Nors apie žmogaus sveikatą spręsti pagal akis negalima, tačiau pastebėta, kad mėlynų akių savininkai jautriau reaguoja į šviesą. Jautrios akys neretai tampa didele problema. Atpažinti jautrias akis nesunku. Tokių akių savininkams akys sudirgsta greičiau nei kitiems. Išryškėja kraujagyslės, jaučiamas diskomfortas, akys gausiai ašaroja. Dažniausiai akys sudirgsta nuo dūmų, sauso oro, vėjo, cheminių medžiagų ir pan.

 

"mėlynos akys"

Akių jautrumą didina daug dalykų. Sveikos, normalios akys turi ašarų plėvelės sluoksnį, kuris visą laiką dengia akių obuolius. Dėl jo akys visada būna sudrėkintos. Ašarų plėvelė taip pat užtikrina, kad vokai judėtų švelniai ant akių obuolių, kai akys mirksi. Mirksėjimas padeda išlaikyti nuolatinį ašarų plėvelės sluoksnį. Tačiau kartais ašarų plėvelės sluoksnis yra pažeidžiamas, todėl atsiranda akių problemų. Pagrindiniai regėjimo organai tampa labai jautrūs.

 

9 priežastys, dėl kurių akys tampa jautrios:

 
  • Akies voko krašto uždegimas (seborėjinis blefaritas) gali lemti, kad akies obuolio paviršius yra netinkamai arba ne nuolatos drėkinamas. Dėl šios priežasties akys gali labai išsausėti, gali būti juntamas deginimo pojūtis, niežulys. Sergant akių vokų uždegimu dažniau mirksima, todėl ilgainiui sumažėja ašarų sluoksnis.
 
  • Akių sausumas. Jeigu ašarų gaminasi per mažai arba jų cheminė sudėtis yra netinkama, akys pradeda sausėti ir tampa neapsaugotos nuo pažeidimų. Esant sausoms akims juntamas deginimo pojūtis, niežulys, atrodo, kad kažkas įkritę į akis.
 
  • Akių arba voko pakitimai (cistos, gumbeliai) sutrikdo normalią ašarų latakų veiklą ir mirksėjimo dažnumą. Akys gali tapti per daug jautrios.
 
  • Alergijos sukelia ašarojimą, akių niežulį ir paraudimą. Kai kurios alergijos būna sezoninės, tačiau kai kurios gali trukti visus metus. Labai svarbu tiksliai nustatyti alergijos priežastis ir žinoti, kokių alergenų reikėtų vengti. Pavyzdžiui, alergiški dūmams žmonės turėtų vengti situacijų, kuriose gali pasitaikyti dūmų.
 
  • Netinkamos kosmetikos naudojimas. Ypač didelę riziką turi pasenusios, užkrėstos, nehigieniškai laikomos kosmetikos naudojimas. Akių infekcijų tikimybę galima sumažinti, keičiant akių kosmetikos priemones kas 6 mėnesius.
 
  • Raudonos akys. Sveikų akių baltymai iš tiesų yra baltos spalvos. Paraudusios akys įspėja apie patologiją. Raudonos akys gali būti dėl sausumo, infekcijų arba alergijų. Dažniausiai akių paraudimą sumažina nereceptiniai akių lašai ir vaistai nuo alergijos, tačiau kai kuriais atvejais gali prireikti rimtesnio gydymo.
 
  • Pageltusios akys. Paprastai tai vienas iš pirmųjų simptomas, kuris įspėja, kad kažkas negerai su kepenimis (gelta). Pastebėjus gelsvą akių obuolių atspalvį reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, ypač jei taip nutiko pirmą kartą.
 
  • Apsiblausę vyzdžiai. Kai išsivysto katarakta, galima pastebėti, kad akių vyzdžiai yra tarsi apsitraukę balkšva arba melsva migla.
 
  • Baltas ragenos žiedas. Dėl pokyčių ragenoje gali pasirodyti, kad akis visiškai pasikeitė. Ragenoje gali atsirasti cholesterolio nuosėdų (kupolo formos akies dangalas), kurios gali, pavyzdžiui, atrodyti, kaip naujas baltas ragenos žiedas. Pastebėjus ragenos spalvos pokyčius reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.
 

Kasmetiniai akių patikrinimai gali padėti laiku pastebėti akių kraujagyslių pokyčius, pirmuosius diabeto, aukšto kraujo spaudimo, glaukomos simptomus. Reikėtų ir patiems stebėti savo akis. Pastebėjus, kad pakito jų spalva, iš karto kreiptis į gydytoją.

 

Moterys, kurių akys jautrios, žino, kaip sunku rasti blakstienų tušą, kuris nesukeltų alergijos, niežulio ar deginimo pojūčio. Daug dailiosios lyties atstovių negali naudoti įprastų akių makiažo priemonių, nes jos sukelia alergiją arba dermatitą. Dažniausiai tokių problemų kyla toms, kurias vargina akių sausumas, nes ašaros negali pažalinti visų dirginančių medžiagų. Akys tampa jautresnės, jei nešiojami kontaktiniai lęšiai, tačiau tai nereiškia, kad tokiu atveju reikia atsisakyti net minties apie ilgas ir tankias blakstienas.

 

Geri patarimai, kaip išsirinkti blakstienų tušą jautrioms akims:

 
  • Atlikti odos jautrumo testą. Prieš pradedant naudoti naują tušą reikėtų jį išbandyti ant mažo vidinės dilbio odos plotelio (tiesiog šiek tiek pabraukti tušo šepetėliu). Tą vietą užklijuoti medicininiu pleistru ir patikrinti dienos pabaigoje. Jeigu oda nebus sudirgusi ir paraudusi, tai reiškia, kad tušas alergijos nesukelia ir jį galima saugiai naudoti.
 
  • Nesivaikyti naujausių madų. Patys moderniausi tušai, ypač ilginantys ir tankinantys blakstienas, yra subalansuoti tikrai ne pačioms jautriausioms akimis. Jei akys labai jautrios, reikia atsiminti auksinę taisyklę – kuo paprastesnis tušas, tuo geriau. Tokių blakstienų tušų sudėtyje paprastai būna mažiau sudedamųjų dalių, todėl ir mažesnė sudirginimo galimybė.
 
  • Rinktis klasikinę juodą spalvą. Spalvoti tušai daug dažniau sukelia alergiją negu klasikinės juodos spalvos. Be to, tokie tušai neatrodo solidžiai.
 
  • Vengti vandeniui atsparios akių kosmetikos priemonių. Juos sunkiau nuvalyti, akis reikia stipriau trinti, todėl jautrios akys gali tapti dar jautresnės, gali atsirasti mažų odos pažeidimų. Ar verta dažytis atspariu vandeniui tušui, jei po to akys bus paraudusios ir sudirgusios? Tokiu atveju net gražiausios blakstienos nepadės atrodyti iš tiesų gražiai.
 
  • Nedažyti blakstienų prie pat akių vokų krašto. Nors grožio specialistai tvirtina, kad blakstienos gražiau atrodo, jei dažomos nuo pat pagrindo, tačiau akių gydytojai įspėja, kad to geriau nedaryti. Taip pat ir akių pieštuku nereikėtų brėžti vidinėje akių linijoje, norint išvengti bakterinių infekcijų.
 
  • Kiekvieną vakarą, prieš einant miegoti, kruopščiai ir atidžiai nuvalyti tušo ir akių makiažo likučius. Visos tai žino, bet vis tiek taip bent retkarčiais elgiasi. Miegojimas su makiažu dažnai būna pagrindine akių infekcijos, sudirginimo priežastimi.
 
  • Neprisirišti prie tam tikros rūšies tušo. Tai, kas tiko mokyklos laikais, nebūtinai tiks ir dabar. Be to, juk ir technologijos tobulėja ir kuriami nauji tušai, kurie sumažina akių sudirginimo galimybę. Ilgai naudojant vieną priemonę gali išsivystyti alergija tam tikroms sudėtinėms tušo dalims.
 
  • Blakstienų tušą keisti kas 3 mėnesius. Trumpai tariant, nenaudoti pasenusio tušo, nes jis didina akių sudirginimo ir infekcijų riziką.