Ar žinojote, kad lapkričio mėnuo yra skirtas vyrų sveikatai? Norėdami parodyti solidarumą su sergančiaisiais prostatos ar sėklidžių vėžiu daug vyrų visame pasaulyje šį mėnesį auginasi ūsus (barzdą). Taip pat tai puiki proga pakalbėti apie tai, kaip išvengti arba sumažinti riziką susirgti šiomis sunkiomis ligomis.

 

vyrai

Prostatos vėžio profilaktika

 

Prostatos vėžys yra vienas dažniausių vėžio tipų vyras ir tai antras pagal mirtingumo rodiklius vėžio tipas po plaučių vėžio. Ankstyvose vėžio stadijose nėra jokių simptomų. Prostatos vėžys yra išgydomas, laiku diagnozavus, todėl labai svarbu imtis prevencinių priemonių: tinkamai maitintis ir nepamiršti kasmet pasitikrinti sveikatą.

 

Mityba:

 
  • Vengti daug vartoti raudonos mėsos ir gyvulinių riebalų.
 
  • Kasdienėje mityboje turėtų būti pakankamai omega 3 riebiųjų rūgščių (valgyti daugiau riebių žuvų), daržovių, vaisių, sojų produktų (sojų pupelių), maisto papildų su kulkšnių ekstraktu, gerti žaliosios arbatos ir visadalių grūdų produktų. Taip pat sveika valgyti pomidorų, arbūzų, raudonųjų greipfrutų, kurie turi itin daug antioksidantų, vadinamų likopenu.
 
  • Rekomenduojama atsikratyti antsvorio. KMI turėtų būti ne didesnis nei 30, nes didesnis yra siejamas su padidinta prostatos vėžio rizika.
 

Reguliariai tikrintis sveikatą. Kasmetiniai sveikatos patikrinimai sumažina tikimybę susirgti gyvybei pavojinga prostatos vėžio forma, nes šį vėžį daug lengviau gydyti, jei jis diagnozuojamas ankstyvose stadijose, prieš vėžio ląstelėms paplintant po visą organizmą (metastazės). Prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimas ir skaitmeninis tiesiosios žarnos tyrimas (DRE) yra šiuo metu geriausi būdai diagnozuoti prostatos vėžį ankstyvoje stadijoje ir jį gydyti, norint sumažinti riziką, kad ateityje atsiras daugiau pakitimų.

 

Sėklidžių vėžio profilaktika

 

Sėklidžių vėžys yra dažniausiai pasitaikantis vėžys vyrams nuo 15 iki 35 metų. Nėra jokių prevencinių priemonių jam išvengti, bet jį galima diagnozuoti ankstyvoje stadijoje. Dauguma urologų rekomenduoja vyrams profilaktiškai patiems apsičiupinėti sėklides, panašiai kaip ir moterims rekomenduojama apsičiupinėti krūtis, ar nėra jokių pakitimų. Sėklidės yra išoriniai lytiniai organai, todėl jas pasitikrinti nėra sudėtinga ir patiems. Vėžio pakitimai visada gali būti apčiuopiami pirštais. Kiti simptomai gali būti sunkumo jausmas sėklidėse arba nestiprus skausmas, gali net šiek tiek padidėti sėklidės. Sėklides turėtų tikrinti ne tik gydytojas, bet tą daryti reguliariai ir pats vyras. Čiupinėdamas sėklides vyras turėtų atkreipti dėmesį į sėklidžių formą, spalvą, tekstūrą, nes tai gali išduoti vėžio simptomus. Geriausia, jei toks pasitikrinimas taptų kasmėnesiniu įpročiu po lytinės brandos iki gilios senatvės.

 

Papildomos prevencinės priemonės

 
  • Nerūkyti.
  • Palaikyti normalų kūno svorį.
  • Svarbi sveika mityba ir pakankamas skysčių per dieną suvartojimas.
  • Vengti toksinių cheminių medžiagų poveikio.
  • Kontroliuoti kraujo spaudimą (stebėti, kad nebūtų per aukštas).
  • Laikytis geros genitalijų srities higienos įpročių.
  • Naudoti prezervatyvus.
  • Reguliariai lankytis pas gydytojus.