Neturite laiko? Išmokite valdyti laiką! Šiuolaikiniai žmonės neretai jaučiasi lyg voverės, besisukančios rate, bandydami suderinti darbą, buities rūpesčius, laisvalaikį ir pomėgius. Nemokant tinkamai planuoti laiko, net gali ateiti mintis, kad – tai užduotis neįmanoma. Tačiau iš tiesų viskas kur kas paprasčiau, nei galima pagalvoti.

 

"laiko valdymas"

Geriausia diena, pradėti planuoti laiką – šiandien. Nereikia to atidėlioti kitos savaitės pirmadieniui arba savaitgaliui, nes greičiausiai taip vilkinamas laikas nusitęs iki begalybės. Pradėti planuoti laiką reikia pajutus, kad niekur nebespėjama, nebelieka laiko anksčiau mėgtai veiklai.

 

Lakios vaizduotės žmonės gali atlikti nedidelį eksperimentą. Vieną vakarą ramiai atsisėsti namuose ir įsivaizduoti, kad liko gyventi tik metai. Pamąstyti, kaip norėtųsi nugyventi likusius metus, kokie dalykai atrodo patys svarbiausi. O jeigu gyvenimas baigtųsi po mėnesio ar savaitės? Aišku, tokios mintys šiek tiek gąsdina, bet padeda visas mintis tarsi sudėlioti į lentynėles.

 

Jeigu galvoti apie gyvenimo pabaigą atrodo nepriimtina, galima išbandyti kitus psichologinius metodus. Pavyzdžiui, „norų žemėlapį“ arba vizualizaciją.

 

Kokia šio metodo esmė? Psichologai pataria savo nerimą ir norus išreikšti raštu, geriau ranka ant popieriaus lapo negu kompiuterio ekrane.

 

Taip pat galima gaminti norų koliažą – klijuoti popieriaus gabalėlius, vaizduojančius tai, kad galėtų realizuotis per tam tikrą laiką. Pavyzdžiui, galima nupiešti save laimingą ir sėkmingą, gyvenantį prabangioje aplinkoje, važinėjantį svajonių automobiliu, atostogaujantį su savo šeimos nariais, puikiai sutariantį su mylimuoju, net jei kol kas jo apskritai nėra. Piešti galima tai, ko norisi. Galima naudoti nuotraukas ir iškarpas iš žurnalų, atviručių. Svarbiausia išlikti kūrybingiems.

 

Jeigu sukurti koliažą atrodo per daug sudėtinga, galima pasinaudoti Benjamino Franklino metodais. B. Franklinas – gyvas pavyzdys, kad talentingas žmogus turi talentą viskam, ir kad išmokus tinkamai planuoti laiką, galima nuveikti šimtus darbų. B. Franklinas studijavo fiziką ir politiką, kalbas ir švietimo programas. Kaip jis viską suspėjo? Atsakymas paprastas – atidžiai ir kruopščiai planuodamas laiką ir pastangas, kurių reikės įdėti darbams atlikti.

 

Vadovaujantis šiuo įkvepiančiu pavyzdžiu kiekvienas gali savo planus suskirstyti į keturias pagrindines grupes: globalinę (gyvenimo), ilgalaikę (metų), trumpalaikę (mėnesių arba savaičių) ir kasdienę. Kasdienė veikla skirstoma į pirmutinę ir antrinę, ne tokią svarbią. Kol neatliekami veiksmai, kuriems teikiama pirmenybė, nevalia pereiti prie šalutinės veiklos.

 

Viską, kam nebelieka laiko, galima pabandyti perkelti į kitą dieną arba net savaitę. Beje, gali paaiškėti, kad kažko net nereikės daryti iš viso.

 

Kartais B. Franklino metodas rekomenduojamas kaip papildoma veikla prie dienoraščių ar tinklaraščių, atnaujinamų kasdien, tačiau tinka ne visiems žmonėms. Kai kuriems žmonėms toks planavimas gali sukelti papildomą stresą. Jeigu šis metodas atrodo per daug sunkus, galima bandyti planuoti pagal tokią schemą:

 
  • Svarbu ir skubu – svarbu ir neskubu – skubu ir nesvarbu – nesvarbu ir neskubu.
 

Reikėtų stengtis atsikratyti įkyraus perfekcionizmo, ne visada rasti patį geriausią sprendimą ir nepriekaištauti sau dėlto, kad nėra laiko atlikti kokią nors veiklą. Kuo daugiau laiko praleidžiama analizuojant klaidas, tuo tampama kritiškesniais sau ateityje ir galiausiai žmogus nebeturi pakankamai energijos siekti pagrindinių tikslų.

 

3 svarbios taisyklės, kaip išmokti valdyti laiką:

 
  • Skirti laiko atostogoms ir jas planuoti iš anksto. Bent kas 2 – 3 valandas atsitraukti nuo darbų. Laisvu laiku galvoti apie darbą draudžiama. Galima suvalgyti ką nors skanaus, maloniai pasikalbėti su kolega, atlikti keletą akių mankštos pratimų ir tik tada vėl sugrįžti prie darbų.
 
  • Nepamiršti smulkių darbų: atsakyti į laiškus, paskambinti telefonu, sutvarkyti dokumentus.
 
  • Susitvarkyti darbo stalą. Jo centre turėtų būti kasdien naudojami daiktai ir svarbiausi dokumentai. Visi kiti daiktai ir popieriai turėtų būti tvarkingai sudėti į stalčius ar spinteles.