„Nesirūpinkite rytdiena, nes rytojus pats pasirūpins savimi“, – rašoma evangelijoje pagal Matą 6:34. Šią mintį galima pratęsti: „Jeigu nenorite nerimauti dėl rytojaus, pradėkite veikti jau šiandien“. Sumažinti nerimą – daugeliu atveju reiškia sumažinti streso lygį kasdienybėje. Štai trys dalykai, kuriuos kiekvienas gali padaryti, kad sumažėti nerimas ir stresas šiandien ir rytoj.

 

ateitis

Geri patarimai, kaip sumažinti nerimą dėl rytojaus:

 
  • ŠĮ VAKARĄ: atsikratyti susikaupusių emocijų. Rytojus be įtampos prasideda šiandien. Šį vakarą, po darbo, skirkite laiko, tiek, kiek reikės, išleisti susikaupusias emocijas saugiu būdu. Galima pabėgioti. Galima rašyti dienoraštį. Galima pakumščiuoti bokso kriaušę arba tiesiog pagalvę. Galima perkelti savo skausmą ant drobės. Galima dainuoti iš visos širdies. Po kelių minučių atpalaiduojančios veiklos tikriausiai pajusite nuotaikos pagerėjimą, tarsi būtų nuo širdies nusiritęs akmuo. Jūs jau būsite pasiruošęs rytojui, kuris nebekels tiek daug įtampos ir streso kaip anksčiau.
 
  • ŠĮ RYTĄ: pradėti dieną nuo įkvepiančio gyventi priminimu sau. Kiekvieną rytą pabudę pasakykite sau kažką panašaus į tai: „Nesvarbu, kas benutiktų šiandien, tik nuo manęs priklauso, kaip aš į tai reaguosiu. Priminkite sau, kad negalite kontroliuoti kitų žmonių veiksmų ir žodžių, tačiau jūs visada galite kontroliuoti savo asmeninius pasirinkimus ir tai, kaip į ką nors reaguosite. Galite rinktis: ar sukrimsti pakelį traškučių, besinervinanti dėl artėjančio darbų galutinio termino, ar pasivaikščioti, pravėdinti galvą, o po to grįžti prie darbų ir dirbti ramiai ir susikaupus. Galima kaupti neigiamas emocijas, o galima jų atsikratyti dienos pabaigoje (saugiai ir be pašalinių). Kai streso lygis padidėja, kartais atrodo, kad gyvenimas slysta iš rankų, tačiau iš tiesų taip nėra. Jūs esate atsakingas. Jūs galite viską keisti. Viskas tik nuo jūsų priklauso. Verta prisiminti šį elementarų faktą – tai suteiks ramybės ir palengvėjimą.
 
  • VISĄ DIENĄ: planuoti gilaus kvėpavimo pratimų pertraukėles. Toks paprastas veiksmas, kaip porą kartų giliai į plaučius įkvėpti oro, gali sumažinti kortizolio (streso hormono) lygį organizme. Kvėpuokite ir pajuskite, kaip nerimo lygis krinta. Kvėpuokite giliau – ir jis kris dar sparčiau. Tai viena geriausių priemonių nuo streso ir nerimo, kurią sugalvojo žmonija ir ją galima naudoti bet kur ir bet kada. Galima nusistatyti priminimą telefone kas pora valandų daryti gilaus kvėpavimo pertraukėles darbo metu.
 
  • DARBO DIENOS PABAIGOJE: pasitikrinti emocijas. Grįžę namo iš darbo įvertinkite prabėgusią dieną. Paklausti savęs: „Kaip man sekėsi?“, „Kaip aš jaučiuosi?“, „Ar kas nors man šiandien sukėlė labai didelį stresą, įtampą?“. Mintyse arba ant popieriaus lapo surašyti viską, kas kelia ypač didelį nerimą, stresą, erzina, provokuoja. Tada vėliau vakare sukoncentruokite dėmesį į šių neigiamų emocijų pašalinimą (taip, kaip darėte praėjusią naktį). Atsikračius streso, nerimo ir sumažinus negatyvumą, pagerės miego kokybė, pabusite labiau pailsėję, todėl tie dalykai, kurie vakar kėlė didelį nerimą ir stresą, rytoj nebeatrodys tokie dideli ir reikšmingi. O rytoj reikės viską pakartoti iš naujo, nes neįmanoma suvaldyti nerimo ir streso visam laikui – tai kasdieniniai veiksmai ir ritualai. Svarbu susitaikyti su tuo, kad kai kurie dalykai gyvenime yra neišvengiami, nors nelabai malonūs ir rūpintis savimi, kas gyvenimas šiandien būtų malonesnis. O išmokus gyventi teisingai šiandien, nebekils klausimų, kaip teisingai gyventi rytoj. Baimė dėl rytojaus pasitrauks kaip šešėlis.