Neseniai buvo atlikta operacija, o gal ji artėja? Nesvarbu, ar chirurginė procedūra didelė ar maža, labai svarbu rūpintis savimi pooperaciniu laikotarpiu ir skirti tiek laiko, kiek reikia, kol žaizdos užgis ir kūnas visiškai atsigaus. Per daug greitai sugrįžus prie įprastos veiklos, gali kilti komplikacijų, kurių būtų išvengta, jeigu pacientai būtų laikęsi poilsio režimo.

 

operacija

Geri patarimai, kaip pagreitinti gijimą po operacijos:

 
  • Laikytis gydytojų nurodymų po operacijos. Gydytojai duoda reikalingus nurodymus pacientams, net jei kartais atrodo, kad jie nėra patys geriausi. Nereikėtų savivaliauti ir nesilaikyti gydytojų rekomendacijų, nes tai gali turėti liūdnų pasekmių. Jeigu gydytojas patarė nesimaudyti vonioje arba nevairuoti, taip reikia ir daryti, kol dar nesama visiškai pasveikus.
 
  • Prižiūrėti chirurgines žaizdas. Žaizdos neatrodo patraukliai, todėl natūralu, kad nesinori į jas dažnai žiūrėti. Tačiau reikėtų susikaupti ir, nepaisant nemalonių jausmų, prižiūrėti žaizdas, kad jos greičiau gytų. Rekomenduoja žaizdas tikrinti keletą kartų per dieną, ar nėra atsiskyrimo, kraujavimo infekcijos ženklų (paraudimo, patinimo, skysčių kaupimosi). Naudoti veidrodėlį, kad galėtumėte apžiūrėti chirurgines žaizdas sunkiai matomose vietose. Pastebėjus ką nors įtartina, parodyti žaizdą gydytojui arba kreiptis į skubios pagalbos centrą. Geriausiai žaizdos gyja, kai yra nuolat drėkinamos. Sausi šašai gali kliudyti naujų odos ir audinių ląstelių augimui. Tačiau ne visas žaizdas reikia drėkinti tepalais – pasitarkite su gydytoju, ar reikia jums tai daryti, ar ne.
 
  • Saugotis infekcijų. Visada plauti rankas prieš ir po kontakto su žaizda. Taip pat reguliariai plauti rankas visą dieną. Rankų plovimas gali padėti apsaugoti nuo žaizdos užkrėtimo. Tačiau per daug ir dažnai plauti pačią žaizdą nerekomenduojama, nes gali sulėtėti gijimo procesas. Dažniausiai patariama vengti naudoti alkoholį ir vandenilio peroksidą žaizdoms plauti, nebent taip rekomendavo gydytojas.
 
  • Gerti pakankamai skysčių ir sveikai maitintis. Atrodo logiška, bet po operacijos dažnai mažiausiai ko norisi, tai valgyti ir gerti. Tačiau kūnui reikia maistinių medžiagų, kad jis galėtų gyti ir atsinaujinti. Gijimą padeda pagreitinti maisto produktai, turintys vitaminų C ir B12, skaidulų, probiotikų ir geležies. Rekomenduojama į dienos valgiaraštį įtraukti pupas, grūdus, mėsą, vaisius, daržoves, fermentuotus produktus. Vengti daug cukraus turinčių produktų ir perdirbto maisto. Taip pat vengti maisto, kuris gali sukelti vidurių užkietėjimą, nes po operacijos, dėl tam tikrų vaistų vartojimo, gali sutrikti žarnyno veikla. Vidurių užkietėjimą skatina pieno produktai, mažai skaidulų turintys produktai, sausas ir dehidratuotas maistas. Vengti alkoholio.
 
  • Kosėti ir čiaudėti atsargiai. Stiprus kosulys ir čiaudulys gali paskatinti žaizdos trūkimą, ypač jeigu žaizda yra pilvo srityje. Chirurginę žaizdą galima apsaugoti, prieš čiaudėjant, kosėjant ar einant į tualetą, švelniai spaudžiant operuotą vietą su ranka arba pagalvėle. Kita vertus, nereikėtų stengtis sulaikyti čiaudulį ir kosulį, nes tai nesveika, tik tai daryti atsargiau.
 
  • Rasti žmogų, kuris galėtų palaikyti pooperaciniu laikotarpiu. Paprašyti draugo ar šeimos nario ištiesti pagalbos ranką po operacijos. Ypač pirmosiomis dienomis po operacijos, kada nesijaučiama geriausiai. Būtų gerai turėti žmogų, kuris galėtų kartais vietoj jūsų pakalbėti su gydytoju, padėti suleisti vaistus, laikytis režimo, atlikti kasdienines užduotis, lankytis pas gydytoją. Tai taip pat gali būti gera proga praleisti daugiau laiko su brangiais žmonėmis. Galima žaisti stalo žaidimus, žiūrėti filmus, užsiimti kita, daug fizinių jėgų nereikalaujančia veikla. Bendravimas kelia nuotaiką ir padeda sumažinti nerimą dėl operacijos.
 
  • Būti aktyviems, bet ne per daug. Greičiausiai jau netrukus po operacijos gydytojai rekomenduos pradėti užsiimti nesunkia fizine veikla. Jeigu įmanoma, galima pavaikščioti, pasėdėti ant kėdės, o ne vien gulėti lovoje ir pan. Fizinis aktyvumas pagerina kraujotaką, apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo, mažina dujų kaupimąsi, pagerina kvėpavimą, neleidžia nusilpti raumenims ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo. Tačiau reikėtų vengti kelti sunkius svorius ir užsiimti daug ištvermės reikalaujančia veikla. Būti kantriems ir neskubėti kuo greičiau atgauti formą.
 
  • Valdyti skausmą. Nereikėtų kentėti skausmo. Stebėti savo savijautą. Jeigu labai skauda kosint, gali būti, kad sergate plaučių uždegimu. Jeigu labai skauda vaikštant, gali būti, kad susidarė kraujo krešulys ir pan. Nebijoti vartoti vaistų nuo skausmo, nes jie neva gali sukelti priklausomybė. Iš tikrųjų rizika, kad taip nutiks yra labai nedidelė. Skausmą kontroliuoti galima ir alternatyviais būdais: fizioterapija, akupunktūra, meditacija, vizualizacija, masažais ar emocijų išlaisvinimo technika.