Gegužės 15-ąją JTO paskelbė šeimos diena, todėl tai puiki proga pakalbėti apie tai, kaip stiprinti šeiminius ryšius ir džiaugtis darniais tarpusavio santykiais! Juk šeima – tai žmonės, su kuriais sieja kraujo ryšys ir kurie visada bus šalia, kad ir kas benutiktų. Todėl šeimos nariams reikėtų skirti laiko ir dėmesio ne tik tada, kai blogai, bet ir tada, kai yra kuo pasidžiaugti arba tiesiog norisi ramiai pabūti visiems kartu.

 

seima

Geri patarimai, kaip stiprinti šeiminius ryšius:

 
  • Planuoti laiką, leidžiamą su šeima. Planuojant bendrą laiką su šeima, reikia atsižvelgti į kiekvieno šeimos nario dienotvarkę. Tai galėtų tapti kassavaitinė tradicija susiburti visai šeimai ir kažką smagaus visiems kartu nuveikti. Žinodami, kad viena diena yra paskirta šeimai, visi stengsis dienos užsiėmimus planuoti taip, kad galėtų pabūti kartu su šeima. Pažymėkite tą dieną raudonai šeimos kalendoriuje, kad nei paaugliai, nei suaugusieji jos nepamirštų.
 
  • Valgyti kartu. Tyrimai rodo, kad valgymas kartu padeda pagerinti šeimos narių komunikaciją. Bent kelias dienas per savaitę rekomenduojama valgyti visiems kartu pietus arba vakarienę. Tuo metu nesinaudoti telefonais ir kitais elektronikos prietaisais. Tiesiog valgyti ir kalbėtis.
 
  • Pasidalyti buities darbais. Padaryti rūpinimąsi namais ir kiemu visų šeimos narių bendra atsakomybe. Sudaryti pareigų sąrašą ir tegul kiekvienas šeimos narys pasirašo prie to punkto, ką įsipareigoja padaryti. Paaugliams galbūt reikėtų skirti didesnį laiko intervalą, per kurį jie galėtų nudirbti darbus.
 
  • Susigalvoti šeimos misiją. Šeimos misija primena apie pamatines šeimos narių vertybes ir tai, kas jums labiausiai patinka, būnant savo šeimoje. Šeimos misiją užrašyti ant popieriaus lapo, gražiai apipavidalinti ir pakabinti matomoje namų vietoje. Perskaityti ir kalbėti apie ją dažnai.
 
  • Organizuoti šeimos susirinkimus. Šeimos susirinkimai – tai laikas, kada galima pasiteirauti, kaip jaučiasi kiti šeimos nariai, ar viskas jiems gerai, išsipasakoti, pasidalyti tuo, kas liūdina ir skaudina, planuoti įvykius ateityje. Tokie šeimos susirinkimai gali būti organizuojami iš anksto arba rengiami spontaniškai, iškilus kokiam nors svarbiam klausimui ar problemai.
 
  • Palaikyti vienas kitą. Šeima nenustoja funkcionuoti, net kai vaikai išeina iš tėvų namų ar, kai miršta seni vaikai. Broliai ir seserys ir toliau bendrauja vieni su kitais, todėl reikėtų skatinti juos bendrauti, palaikyti draugiškus santykius, palaikyti vienas kitą, kad ir kas benutiktų. Liūdėkite, kai jūsų vaikai pralaimi sporto varžybas. Švęskite, kai jie gauna gerus pažymius, apdovanokite už gerą elgesį, nuveikdami visi kartu kažką smagaus.
 
  • Skirti laiko sau. Būti mama ar tėčiu yra sunkus darbas, todėl retkarčiais jie nusipelno pertraukų, kai gali užsiimti tik jiems vieniems patinkančia veikla. Pavyzdžiui, galima paskaityti knygos skyrių, apsilankyti grožio salone, 10 minučių pažaisti golfą ar pan.
 
  • Savanoriauti. Skirdami visi kartu laiką tam, kad padėtumėte kitiems yra labai vertinga pamoka augantiems vaikams. Galima visiems kartu pasavanoriauti maisto banke, nuvežti drabužių, batų ir žaislų į vaikų namus, aplankyti vienišus senelius senelių namuose ar organizuoti kitokias labdaros akcijas.
 
  • Pasidomėti paauglių vaikų interesais. Paklauskite, ką galite jiems padėti: galbūt galėtumėte paruošti užkandžių, kuriuos įdėsite vaikams, vykstantiems į žaidimų vakarą ar pan. Kalbėkitės ir domėkitės tuo, kuo užsiima vaikai.
 
  • Bendrauti su kitomis šeimomis. Pakvieskite kitas pažįstamas šeimas praleisti laisvalaikio, susipažinkite su naujomis šeimose jūsų gyvenamose vietose – tai taip pat padės sustiprinti šeiminius ryšius!