Yra daug priežasčių, kodėl kviečių želmenų sultys vadinamos dievų nektaru. Daigai, ne tik kviečių, bet liucernų, saulėgrąžų, žirnių, avinžirnių, pupų, pupelių ir kt., yra labai naudingi sveikatai. Kodėl gi nepabandžius jų užsiauginti namie?

 

daigai

Sėklų daiginimui galima įsigyti tiesiogiai iš ūkininkų, internetu arba iš sodo ir daržo prekių parduotuvių. Renkantis sėklas atkreipti dėmesį, ar jos nėra pažeistos, apgraužtos graužikų arba kitaip mechaniškai paveiktos.

 

Geri patarimai, kaip užsiauginti daigų namie:

 
  • Paruošiamieji darbai prieš sėklų daiginimą. Namie daiginti grūdai būna švarūs, be pesticidų, malonaus saldoko skonio. Kviečių želmenų sultys aprūpina po žiemos išsekusį organizmą svarbiausiais vitaminais ir mineralais ir taip pagerina sveikatą. Visų pirma paskleisti grūdų sėklas vienu, plonu sluoksniu. Nuplauti, nusausinti ir mirkyti filtruotame vandenyje 8 – 10 valandų. Po to nupilti vandenį ir mirkyti dar kartą švariame, filtruotame vandenyje, 8 valandas. Vėl nupilti vandenį. Patikrinti grūdus – jie turėtų būti išleidę mažas šakneles. Tokius grūdus jau galima valgyti. Tačiau reikėtų neskubėti ir palaukti, kol kviečių želmenys paaugs ir tada, nuėmus derlių, išsispausti labai sveikų kviečių želmenų sulčių.
 
  • Paruošti sėklų daiginimo lovelį (padėklą). Jeigu lovelio apačioje yra skylučių, rekomenduojama apačią uždengti popieriumi, kad pro jas neišlystų šaknys. Plonu sluoksniu paskleisti šiek tiek drėgną žemę be dirbtinių trąšų ir chemikalų. Visada naudoti organines trąšas.
 
  • Sėklų sodinimas. Tolygiai paskleisti sėklas ant drėgnos žemės. Atsargiai jas šiek tiek įspausti į žemę ir lengvai papurenti. Lovelį padėti vietoje saulėtoje namų vietoje arba paprasčiausiai arčiau dienos šviesos. Tokia vieta gali būti netoli lango, kur gera ventiliacija. Svarbu atsiminti, kad kviečių želmenims nepatinka karšti tiesioginiai saulės spinduliai, todėl nuo jų reikėtų saugoti.
 
  • Laistymas ir daigų stebėjimas. Jaunus daigus rekomenduojama laistyti bent du kartus per dieną, kad žemė visada būtų šiek tiek drėgna. Jeigu žemė bus per sausa, daigai gali nunykti. Tačiau nereikėtų ir perlaistyti. Todėl laistyti rekomenduojama su purkštuvu – tai padės išvengti perlaistymo. Kai daigai paaugs iki 2 – 3 cm ir daugiau (tai turėtų užtrukti kelias dienas), laistyti reikėtų pradėti rečiau – kartą per dieną, pavyzdžiui, rytą. Tačiau vis tiek visada stebėti, kad žemė nebūtų per sausa ir ne per daug šlapia. Kartais gali atsirasti pelėsis ypač patalpoje, kurioje oras yra šiltas ir drėgnas. Tokiu atveju rekomenduojama pabandyti sėklas mirkyti per naktį, o ne 8 – 10 valandų, kaip siūloma aukščiau. Tai leis grūdams įsisavinti vandenį ir padės net greičiau sudygti. Pelėsio problema sumažės, jei sėklas lovelyje paskleisite plačiai, kad jos viena su kita nepersidengtų. Nesėti per daug sėklų. Taip pat galima lovelį su skylutėmis laikyti ant padėklo, pripildyto vandens. Taip daigai galės pasiimti tiek vandens, kiek reikia.
 
  • Daigų derliaus nuėmimas. Kai kviečių želmenys užauga iki 15 – 20 cm, ateina laikas nuimti derlių. Želmenis virš grūdo galima nukirpti su žirklėmis. Jeigu ant žemės yra pelėsių, kirpti želmenis šiek tiek aukščiau. Želmenų nukirpti tiek, kiek reikia išspausti 30 ml sulčių. Tai rekomenduojama dienos norma. Želmenys gali ataugti dar 2 – 3 kartus. Po to pradėti daiginti naują derlių.
 
  • Daigų sulčių spaudimas. Kviečių želmenų sultims spausti reikia specialios sulčiaspaudės. Per dieną nerekomenduojama vartoti daugiau nei 30 ml šių sulčių. Kviečių želmenų sultys yra viena stipriausių natūralių priemonių, padedančių įveikti net ir sunkiausias ligas.