Vasario 4-ąją pasaulinė sveikatos organizacija paskelbė kovos su vėžiu diena. Šia proga raginama atkreipti dėmesį į profilaktinių patikrinimų ir ankstyvosios diagnostikos svarbą. Kai liga dar nėra įsisenėjus, ją lengviau išgydyti. Lietuvoje šiuo metu vyrai dažniausiai serga priešinės liaukos, o moterys – krūties vėžiu. Tačiau taip pat paplitęs sergamumas storosios žarnos, skrandžio, plaučių vėžiu. Svarbiausia prisiminti, kad nors vėžys vadinamas XXI amžiaus rykšte, tačiau jam užkirsti kelią – galima.

 

"vėžys"

Geri patarimai, kaip užkirsti kelią vėžiui:

 
  • Stengtis išlaikyti normalų svorį, numesti antsvorį. Rekomenduojama ne tik reguliariai svertis, bet ir matuoti liemens apimtį. Vyrų liemens apimtis neturėtų būti didesnė nei 94 cm, o moterų – 80 cm.
 
  • Kasdien bent 30 minučių būti fiziškai aktyviems. Aktyviam poilsiui skirtą laiką galima suskaidyti į trumpesnius, 10 – 15 minučių, intervalus ir juos pasiskirstyti per visą dieną. kuo daugiau bus judama, tuo geresnė savijauta ir prevencija nuo ligų.
 
  • Vengti saldžių gėrimų ir riboti energijos suteikiančių gėrimų suvartojimą. Ne todėl, kad tie maisto produktai tiesiogiai sukelia vėžį, tačiau jie gali gerokai padidinti per dieną suvartojamų kalorijų kiekį, nes, vartojant tokius produktus, labai lengva prarasti saiką. Juos rekomenduojama keisti vaisias, daržovėmis, pilno grūdo gaminiais.
 
  • Valgyti daugiau įvairių vaisių, daržovių, ankštinių daržovių, grūdų, riešutų. Lėkštėje turėtų atsidurti įvairių spalvų natūralaus maisto (tamsiai žalių špinatų, mėlynų šilauogių, baltų svogūnų ir česnakų, ir t. t.). Daugelis lietuvių vėl ir vėl vartoja daugiausiai 2 – 3 spalvų daržoves.
 
  • Atsisakyti arba riboti alkoholio suvartojimą. Moterys per dieną gali suvartoti vieną, o vyrai – du alkoholio vienetus. Vartojant alkoholį labai svarbu neprarasti saiko ir budrumo. Alkoholį ypač pavojinga vartoti moterims, nes jis skatina širdies ir kraujagyslių bei krūties vėžio išsivystymą.
 
  • Riboti raudonos mėsos (jautienos, kiaulienos, ėrienos) suvartojimą ir vengti perdirbtų mėsos gaminių. Rekomenduojama neviršyti 500 g raudonos mėsos per savaitę. Galvijų mėsą reikėtų dažniau keisti vištiena, jūros gėrybėmis arba ankštinėmis daržovėmis. Raudonos mėsos visiškai atsisakyti nepatariama, bet jos vartoti labai saikingai.
 
  • Riboti sūraus maisto vartojimą ir vengti perdirbtų maisto produktų, kurių sudėtyje yra natrio. Per dieną suvartoti ne daugiau nei 2300 mg druskos. Ruošiant maistą druską rekomenduojama keisti žolelėmis ir kitais prieskoniais. Reikia pažymėti, kad šiuolaikinis žmogus daugiausiai druskos gauna ne iš namuose gaminto maisto, bet ir perdirbtų maisto gaminių, į kuriuos dedama natrio.
 
  • Nevartoti maisto papildų, kurie neva saugo nuo vėžio. Ne todėl, kad vitaminai ir maisto papildai yra blogi, bet todėl, kad nėra pakankamai įrodymų, kad jie iš tikrųjų būtų veiksmingi. Iki šiol tik vienas vitaminas yra patvirtintas, kaip galintis sumažinti vėžio riziką – tai vitaminas D.
 
  • Geriausia, jeigu motinos krūtimi maitina kūdikius iki 6 mėnesių, o po to į jų valgiaraštį pradeda įtraukti kietąjį maistą ir skysčius. Gydytojai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai tai turėtų dar labiau skatinti.
 
  • Po vėžio gydymo pacientai turėtų laikyti sveikos gyvensenos rekomendacijų, padedančių sumažinti ligos atsinaujinimo riziką. Tai žmonės, kurie šiuo metu gydomi nuo vėžio bei tie, kurių gydymas jau baigtas.
 
  • Laiku pasiskiepyti nuo hepatito B ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Hepatitas B gali padidinti riziką susirgti kepenų vėžiu. Skiepai rekomenduojami suaugusiems asmenims, patenkantiems į padidintos rizikos grupę – tai yra seksualiai aktyviems, turintiems ne vieną lytinį partnerį, sirgusiems lytiškai plintančiomis infekcijomis, vartojusiems intraveninius narkotikus, homoseksualiems asmenims, taip pat medicininės pagalbos ir visuomenės sveikatos darbuotojams, kurie galėjo turėti kontaktą su infekuotu krauju arba kūno skysčiais. ŽPV yra lytiniu būdu plintantis virusas, kuris gali sukelti gimdos kaklelio ir kitą genitalijų vėžį, taip pat galvos ir kaklo srities vėžį. ŽPV vakcina rekomenduojama 11 – 12 metų mergaitėms ir berniukams. Taip pat skiepytis gali asmenys iki 26 metų ir jaunesni, kurie nesiskiepijo ankstyvoje paauglystėje.
 
  • Profilaktiškai tikrintis nuo vėžio. Privalomojo sveikatos draudimo fondas visiškai finansuoja prevencinius patikrinimus nuo vėžio: kartą per 3 metus 25 – 60 metų moterys tikrinamos dėl gimdos kaklelio vėžio, kartą per 2 metus 50 – 69 metų moterys tikrinamos dėl krūties vėžio, kartą per 2 metus 50 – 75 metų vyrai tikrinami dėl priešinės liaukos, kartą per 2 metus 50 – 74 metų asmenys tikrinami dėl storosios žarnos vėžio. Dėl prevencinių tyrimų reikia kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje esate prisiregistravę.