įvairių ornamentų ir piešinių iki tekstų.

 

interjeras (9) interjeras (10) interjeras (11) interjeras (12)

 

Jolita Gliaudienė, interjero dizainerė

 

Kai vieną dieną kapsintis čiaupas pradeda kalte kalti galvą, bandant atidaryti virtuvės spintelių dureles rankenėlė lieka rankose, o atsidusus ir pakėlus akis į viršų lubose matyti tarsi besišaipanti tamsi dėmė, suprantama, kad atėjo metas remontui. Dauguma jo labai vengia, ilgai atidėlioja, laukia, kol namai pradeda byrėti akyse. Remonto baiminamasi, nes jis ilgai trunka, daug kainuoja – tiek finansiškai, tiek morališkai. Ką gi daryti, kad po namų atnaujinimo nesijaustumėte kaip apvogti? Svarbiausia – neatidėlioti remonto. Reguliariai pertvarkant namus, pakanka nedidelių pakeitimų, o kuo ilgiau delsiama, tuo daugiau investicijų būstui reikia. Prieš imantis pokyčių labai svarbu susidaryti detalų darbų planą, apskaičiuoti biudžetą, kiek, ko ir kam reikia skirti. Laikydamiesi plano ne tik greičiau ir paprasčiau atnaujinsite būstą, bet ir sutaupysite (tarkime, medžiagų nusipirksite tik tiek, kiek tikrai reikia). Beje, renkantis medžiagas patarčiau atminti patarlę, kad pernelyg taupūs moka du kartus. Jei negailėsite pinigų aukštesnės kokybės medžiagoms ar interjero detalėms, jos akis džiugins ne vienus metus. Kitu atveju apie būsto atnaujinimą gali tekti vėl galvoti jau po metų ar dvejų. Tinkamai pasirinkus interjero dizaino koncepciją, galima nuspręsti, ką namuose pabrėžti. Nauji akcentai pareikalaus šiek tiek daugiau išlaidų. Tai gali būti židinys, įspūdinga knygų lentyna, originaliai dekoruota siena ar kt. Net vienu ar keliais tokiais akcentais galima visiškai pakeisti aplinką ir ją atnaujinti nedarant viso būsto remonto. Kartais nė nereikia pirkti naujų baldų ar interjero detalių, o tik atnaujinti senas. Puikiu akcentu gali tapti atnaujinta senovinė močiutės komoda, senas, iš senelių sodybos parsivežtas stalas, paveikslas ar bet kas kitas. Jei labai norisi pokyčių, o lėšų turite visiškai minimaliai, naujų vėjų į namus įneš nauji tekstilės gaminiai, užuolaidos, kilimėliai, perdažyta ar kaip kitaip dekoruota bent viena kambario siena. Tai brangiai nekainuoja, neatima daug laiko, tereikia ryžtis iššūkiams.