Visi žmonės yra nuo kažko priklausomi: bent jau nuo deguonies ore arba žemės gravitacijos. Šiems dalykams mes neturime jokios įtakos. Kai kurie žmonės nesąmoningai tampa priklausomi ir nuo kai ko daugiau. Jie net nepagalvoja, kad pokyčiai yra jų pačių rankose. Kas yra emocinė priklausomybė? Kodėl žmonės pasirenka tokius santykius? Ką daryti, pajutus per didelę emocinę priklausomybę nuo kito žmogaus? Šie trys klausimai kyla tikriausiai ne vienam.

 

"psichologija"

Emocinė priklausomybė būna kelių tipų: nuo stipraus romantinio prisirišimo iki platoniškos draugystės, kurie ilgainiui pradeda slėgti. Iš pradžių ji gali atrodyti nekenksminga ir net sveikų santykių rodiklis, tačiau ji gali privesti prie santykių griuvimo arba dar stipresnės priklausomybės formos ir nervinių išsekimų.

 

Kokie asmenys yra labiausiai linkę tapti emociškai priklausomi nuo kitų? Iš tikrųjų bet kas gali tapti emociškai priklausomas nuo kito, tačiau tam tikri asmenybės tipai turi didesnį polinkį prisirišti prie kitų. Dažniausiai taip nutinka, kai susiduria dvi priešingos asmenybės: stiprus, stabilus žmogus ir silpnas bei reikalaujantis daug dėmesio ir paramos. Šiems žmonėms vienas kito reikia, nes jie tarsi papildo vienas kitą. Stiprioji pusė trokšta būti reikalinga, naudinga, svarbi, todėl jai tokių santykių reikia net labiau. Silpnoji pusė tokius santykius tęsia, nes jie yra saugūs ir patogūs. Be abejo, tokie santykiai turi tam tikrų privalumų, todėl savo noru jų atsisakyti gali būti labai sunku.

 

Emocinės priklausomybės ženklų gali pasireikšti nepriklausomai nuo žmonių tarpusavio ryšio (jie gali būti mylimieji, sutuoktiniai, tėvai, bendradarbiai, draugai). Tokie žmonės:

 
  • Dažnai jaučia pavydą; į kitus žmones žiūri kaip į grėsmę jų santykiams;
  • Jie nori leisti laiką tik dviese, o jeigu taip neįvyksta, jie gali jausti labai didelį pyktį ir nepasitenkinimą;
  • Praranda susidomėjimą bet kokia veikla, išskyrus bendravimą su dominančiu asmeniu;
  • Yra apsėsti minčių apie partnerio išvaizdą, asmenybę, partnerio problemas ir rūpesčius, užuot skyrę dėmesio ir energijos savo pačių gyvenimui.
  • Gyvenime nekuria naujų planų, jeigu partneris su tuo nėra susijęs.
  • Nepastebi arba nekreipia dėmesio į kitus trūkumus.
  • Pokalbio metu dažnai mini kitą asmenį, leidžia sau kalbėti antrosios pusės arba kitų žmonių vardu.
 

Pagrindinis dalykas, padedantis atpažinti emocinę priklausomybę – besąlygiškas tikėjimas, kad laimė priklauso nuo kitų žmonių: partnerių, giminių, šeimos, ir visiškos atsakomybės užkrovimas ant kitų žmonių pečių. Štai keli požymiai, kaip atpažinti emocinę priklausomybę nuo kitų:

 
  • Baimė prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą;
  • Ant kito žmogaus pečių užkraunama per daug asmenybės ir tikisi, kad jis visada skirs pirmenybę, nors niekas negali visko nuspręsti už mus ir visada būti su mumis. Jis negali užtikrinti, kad mūsų nuotaika visada būtų gera, sėkmės darbe ar pozityvaus požiūrio į gyvenimą.
 

Priklausomi santykiai skiriasi nuo sveikų. Sveikuose santykiuose yra daug laisvės, gerų darbų ir dosnumo. Abu supranta, kad bendravimas su kitais žmonėmis darbe, versle, leidžiant laisvalaikį, yra neatsiejamas. Jie nuoširdžiai džiaugiasi, kai artimiesiems pavyksta užmegzti ir palaikyti gerus santykius su kitais žmonėmis. Stipriuose santykiuose žmonės nori, kad tiek vienas, tiek kitas galėtų atskleisti savo potencialą, įgyti naujų įgūdžių ir pomėgių. Priklausomi santykiai priešingai yra nukreipti į save: tokiuose santykiuose trūksta abipusio tobulėjimo ir asmeninio augimo. Kai esame emociškai priklausomi, vienas partnerio žodis gali pakylėti iki ekstazės arba nuleisti į nevilties bedugnę. Jeigu mylimas žmogus išvyksta, natūralu jausti skausmą ir ilgesį. Tačiau emociškai priklausomi asmenys jaučia kur kas stipresnius jausmus: depresiją, panikos priepuolius ir beviltiškumą. Sveiki, tvirti santykiai suteikia džiaugsmo ir skatina augti, o emocinė priklausomybė supančioja ir nenori paleisti.

 

Geri patarimai, ką daryti, jei esate emociškai priklausomi nuo kitų:

 

Pirmasis žingsnis: suprasti, kad patekote į bėdą. Į šią situaciją pasistengti žiūrėti ramiai, be panikos. Tiesiog konstatuoti faktą: „Taip, aš esu priklausomas nuo šio žmogaus“.

 

Antrasis žingsnis: suprasti, kokią naudą jums suteikia ši emocinė priklausomybė. Tai, pavyzdžiui, gali būti emocinis saugumas, intymumo jausmas, pagarba, savigarba, depresijos atsikratymas, atsakomybės perdavimas kitiems.

 

Būkite sąžiningi su savimi: pripažinkite sau, kad esate emociškai priklausomi nuo kito žmogaus ir kad tai yra blogai. Tokie santykiai neatitinka jūsų tikslų, jeigu jūsų tikslas yra asmeninis tobulėjimas, asmeninis ir profesinis augimas. Supraskite, kad tokie santykiai turi baigtis. Padėti pakeisti tokius santykius gali psichologai, kolegos, su kuriais bendraujate asmeniškai, kiti autoritetingi asmenys.

 

Pabandykite pamažu atsiriboti nuo asmens, nuo kurio jaučiatės priklausomi: praleiskite daugiau laiko atskirai. Susidarykite tvarkaraštį, kad matytumėtės su juo rečiau. Jeigu tai jūsų sutuoktinis ar vaikai, pasistenkite daugiau laiko praleisti ne dviese, o tarp kitų žmonių. Suteikite santykiams daugiau laisvės, nesistenkite kontroliuoti kiekvieno judesio.

 

Be abejo, atsikratyti emocinės priklausomybės nebus lengva. Tai yra normalu ir natūralu. Pasistenkite susitaikyti su tuo, kad, vaduotis iš priklausomybės gniaužtų nebus lengva – gali net kilti depresija ar liūdesys. Nebandykite užgniaužti šių jausmų. Rūpinkitės savo gyvenimu ir savimi, užsiimkite veikla, apie kurią seniai svajojote, bet vis atidėdavote: užsiregistruokite į kalbų ar keramikos kursus, išvykite į kelionę. Raskite savo gyvenimo prasmę, supraskite, kad meilė vienam žmogui – tai dar ne viskas. Raskite savo gyvenimo filosofiją, kuri nesunaikintų jūsų, jei tektų atsiskirti nuo partnerio. Ugdykite savigarbą. Išmokite prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir pradėkite patys spręsti, kas jums tinka, o kas ne. Pamažu jūsų gyvenimas taps tobulas ir toks, kokio jūs iš tikrųjų norite.