Spalio 1-oji – tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Tai diena, skirta atkreipti visuomenės dėmesį į senatvines problemas, skatinti jaunų žmonų pagarbą senyvo amžiaus žmonėms. Mičigano universiteto ir Maxo Plancko žmogaus socialinės raidos instituto Berlyne mokslininkai atliko tyrimą ir nustatė, kad dauguma septyniasdešimtmečių jaučiasi kaip 57-erių. Tai reiškia, kad pagyvenę žmonės dažnai jaučiasi, esantys 13 metų jaunesni negu iš tikrųjų yra. Be abejo, jauniau jaučiasi tie, kurie yra sveiki ir jaunatviški. Tačiau kaip tokiais išlikti? Štai keletas gerų patarimų!

 

Geri patarimai, kaip išlikti sveikiems ir jaunatviškiems:

 

pagyvenusi moteris

  • Reguliariai sportuoti. Nebūtina siekti sporto aukštumų. To padaryti gali neleisti ir prastesnė sveikata nei jaunystėje. Tačiau reikėtų atsiminti, kad geriau trumpai pasportuoti ar užsiimti kita fiziškai aktyvia veikla nei nieko nedaryti, tiesiog gulėti ant sofos. Jeigu vis dar galite neuždusę apibėgti stadiono ratą, pasiekti kojų pirštus rankomis ir atlikti kitus elementarius pratimus – vadinasi kažką gyvenime darote teisingai. Sportuoti niekada nevėlu. Be to, tinkamai parinkta mankšta gali padėti geriau jaustis, būti žvalesniems ir energingesniems.
 
  • Išlikti protiškai aktyviems. Gerą smegenų veiklą gali padėti išsaugoti smagi proto mankšta: kryžiažodžiai, sudoku, šachmatai, šaškės, kompiuteriniai ir kiti žaidimai, kur reikia bent šiek tiek pasukti galvą.
 
  • Mokytis naujų dalykų. Mokytis naujų dalykų savo malonumui patinka daugeliui. Pagyvenę žmonės paprastai turi daugiau laisvo laiko, kurį gali išnaudoti mokymuisi naujų dalykų, apie kuriuos svajoja visą gyvenimą, bet galbūt nerasdavo laiko. Pavyzdžiui, galima mokytis šokių, tobulinti kompiuterinio raštingumo įgūdžius, mokytis rankdarbių ir t. t.
 
  • Mažinti stresą. Kartais atrodo, kad šiuolaikinis pasaulis be streso nepajudėtų nė iš vietos. Žmonės kasdien susiduria su begalę naujų iššūkių: reikia įvaldyti naujas technologijas, atlikti daug popierizmo. Šiandien vyrauja aukštesni standartai kiekvienoje gyvenimo sferoje: nuo vaikų auginimo, namų ruošos iki to, kaip pateikiame save visuomenei. Todėl labai svarbu mažinti stresą, kad apskritai galėtume funkcionuoti. Tai reiškia, kad reikia būti fiziškai aktyvesniems ir dažniau sakyti „Ne!“.
 
  • Sveikai valgyti. Esminė sveikos mitybos taisyklė – mažiau valgyti ir riboti saldumynų bei alkoholio suvartojimą. Jei mėgstate namų gamybos maistą, stenkitės jį gaminti sveikiau: dėkite mažiau druskos ir cukraus, ne kepkite, o virkite vandenyje arba garuose. Valgykite daugiau natūralių, kuo mažiau perdirbtų, maisto produktų. Rekomenduojama valgyti daugiau riebios žuvies, žalumynų ir raudonos spalvos daržovių, antioksidantų turtingų vynuogių, šilauogių, slyvų ir kriaušių.
 
  • Būti socialiai aktyviems. Jaunystėje žmonės nuolatos yra apsupti žmonių. Daugelis su nostalgija prisimena laikus, kai mokėsi aukštojoje mokykloje, ir gyveno bendrabutyje tarp kitų studentų arba nuomojosi butą su geriausiaisiais draugais. Išlikti socialiai aktyviems padeda ir bendravimas socialiniuose kartuose. Nereikėtų užsisėdėti namuose. Reikėtų įdėti daugiau pastangų ir rasti laiko susitikti su draugais, bendraminčiais ir kitais žmonėmis.
 
  • Rūpintis savimi. Žinoma, kosmetikos priemonės ir procedūros neatsuks laiko atgal. Tačiau tai nereiškia, kad reikėtų nustoti rūpintis savimi (dažyti žilus plaukus, įsigyti naują, prabangų veido kremą ir pan.). Pagyvenusių žmonių pagrindinis tikslas turėtų būti ne atrodyti ne 10 metų jauniau, o atrodyti geriausiai, kaip galite. Tinkama odos, plaukų ir kūno priežiūra padės labiau pasitikėti savimi ir išlikti jaunatviškesniems. Atidžiai rinkitės drabužius, kad jie derėtų prie pasikeitusių kūno formos, odos ir plaukų spalvos. Apranga neturėtų išryškinti raukšlių, papildomų kilogramų ir kitų fizinių trūkumų.
 
  • Nusikelti atgal į praeitį. Kokios muzikos klausėtės, kai mokėtės vidurinėje ar aukštojoje mokykloje? Susiraskite senų įrašų ir paklausykite. Galbūt galvojate, kad nostalgijos jausmas privers jus pasijusti senais, tačiau įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad yra kaip tik priešingai. Harvardo universitete buvo atliktas tyrimas, kai dalyviai buvo paliekami patalpoje, primenančioje jų jaunystę (su filmais, muzika, knygomis ir kitais dalykais iš praeities). Po eksperimentų pagerėjo dalyvių atmintis, regėjimas, laimės lygis ir bendra savijauta. Taigi, nebijokite daryti tai, kas nukeltų atgal į praeitį ir padėtų pasijusti geriau.
 
  • Jaunatviškai mąstyti. Pagyvenę žmonės dažnai sako, kad „Aš per senas, kad…“ ir pasijaučia tarsi jau būtų viena koja karste. Jaunatviškai mąstyti reikėtų mokytis. Reikėtų daugiau laiko praleisti tarp jaunų žmonių, bendrauti su jais, kelti daug klausimų, neprarasti vilties, aistros ir rūpestingumo.