Kepenys – tai vidaus organas, gebantis pats atsinaujinti, todėl labai svarbu joms padėti tai padaryti greičiau. Tinkamas maistas, vitaminai ir mineralai gali padėti atkurti kepenis ir jų veiklą. Nuo šio vidaus organo būklės priklauso žmonių savijauta ir sveikata, nes kepenys atlieka begalę svarbių funkcijų. Tačiau žmonės retai paiso sveikos mitybos rekomendacijų, todėl gali kilti įvairių sveikatos problemų.

 

"skaidulos"

Dažniausiai pasitaikant kepenų liga yra hepatomegalija – tai uždegimas, dėl kurio padidėja šis vidaus organas ir, jeigu nesiimama jokių veiksmų, gali kilti sunkių, nepageidaujamų pasekmių. Dieta, kurioje gausu riebalų, cukraus, rafinuotų ir nenatūralių produktų, gali užteršti kepenis, todėl gali sutrikti medžiagų apykaita ir jų gebėjimas valyti mūsų organizmą. Ar žinojote, kad kepenims itin naudingi maisto produktai, pasižymintis karčiu skoniu, bei dietinės skaidulos?

 

Kodėl skaidulos yra tokios svarbios kepenims? Gydytojų ir mitybos specialistų nuomone, norint, kad kepenys būtų sveikos, pirmiausiai reikia pradėti sveikai maitintis, pavyzdžiui, laikytis dietos, kuri rekomenduoja sumažinti riebalų suvartojimą. Be to, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip paruošiamas maistas. Rekomenduojama kepti ant grotelių, kepti orkaitėje, troškinti, virti vandenyje arba garuose. Kasdien vartojami maisto produktai turi būti turtingi skaidulų. Kai trūksta skaidulų, gali padidėti cholesterolio ir gliukozės lygis kraujyje.

 

Netirpios dietinės skaidulos turi švelnų vidurius laisvinantį poveikį, todėl užtikrina gerą žarnyno veiklą. Iš švaraus žarnyno kraujas geriau įsisavina maistines medžiagas (be priemaišų, toksinų).

 

Tirpios skaidulos fermentuodamosi padeda reguliuoti ir sumažinti „blogojo“ cholesterolio lygį ir atkurti žarnyno mikroflorą. Sergantieji kepenų suriebėjimu paprastai kenčia nuo hiperglikemijos ir atsparumui insulinui. Dėl šios priežasties rekomenduojama valgyti daugiau lėtai virškinamų maisto produktų, kuriuose daug skaidulų (pavyzdžiui, visadalių grūdų).

 

Stengtis nevartoti maisto produktų, kurių sudėtyje yra cukraus.

 

Rekomenduojama dienos skaidulų norma – 30 g.

   

Maisto produktai, kuriuose daug skaidulų: avižiniai dribsniai, rudieji ryžiai, visadalių grūdų miltai, ruginė duona, obuoliai, kriaušės, lęšiai, visadaliai grūdai be cukraus.

 

Kuo kepenims naudingi kartūs maisto produktai? Trūkažolės, brokoliniai kopūstai, cikorijos… Daugelis šių maisto produktų neįvardytų kaip mėgstamiausio maisto. Sunku pasiginčyti, kad labiau apetitą kelia mintis apie keptus mėsos kepsnius ar saldumynus. Tačiau daugelis nežino, kad kartaus skonio maisto produktai yra labai naudingi dėl keleto priežasčių:

 
  • Jie skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą;
  • Jie gerina virškinimą, nes turi fermentų;
  • Padeda geriau įsisavinti maistines medžiagas;
  • Saugo kepenis ir gerina jų veiklą (metabolizmą ir valymą).
 

Kartaus skonio daržovės padeda valyti kepenis nuo toksinų. Tokios karčios daržovės, kaip cikorija, turi daug vertingų augalinių medžiagų, kurios padeda valyti kepenis nuo toksinų ir kitų kenksmingų medžiagų. Taip pat jos padeda palaikyti normalų cholesterolio lygį, valo kraują ir skaido riebalus. Tai natūralus vitaminų, mineralų ir antioksidantų šaltinis. Kepenis nuolat reikia aprūpinti vitaminais ir antioksidantais, nes tik šios medžiagos padeda apsaugoti kepenų ląsteles nuo neigiamo skirtingų bakterijų ir toksinų poveikio. Kepenų sveikatai taip pat yra labai svarbus vitaminas C.

 

Kartaus skonio daržovės gali visa tai, kas aprašyta aukščiau. Visose karčiose daržovėse yra vitaminų A, C ir K, kalio, kalcio ir magnio. Taip pat jose yra didelis skaidulų ir folio rūgšties kiekis. Jose mažai riebalų ir natrio.

 

Kokių kartaus skonio daržovių reikėtų įtraukti į kasdienį valgiaraštį? Tai gražgarstės, brokoliniai kopūstai, briuseliniai kopūstai, lapinės salotos, kartieji melionai, agurkai, saldymedis, garstyčios, žiediniai kopūstai, artišokai, cikorijos, rėžiukai.

 

Tikriausiai daugeliui įdomu, kokie gėrimai gerina kepenų sveikatą. Jų, be abejo, yra. Tačiau svarbiausia viską naudoti saikinti ir nepiktnaudžiauti. Kepenų veiklą gali pagerinti kava, tonizuojantys gėrimai, kurių sudėtyje yra chinino, valerijonų arbata, usnių arbata, baltoji arbata, citrinų sultys, greipfrutų sultys.

 

Kaip jau minėta anksčiau, kepenys geba pačios atsinaujinti, tad viskas yra jūsų rankose. Jeigu bus valgomas sveikas ir tinkantis maistas kepenys greičiau atsinaujins, išgis ir bus sveikos. Be to, reikia nepamiršti, kad kilus kokiems nors negalavimams, reikėtų kreiptis į gydytojus, kurie atliks reikalingus tyrimus ir paskirs gydymą.