Manote, kad save gerai pažįstate? Tačiau tikrasis savęs pažinimas neturi nieko bendro su mėgstamiausia spalva, muzika ar pamoka mokykloje. Visa tai – tik paviršinis supratimas apie save. Kiekvienas turėtų dėti daugiau pastangų, kad geriau pažintų tikrąjį save.

 

"savęs pažinimas"

Savęs pažinimas gali būti skausmingas procesas. Tuomet susiduriama su savo baimėmis, nesaugumo jausmu ir didžiausiomis abejonėmis. Jis skatina rimtai ir atsakingai pažvelgti į savo gyvenimą ir pasvarstyti, kas jame ne taip ir ką būtų galima pakeisti.

 

Kiekvienas turėtų mokytis pažinti save. Savęs pažinimas reiškia savo gyvenimo vertybių, įsitikinimų, savęs kaip asmenybės, savo prioritetų, jausmų, įpročių, kūno ir santykių gerbimą.

 

Pažinti save – tai suprasti savo silpnybes ir stiprybes, aistras ir baimes, norus ir svajones, tai, kas patinka ir tai, kas nepatinka, toleranciją ir ribas. Tai asmeninio tobulėjimo praktika, kuri padeda suprasti savo asmenybės išskirtinumą.

 

Galima dažnai išgirsti žmones skundžiantis, kad nežino, koks jų gyvenimo tikslas. Savęs pažinimas padeda prie jo priartėti.

 

Žmonės negimsta pažindami save. Ir savaime nepradeda geriau savęs pažinti su metais. Savęs pažinimas – tai sąmoningos pastangos, turint konkretų tikslą.

 

Tai, kad nepakakamai pažįsta save, anksčiau ar vėliau žmogus supranta. Tuomet jų gyvenime atsiranda stiprus nusivylimo jausmas. Kai kurie žmonės su tuo jausmu susitaiko ir toliau gyvena. Tačiau kiti nėra linkę ignoruoti, bet pradeda mokytis save pažinti.

 

5 patarimai, kaip pažinti save:

 
  • Pažinti save kaip asmenybę. Tai pirmas dalykas, kurį reikia išsiaiškinti. Iš pradžių reikia pasidomėti, ką kiti mano apie jūsų asmenybę. Be to, kiekvienas žmogus giliai viduje žino, koks jis yra asmeniniame ir viešajame gyvenime. Reikia pasistengti suprasti, kodėl tam tikrose situacijose elgiamasi taip, o ne kitaip. Kas slypi už jūsų vardo? Kokios jūsų charakterio savybės? Kokie jūs esate tarp draugų? Tarp nepažįstamųjų? Kokį įvaizdį kuriate išoriniame pasaulyje? Kokie jūs esate gerą dieną ir blogą dieną, kai laukia nauji iššūkiai arba atpildas? Kaip reaguojate į pasaulį?
 
  • Išsiaiškinti savo kertines vertybes.  Jūsų kertinės savybės – tai yra moralės kodas ir esminiai principai. Ant popieriaus lapo reikėtų surašyti 8 svarbiausias vertybes, kurių laikotės. Žinoma, greičiausiai jų yra daugiau, bet 8 vertybių užtenka tam, kad susidarytumėte bendrą vaizdą. Dėl tam tikrų dalykų namie, darbe ir kitose gyvenimo srityje niekada nesileidžiama į kompromisus. Štai tie dalykai yra ir kertinės jūsų vertybės. Galbūt tai sąžiningumas, dorumas, saugumas ir lankstumas? Galbūt tai pasišventimas kitiems, išmintis, mokymasis, finansinis stabilumas ir pramogos? Ar jūs labiau vertinate lojalumą negu meistriškumą, atsakomybę negu ambicijas, inovacijas labiau negu patobulinimą.
 
  • Suprasti savo kūną. Kūnas kinta su amžiumi, todėl skirtingais laikotarpiais su juo reikia susipažinti iš naujo. Kuo labiau gilinatės į savo kūną, tuo labiau jis gali nustebinti. Ką žinote apie savo kūną, kvėpavimą, gebėjimus, pusiausvyrą ir lankstumą? Ar kada nors sakėte, kad „mano kūnas to negali padaryti“ arba „mano kūno tipas to nepadarys“, net nepabandę susidoroti su fiziniu iššūkiu? Prieš sakant tokius dalykus, reikėtų pirma pabandyti. Kūnas – tai sielos šventovė, todėl juo būtina tinkamai rūpintis.
 
  • Išsiaiškinti savo norus ir svajones. Kelias į ateitį grįstas svajonėmis ir viltimis. Nuo jų priklauso, koks bus tolimesnis gyvenimas. Norai ir svajonės yra labai svarbūs. Verta siekti svajonių ir tikėti, kad galite daugiau. Tačiau vien tikėti neužtenka. Savo norus dar reikia ir suprasti. Pavyzdžiui, jeigu norite tapti muzikantu, paklauskite savęs, kokiu instrumentu norite groti, kokio lygio muzikantu norite būti, kokią gyvenimo dalį jūsų gyvenime užimtų muzika ir t. t. Išsiaiškinti viską, kas yra susiję su svajone. Žiūrėti į svajones rimtai. Kiekvieną dieną padaryti ką nors, kas nors truputėlį priartintų prie svajonės. Šlovinti savo svajones, o ne gėdytis kaip iki šiol.
 
  • Suprasti, kas iš tikrųjų patinka ir kas nepatinka. Kas jums patinka yra taip pat svarbu, kaip tai, kas nepatinka. Šis paprastas, nekaltas klausimas atskleidžia apie jūsų asmenybę daugiau, negu pamanytumėte. Prisipažinti, kas nepatinka gali būti nelengva. Pavyzdžiui, gali būti sunku prisipažinti, kad nemėgstate leisti 3 valandas su giminėmis kiekvieną sekmadienį. Tačiau, kita vertus, jeigu ignoruosite tai, kas kelia džiaugsmą ir veiksite tą, kas jus galbūt morališkai žlugdo, jūs niekada nesuprasite, koks iš tikrųjų esate. Būti nuoširdiems, prisipažįstant sau apie tai, kas patinka ir nepatinka.